reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Polsat chce zmienić nazwę W24 na Wydarzenia 24

dodano: 2023-11-06 06:38
autor: Łukasz Knapik | źródło: wirtualnemedia.pl/satkurier.pl

Wydarzenia 24 Telewizja Polsat (Grupa Polsat Plus) złożyła do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji (KRRiT) wniosek o zmianę nazwy szykującego się do startu kanału W24 na Wydarzenia 24. Dodajmy, że stacja pod marką Wydarzenia 24 (w latach 2006-2021 pod nazwą Superstacja) jest już w portfolio nadawcy i dostępna jest w ofertach platform Polsat Box, CANAL+ i Orange TV, sieci kablowych i IPTV oraz bezpłatnie w ramach multipleksu czwartego (MUX 4) naziemnej telewizji cyfrowej (NTC). Kanał W24 ma trafić do multipleksu pierwszego (MUX 1) naziemnej telewizji cyfrowej. Dodajmy, że w przeszłości o obecność na MUX 1 walczyła Superstacja.

Wydarzenia 24


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Obecny konkurs na zagospodarowanie multipleksu pierwszego naziemnej telewizji cyfrowej ogłoszony został przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji 18 lipca br. Działanie regulatora rynku związane jest z decyzją Telewizji Polskiej o opuszczeniu multipleksu pierwszego (MUX 1) - nadawca ten miał tam kanał TVP ABC, który został przeniesiony na multipleks szósty (MUX 6). W MUX 1 pozostaną obecne już tam stacje Eska TV, Polo TV, Fokus TV (wszystkie Grupa Polsat Plus), TTV (Warner Bros. Discovery), Stopklatka (Grupa Kino Polska//Groupe CANAL+), TV Trwam (Fundacja Lux Veritatis) i Antena HD (MWE Networks).

W konkursie firma Red Carpet Media Group zaproponowała filmowo-serialowy kanał Red Carpet Plus TV, MWE Rodzina (MWE Networks) zgłosiła stacje familijne - Rodzina TVC, Nasza Opoka TV, Dzisiaj TV i Edu Junior, a Telewizja Polsat informacyjny kanał W24. Tę samą stację Telewizja Polsat zgłosiła też w trwającym konkursie Krajowej Rada Radiofonii i Telewizji na trzy wolne miejsca na multipleksie ósmym (MUX 8) naziemnej telewizji cyfrowej, ale - nim rozstrzygnięto konkurs MUX 1 - swój wniosek wycofała. Konkurs na zagospodarowanie MUX 1 wygrał kanał W24 (więcej tutaj).

Dodajmy, że zgodnie z wymogami regulatora rynku, wszystkie zgłoszone w aktualnym konkursie na zagospodarowanie multipleksu pierwszego (MUX 1) kanały to zupełnie nowe projekty, które jeszcze nie rozpoczęły nadawania.

Superstacja rozpoczęła nadawanie w 2006 roku. Jej nadawca, spółka Superstacja, należała wówczas do firm Astro i K&R Enterprises. W latach 2007-2009 nastąpiło przejęcie Superstacji przez spółkę Ster, powiązaną z Zygmuntem Solorzem-Żakiem, właścicielem Cyfrowego Polsatu (Grupa Polsat Plus). W 2011 roku kanał został zgłoszony w konkursie na zagospodarowanie multipleksu pierwszego naziemnej telewizji cyfrowej, ale naziemnej koncesji nie uzyskał. W 2015 roku w konkursie na zagospodarowanie ósmego multipleksu naziemnej telewizji cyfrowej Superstacja zgłosiła kanał NonStop 24, ale nie wygrał on i nigdy nie został uruchomiony. W 2016 roku ruszyła Superstacja HD - wersje SD i HD mają identyczne ramówki. W 2018 roku Superstacja została przejęta przez grupę Cyfrowy Polsat. W maju 2021 roku pojawiła się zapowiedź zmiany Superstacji w Wydarzenia 24. We wtorek, 8 czerwca 2021 roku Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji wyraziła zgodę na zmianę nazwy, do czego doszło w środę, 1 września 2021 roku. Nowa nazwa nawiązuje do „Wydarzeń”, programu informacyjnego nadawcy, emitowanego na kanałach Polsat, Polsat 1, Polsat 2, Super Polsat, Polsat News i Polsat News 2, a który także pojawił się na antenie stacji Wydarzenia 24 (więcej tutaj).

Dodajmy, że spółka Astro od 2011 roku, bazując na doświadczeniach przy Superstacji, planowała uruchomić kolejny kanał informacyjny - pod nazwą Next 24/7 HD, do czego nie doszło. Stacja rozpoczęła nadawanie w 2022 roku pod nazwą News24, po wyrażeniu zgody przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji, na wniosek nadawcy, na zmianę zapisanej w koncesji nazwy Next 24/7 HD na News24 (więcej tutaj).

Po zmianie Superstacji na Wydarzenia 24 stacja dostępna jest w tych samych kanałach dystrybucji co wcześniej. Dostęp do kanału Wydarzenia 24 (SD i/lub HD) mają więc abonenci platform Polsat Box, CANAL+ i Orange TV oraz sieci kablowych i IPTV. Ponadto stacja Wydarzenia 24, inaczej od Superstacji, dostępna jest w ramach multipleksu czwartego (MUX 4, tak zwana TV Mobilna) naziemnej telewizji cyfrowej. W ramówce kanału Wydarzenia 24 widzowie znajdą programy informacyjne i publicystyczne.

W24 ma być kanałem informacyjnym. Stacja jeszcze nie rozpoczęła nadawania, zgodnie z wymogami konkursu. W portfolio nadawcy są ponadto dwie stacje informacyjno-publicystyczne - Polsat News (na rynku od 2008 roku) i Polsat News 2 (od 2004 roku na rynku, początkowo jako TV Biznes, potem Polsat Biznes i Polsat News+). Dostęp do nich mają abonenci platform Polsat Box, CANAL+ i Orange TV oraz sieci kablowych i IPTV.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Polonica


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Kabel HDMI 2.1 8K UHD 3,0m

Najnowszy kabel HDMI o długości 3,0m w wersji v2.1 dla...

65 zł Więcej...

nc+ telewizja na kartę + moduł CI+

CAM CI+ 4K (bez ECP) z kanałami Museum 4K i...

209 zł Więcej...

Antena Olympia BX 1000+LTE Combo V/H

Nowoczesna antena szerokopasmowa BX 1000+ Olympia Combo. Zaprojektowana do w...

120 zł Więcej...