reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

35mm.online z wyszukiwarką opartą na AI

dodano: 2023-11-09 13:55
autor: Karolina Dobrowolska | źródło: 35mm.online

35mm.online Wyszukiwanie nie tylko filmów, ale również nazwisk aktorów, charakterystycznych przedmiotów, fraz czy emocji? To możliwe! 35mm.online oferuje swoim użytkownikom nowoczesną wyszukiwarkę, która dzięki zastosowaniu mechanizmów sztucznej inteligencji przenosi użytkowników na zupełnie nowy poziom wyszukiwania zasobów filmowych. Innowacyjne rozwiązanie wykorzystuje algorytmy AI – uczenie maszynowe i sztuczne sieci neuronowe – do analizy tysięcy obrazów, ścieżek dźwiękowych czy animowanych sekwencji. Zaawansowana wyszukiwarka dostępna jest dla zalogowanych użytkowników.

35mm.online wyszukiwarka AI


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Sztuczna inteligencja pobudza wyobraźnię i stanowi w ostatnim czasie niezwykle gorący temat. Wykorzystywana jest aktualnie w różnych dziedzinach życia, oferując niespotykane wcześniej możliwości rozwoju. Stała się synonimem nowoczesności, a jej zadaniem jest m.in. umożliwienie użytkownikom korzystania z różnego rodzaju usług dotąd niedostępnych. Na platformie filmowej 35mm.online mechanizmy AI wykorzystano do wdrożenia innowacyjnej zaawansowanej wyszukiwarki. Jakie są jej funkcjonalności?

Słowa, przedmioty, nastroje

Zaawansowana wyszukiwarka 35mm.online pozwala zalogowanym użytkownikom przeszukiwać zasoby platformy według nazwisk aktorów, przedmiotów – m.in. elementów ubioru, pojazdów czy charakterystycznych atrybutów bohaterów – ale również cytatów czy wyrażanych w poszczególnych scenach emocji. Wpisując w pole wyszukiwania wybraną frazę użytkownik uzyskuje listę filmów z biblioteki „trzydziestki piątki”, w których występuje np. dana aktorka. Wchodząc w podstronę analizy AI znajduje natomiast konkretne sceny z jej udziałem w wybranym filmie. Dodatkowe filtry umożliwiają zawężenie wyniku o sceny, w których wyszukiwana aktorka występuje m.in. z innym aktorem, w konkretnym miejscu lub wyszukanymi przez AI przedmiotami. Wyszukiwanie może dotyczyć również emocji – m.in. smutku, radości czy niepokoju. Algorytmy AI przeszukują nie tylko bibliotekę wideo, ale również wielotysięczną bazę utworów muzycznych i efektów dźwiękowych z fonoteki 35mm.online.
 
Wyniki wyszukiwania AI

Magia? Nie, technologia!

Zaawansowana wyszukiwarka na 35mm.online wykorzystuje do analizy zasobów platformy sztuczne sieci neuronowe, jej działanie wsparte jest też przez uczenie maszynowe. Algorytmy AI analizują obrazy i dźwięki. W pierwszym przypadku dokonują m.in. identyfikacji osób, rozpoznają twarze, postaci animowane czy przedmioty w danej scenie, oznaczają miejsca akcji, charakterystyczne elementy architektury, a nawet emocje. W drugim – mają zdolność przetwarzania mowy na tekst, automatycznego tworzenia napisów czy tłumaczeń na różne języki.

Wnikliwej analizie poddawana jest każda klatka materiału wideo. Na szczególną uwagę zasługuje model rozpoznawania twarzy: na początku procesu model detekcji automatycznie wykrywa obszary odpowiadające twarzom postaci widocznych na ekranie. Następnie porównywane są one z modelowymi reprezentacjami twarzy aktorów, dostępnymi w bazie systemu. W przypadku wykrycia wysokiego podobieństwa pomiędzy nimi, dana twarz zostaje automatycznie przypisana konkretnemu aktorowi. Podobny mechanizm zastosowano w przypadku rozpoznawania postaci animowanych.

Wszystkie opisane analizy przeprowadzane są automatycznie.

Proces nieustającej nauki

Mechanizm uczenia maszynowego sprawia, że baza wiedzy algorytmu AI jest stale uzupełniana o nowe wzorce twarzy, przedmiotów czy architektury. Dzięki temu kolejne analizy stają się coraz bardziej precyzyjne. Ponadto zaawansowana wyszukiwarka korzysta z baz metadanych, opisujących parametry techniczne i formalne filmu, takie jak: gatunek, rok produkcji czy opis wydarzenia. Bazy te są stale moderowane przez administratorów WFDiF, którzy wprowadzają korekty, dodają własne indeksy i łączą je z konkretnymi pozycjami filmowymi, aby zwiększać jakość zwracanych wyników wyszukiwania.

Dzięki połączeniu tych baz i ich ciągłemu zasilaniu, użytkownicy mogą dowolnie przeszukiwać zasoby platformy i zyskiwać dostęp
do wybranych fragmentów lub całych zestawów filmów, które najlepiej odpowiadają zadanej frazie.

Przyszłość, która stała się teraźniejszością

Zespół WFDiF stale rozwija platformę 35mm.online się, aby dostarczać użytkownikom ofertę jak najciekawszą i w najwyższej jakości. Zasoby „trzydziestki piątki” są stale wzbogacane – wcześniej w tym roku uruchomiona została m.in. Fonoteka, z bogatą biblioteką muzyki i efektów dźwiękowych czy Teatroteka z filmowymi realizacjami spektakli teatralnych. Wprowadzenie zaawansowanej wyszukiwarki, wykorzystującej algorytmy AI, to kolejny krok w procesie rozwoju - krok w kierunku innowacji i najnowszych osiągnięć technologii. Zastosowane przez WFDiF AI tworzy nową jakość w segmencie search engine audio/wideo.

35mm.online to nowoczesna cyfrowa platforma do strumieniowego odtwarzania materiałów audiowizualnych, prezentująca twórczość i bogactwo polskiej kinematografii kilku dekad. W jej zasobach znajduje się ponad 4000 zdigitalizowanych materiałów filmowych z okresu od lat 50. do 90. ubiegłego wieku, w tym klasyki fabularne wybitnych twórców polskiego kina, filmy polskiej szkoły dokumentalnej, ponad 3000 wydań Polskiej Kroniki Filmowej z lat 1945-1994, filmy autorów polskiej animacji, wielopokoleniowe produkcje dla dzieci oraz nagrania muzyczne wybitnych polskich muzyków z lat 1950-80. Celem twórców platformy jest popularyzacja i promocja polskiej kultury filmowej w kraju i za granicą.
Dostęp do platformy jest aktualnie bezpłatny, a aby korzystać z oferty Premium wystarczy rejestracja i zalogowanie w systemie. Platforma 35mm.online jest dostępna w wersji aplikacji webowej, mobilnej oraz aplikacji smart TV.


Platforma 35mm.online powstała w ramach projektów:
  1. „Cyfrowa rekonstrukcja i digitalizacja polskich filmów fabularnych, dokumentalnych i animowanych w celu zapewnienia dostępu na wszystkich polach dystrybucji (kino, telewizja, Internet, urządzenia mobilne) oraz zachowania dla przyszłych pokoleń polskiego dziedzictwa filmowego” realizowanego w latach 2017-2021 przez Polski Instytut Sztuki Filmowej wspólnie z Wytwórnią Filmów Dokumentalnych i Fabularnych oraz Studiem Filmów Rysunkowych z Bielska-Białej.
  2. „Udostępnianie filmowych zasobów kultury przy zastosowaniu technologii nowej generacji – AI (artificial intelligence), digitalizacja fonoteki WFDiF oraz cyfrowa rekonstrukcja polskich filmów dokumentalnych”, realizowanego przez Wytwórnię Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w Warszawie.

Projekty zostały sfinansowane z funduszy Unii Europejskiej z „Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa” oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Źródło: 35mm.online 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii VOD/OTT


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

SAT Kurier - 11-12/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 11-12/2022

12 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2/C Edision Nano T265+ HEVC (hotelowy)

Cyfrowy odbiornik DVB-T/T2/C z HEVC/H.265 marki EDISION dla Naziemnej Telewizji...

99 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2/C Opticum AX LION NS H.265 HEVC

Najnowszy hybrydowy odbiornik DVB-T/T2/C z HEVC/H.265 marki Opticum firmy AX...

109 zł Więcej...