reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

10 zapomnianych sprzętów tv-sat

dodano: 2023-12-30 19:36 | aktualizacja: 2024-01-04 15:11
autor: Janusz Sulisz | źródło: satkurier.pl

10 zapomnianych sprzętów tv-sat Jest nowy rok 2024 i króluje telewizja cyfrowa oraz streaming. Użytkownicy zaczynają zwracać się ku 5G, a także satelitarnemu Internetowi od operatorów Starlink czy OneWeb. Wszyscy zapomnieli o wielu sprzętach służących do odbioru i dekodowania telewizji. Część użytkowników już nie wie, co to jest parabola, nie mówiąc o tym, co to antena satelitarna, bo telewizję mają z komórki lub po światłowodzie. Kto pamięta dekoder Syster na kluczyk dla polskiego CANAL+ lub niemieckiej Premiere, D2-MAC/EuroCrypt, VideoCrypt lub polaryzator mechaniczny/ magnetyczny? Postanowiliśmy nieco wrócić do historii przekazu satelitarnego.

10 zapomnianych sprzętów tv-sat


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

10 zapomnianych sprzętów tv-sat:


1. Dekoder D2-MAC/EuroCrypt

Kto pamięta stare odbiorniki i dekodery D2-MAC/EuroCrypt?

Dzięki nim można było oglądać z satelity stacje skandynawskie, m.in takie jak SVT1/2, TV4, TV3, NRK, Eurosport Nordic, TV1000 i wiele innych. Kanały kodowane w D2-MAC/EuroCrypt nadawane były głównie z satelitów na tzw. skandynawskich pozycjach: 1°W (Intelsat/Thor) i 5°E (Sirius). Pierwsze wyłączenia D2-MAC następowały w 2001 i 2002 roku, ale potem powróciło kilka stacji w w czerwcu 2004 roku. Teraz to już historia, a dekodery D2-MAC to muzeum satelitarne.
 

D2-MAC to był dość ciekawy system ze względu na mieszaną architekturę. Był to standard analogowo-cyfrowy (wizja analogowa, dźwięk cyfrowy). Aby odebrać nawet niekodowany przekaz, trzeba było mieć specjalny dekoder produkcji m.in. firm Pace, Nokia, Macab, Europlus z angielskiej firmy Eureka i Philips (CTU 900). Większość stacji była kodowana w Eurocrypt M lub S. To system na bazie starszego analogowego systemu dostępu VideoCrypt. Istniały również takie systemy jak D-MAC oraz B-MAC.

Poniżej filmik z „ostatniego tchnienia D2-MAC", czyli jak wyglądało kodowanie na ekranie.
 

Ze słownika terminów satkurier.pl:

D/D2-MAC - druga część w skrócie z ang. oznacza Multiplexed Analogue Components; jeden ze sposobów nadawania sygnału TV, powstaje z analogowego sygnału luminancji i sygnałów różnicowych po dokonaniu kompresji w czasie; zapoczątkowany na początku lat 80., bez zastosowania ze względu na transmisje cyfrowe; D2-MAC był stosowany przez kilka kanałów w Skandynawii na satelitach Sirius i Thor.

EuroCrypt - system kodowania analogowych kanałów w D2-MAC; stosowany był głównie w Skandynawii; znane były 4 jego rodzaje: M, S, S2, S3.
 

System D2-MAC/EuroCrypt był systematycznie piracony przy pomocy kart i emulatorów.

Jeszcze w 2000 roku pojawiały się nowego typu karty do odbioru programów w D2-MAC o śmiesznej nazwie: „Latająca Krowa”. Polacy mogli mieć informacje na ten temat od „kolegów-hakerów” zza wschodniej granicy, którzy wymyślili i produkowali pirackie karty. „Latająca Krowa” bazowała na standardzie ISO-SmartCards. Pozwalała na odkodowanie każdego programu nadawanego w D/D2-MAC EuroCrypt M/S2/S3. Miała funkcję Autoupdate, czyli automatycznego poszukiwania następnego aktualnego kodu dla dowolnego programu (bez ograniczeń). Innymi słowy, karta ta nie potrzebowała zmiany oprogramowania tak, jak zwykłe karty pirackie typu PIC (w tym polskie tzw. AUTOMAC).


2. Dekoder Syster

System to analogowy Syster (fran. Systeme terrestre) - opracowany przez Nagravision. Dekoder Syster był analogowym dekoderem dla płatnej telewizji w szczególności dla francuskiej platformy Canalsat i kanałów Grupy CANAL+, m.in. w Polsce. Zaczęto go stosować w 1990 roku. Dekodery tego typu były używane zarówno do telewizji naziemnej, np. we Francji, jak i satelitarnej (w Polsce dla CANAL+, w Niemczech dla nieistniejącej już platformy Premiere), do 2011 roku, kiedy to CANAL+ postanowił zakończyć ich wykorzystanie.
 

W Polsce stosowano stary, analogowy dekoder CANAL+ Syster XP/P1 produkcji firmy Sagem ze słynnym już białym kluczykiem, który umieszczono w slocie od przodu dekodera.
 

Klucz zawierał elektroniczny chip, na którym załadowane były uprawienia abonenta pozwalające na dostęp i były aktualizowane bezpośrednio poprzez odbiór programu (pod warunkiem przebywania na kanale przez co najmniej 30 minut w celu ich aktualizacji). Uprawnienia dostępu były przesyłane w formie cyfrowej np. teletekstu z pionowym interwałem odświeżania.

Dostępny był też dekoder w wersji Syster+, którego konstrukcja została poprawiona, m.in dla Francji nowy dekoder miał też naziemny odbiornik TNT. Ostatecznie 24 listopada 2010 roku zrezygnowano z nich w kontekście rezygnacji przez CANAL+ z nadawania analogowego we Francji.

Inna sprawa, że pirackie dekodery/karty PIC oparte na Syster Hack III były sprzedawane w wielu krajach Europy, w których zezwalało na to prawo. Tak było na przykład w Niemczech, w Polsce czy Irlandii, ale nie we Francji. Piracono głównie niemiecką Premiere i polski CANAL+.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Ciekawostki


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Mini PC Homatics BOX R Lite 4K

Homatics BOX R Lite to najnowszy odtwarzacz multimedialny 4K firmy...

299 zł Więcej...

Antena Inverto 120 jasnoszara

Antena stalowa, cynkowana 120cm z zawieszeniem sztywnym w kolorze jasnoszarym....

399 zł Więcej...

Google TV Next 4K Stick HDMI

Google TV Next 4K Stick HDMI to ciekawy i wydajny...

339 zł Więcej...