reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

26 lat ukraińskich transmisji z Amosa. Co dalej?

dodano: 2024-01-05 21:48
autor: RO | źródło: satkurier.pl

Ukraina antena satelitarna na trzy pozycje orbitalne Amos/Astra 4A/Hot Bird Wszystkie umowy ukraińskich nadawców z firmą Spacecom, operatorem floty satelitarnej AMOS na pozycji orbitalnej 4°W, zostały zakończone wraz z nadejściem 2024 roku. W piątek, 5 stycznia wyłączono ostatnie ukraińskie kanały - Galichina HD z częstotliwości 11,139H i Rada HD z częstotliwości 11,175H. Kilka dni wcześniej dokonano większej czystki, o czym pisaliśmy tu.

Amos Spacecom


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Ukraiński rynek telewizyjny wkroczył w nową erę wraz z początkiem 2024 roku.

Dla widzów - poza ciągłym wyszukiwaniem kanałów niewiele się zmienia, jednak będzie łatwiej. Teraz wszyscy najwięksi nadawcy, począwszy od publicznego Suspilne, po prywatne 1+1 Media, StarLightMedia, Inter Media Group i mniejszych nadawców ogólnokrajowych i regionalnych korzystają z satelity Astra 4A (4,8°E). Do odbioru jest 50 bezpłatnych kanałów FTA. Dodatkowe konwertery nie są konieczne, ale warto je zachować, bo nie wiadomo, co wydarzy się za rok lub 2. Specyfiką ukraińskich nadawców są częste roszady w przekazie satelitarnym. Tak było zawsze.

Ostatnie wyłączone transpondery na satelicie Amos 3 (4°W):
  • tp. 7 (11,140 GHz, pol. H, SR: 30000, FEC: 3/4; DVB-S / QPSK)
  • tp. 7 (11,175 GHz, pol. H, SR: 30000, FEC: 3/4; DVB-S / QPSK)

Początek telewizji satelitarnej na Ukrainie prawie od Amosa.
Pierwsze ukraińskie transmisje drogą satelitarną rozpoczęły się w czerwcu 1997 roku. Wówczas kanał STB pojawił się cyfrowo w DVB-S/MPEG-2 na satelicie Intelsat 604 (60°E), a we wrześniu 1997 r. nadawanie zostało przeniesione na izraelskiego satelitę Amos 1 (4°W). Kilka miesięcy wcześniej uruchomiono przekaz muzycznej stacji OTV. Oba kanały stały się impulsem dla innych nadawców.

Już od 1 lipca 2003 r. na satelicie Amos 4°W nadawano STB, Tonis, M1, NBM, OTV Music i Pierwyj kanał - Wsiemirnaja siet. Równolegle rosła oferta z satelity Sirius 2 (5°E), skąd nadawano Nowyj, TET, Enter Film, Inter+, Enter Music, TRK Ukraina i ICTV. W kolejnych latach liczba kanałów dalej rosła, a operatorzy obu pozycji orbitalnych zaczęli ostrzej ze sobą konkurować o ceny usług dla nadawców. Dlatego przez lata obserwowaliśmy migracje nadawców między tymi pozycjami orbitalnymi.

Przez kilkanaście lat na Ukrainie rozpowszechnił się odbiór trzech pozycji orbitalnych na jednej antenie.
Najpopularniejszy układ Eutelsat Hot Bird 13°E + Astra 4,8°E + Amos 4°W! Każde gospodarstwo domowe z telewizją satelitarną posiada antenę z układem 3 konwerterów i przełącznikiem DiSEqC, i tak raczej pozostanie. Część odbiorców zdecyduje się zmienić układ, aby rozszerzyć liczbę odbieranych kanałów zagranicznych. Na zachodzie Ukrainy sprawdzi się wariant 19,2°E+13°E+4,8°E, a ogólnie w całym kraju układ 13°E+9°E+4,8°E. Choć większość widzów raczej nie będzie podejmować żadnych działań.Dlaczego ukraińskie kanały opuściły Amosa?
Choć kilka dni minęło już od tego zdarzenia, to żaden nadawca nie opublikował prawdziwych powodów migracji na równie popularną pozycję 4,8°E operatora SES. Jakie są fakty?

Węgierska spółka 4iG w 2022 r. uzgodniła warunki zakupu pakietu mniejszościowego operatora satelitarnego Spacecom, notowanego na giełdzie w Tel Awiwie, a to wiąże się z pewnymi zmianami na węgierskiej pozycji orbitalnej 4°W, które nastąpią w najbliższych latach. Węgry mają możliwość przejęcia kontroli nad własną orbitą i częstotliwościami.

Spółka CarpathiaSat, należąca do Grupy 4iG, zamierza uruchomić, a następnie obsługiwać pierwszego węgierskiego satelitę telekomunikacyjnego na orbicie geostacjonarnej. Ponadto CarpathiaSat jest właścicielem praw do obsługi węgierskiej orbity przez 20 lat od 2024 roku. Przejęcie Spacecom zapewnia również znaczące wsparcie technologiczne i biznesowe dla rozwoju węgierskiego komercyjnego satelity, który ma zastąpić Amosa 3. Więcej informacji.

Amos 3 poleciał na orbitę 28 kwietnia 2008 roku, a jego przewidywany czas eksploatacji kończy się w 2026 roku.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Raporty


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Mini PC Homatics Dongle Q

Homatics Dongle Q to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

239 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ DUO 4K SE S2X FBC

Vu+ DUO 4K SE - najnowszy odbiornik Ultra HD 4K...

1 690 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ UNO 4K SE S2X FBC Multistream

Vu+ UNO 4K SE - najnowsza wersja tunera 4K od...

1 230 zł Więcej...