Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Sąd w Paryżu nakazał Grupie CANAL+ zapłacić Grupie TF1 odszkodowania 1,66 mln euro w ramach sporu dotyczącego bezpłatnego wyświetlania filmów w szczytowym okresie pandemii Covid-19. Przypomnijmy, że CANAL+ France nadawał niekodowane filmy między 16 a 31 marca 2020 r., co rozsierdziło zarówno nadawców, jak i właścicieli kin we Francji (były zamknięte.
Wśród filmów fabularnych wyemitowano m.in.: komedię
All Inclusive z Franckiem Duboscem oraz amerykański hit kinowy
Avengers: Endgame. Za te dwa filmy telewizja TF1 zapłaciła duże pieniądze (odpowiednio 1,8 mln euro i 4,5 mln euro), by jako pierwsza pokazać je we Francji w formie niezaszyfrowanej. CANAL+ France nieco się pospieszył!
TF1 twierdził, że CANAL+ naruszył swoją umowę na wyłączność dotyczącą transmisji 6 filmów, do których posiadał prawa w ramach telewizji bezpłatnej, podczas gdy inne filmy powinny były zostać zakodowane i udostępnione wyłącznie swoim abonentom.
Umowy jasno określają na każdym rynku, kiedy nadawca może wyemitować film, co jest szczególnie ważne na rynku francuskim, gdzie nadawcy tacy jak CANAL+ są zobowiązani inwestować miliony w produkcję w języku francuskim.
Kanały płatne, takie jak CANAL+, zazwyczaj oferują filmy fabularne już po 6 miesiącach od ich premiery w kinach. W przypadku kanałów bezpłatnych, takich jak TF1, okres ten jest dłuższy, ponieważ wynosi 22 miesiące.
Wydając wyrok, sąd nakazał CANAL+ zapłacić TF1, Télé Monte-Carlo, TFX i TF1 Films Production odszkodowanie
739 062 euro z tytułu utraty wartości ich praw – 20% ceny zakupu praw do transmisji za pierwsze okno oraz 5% ceny zakupu kolejnych praw do transmisji. Kwota 681 tys. euro powinna zostać wypłacona za straty związane z wyświetleniem filmu
Avengers: Endgame.
Uznano, że dodatkowe 100 tys. euro jest należne Grupie TF1 i po 20 tys. euro każdemu ze spółek TF1, TMC, TFX, TF1 Séries Films, LCI, TF1 Films Productions i GIE TF1, które zostały wymienione w sprawie.
Grupa TF1 początkowo zażądała odszkodowania w wysokości
3,311 mln euro - sąd przyznał połowę z tego.
Materiał chroniony prawem
autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.