reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Jak wybrać szczoteczkę soniczną dla dziecka z wrażliwymi dziąsłami?

dodano: 2024-02-29 12:17
autor: Redakcja | źródło: Artykuł sponsorowany

Jak wybrać szczoteczkę soniczną dla dziecka z wrażliwymi dziąsłami? Szczoteczki soniczne to najlepszy wybór, jeśli zależy nam na precyzyjnej higienie jamy ustnej naszych dzieci. Jednak wielu rodziców zastanawia się, czy takie urządzenie będzie bezpieczne dla ich zdrowia, zwłaszcza w trudnym okresie wyżynania się pierwszych zębów mlecznych lub w przypadku bolesnej nadwrażliwości dziąseł. W tym artykule rozwiejemy wszelkie Państwa wątpliwości.

Materiały prasowe
Jak wybrać szczoteczkę soniczną dla dziecka z wrażliwymi dziąsłami?


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Dobra szczoteczka soniczna dla dziecka powinna posiadać odpowiedniej twardości włosie – u najmłodszych użytkowników sprawdzą się modele z bardzo miękkimi włóknami, które nie podrażnią ani szkliwa zębów, ani delikatnych dziąseł. Drugim bardzo istotnym parametrem jest wielkość główki czyszczącej – powinna być ona mniej więcej takiej samej szerokości co dwa ząbki maluszka. By mycie ząbków było jak najbardziej komfortowe i swobodne warto zwrócić uwagę również na całkowitą długość wybranego modelu szczoteczki sonicznej. Najlepiej, gdyby wynosiła ona około 15 cm.
 

Jaka powinna być szczoteczka soniczna dla dziecka z wrażliwymi dziąsłami?


Ważną kwestią, na jaką warto zwrócić uwagę wybierając szczoteczkę soniczną, jest liczba trybów pracy, by można je było dobrać do wieku oraz potrzeb jamy ustnej dziecka. Inne zapotrzebowanie mają pierwsze mleczaki, a inne ząbki stałe u dzieci, dlatego też prędkość pracy urządzenia, czyli liczba obrotów główki czyszczącej w ciągu minuty również będzie się różniła w zależności od wybranego modelu. Ergonomiczny, antypoślizgowy uchwyt w urządzeniu to także gwarancja większej stabilności podczas codziennej pielęgnacji jamy ustnej, a co za tym idzie mniejszego ryzyka przypadkowego uszkodzenia dziąseł. Przykładem tego typu urządzenia jest np. szczoteczka soniczna Smilesonic Kids.

Niektóre modele szczoteczek sonicznych posiadają gumową warstwę ochronną, która stanowi dodatkowe zabezpieczenie przed ewentualnymi mikrouszkodzeniami najbardziej wrażliwych obszarów w buzi dziecka. Modele z włosiem nasączonym fluorem to z kolei świetna metoda na zapobieganie próchnicy już od najmłodszych lat oraz dobra profilaktyka na przyszłość.
 

Przyczyny nadwrażliwości dziąseł u dzieci


Istnieje kilka najbardziej prawdopodobnych przyczyn wrażliwości dziąseł u dzieci. Warto się z nimi zapoznać:
  • Nieprawidłowa technika szczotkowania. Zbyt energiczne mycie ząbków przez dziecko może niestety skutkować mikrouszkodzeniami w jamie ustnej, krwawieniem dziąseł, a także nieprzyjemnymi dolegliwościami bólowymi. By uniknąć takich sytuacji, warto zamienić szczoteczkę manualną na soniczną, dobrać odpowiednią pastę do zębów, a także zaopatrzyć dziecko w płyn do płukania jamy ustnej na bazie ziół, który przyniesie szybką ulgę w przypadku nadwrażliwości dziąseł.
  • Okres ząbkowania u dzieci. Wyżynanie się pierwszych zębów mlecznych u dziecka to bardzo trudny i wymagający dużej cierpliwości czas. Dziąsła stają się wtedy opuchnięte, zaczerwienione, mogą nawet pojawić się na ich powierzchni małe plamki.
  • Nieumiejętnie dobrane produkty do higieny jamy ustnej dziecka. Przy wyborze pasty do zębów, nici dentystycznej czy płynu do płukania powinno zwrócić się uwagę na skład oraz przeznaczenie, by składniki aktywne nie miały zbyt intensywnych, drażniących lub mogących wywołać stany zapalne właściwości.
  • Kolejną przyczyną może być stan zapalny dziąseł. W takiej sytuacji należy udać się jak najszybciej do dentysty. Lekarz podczas wizyty usunie zalegający kamień nazębny oraz sprawdzi, czy uzębienie dziecka nie wymaga bardziej obszernego leczenia.
  • Problem wrażliwych dziąseł u dziecka może towarzyszyć powstałym na powierzchni zębów ubytkom. Nie należy tego bagatelizować i w trybie natychmiastowym wdrożyć leczenie ustalone ze specjalistą stomatologiem.
  • Noszenie aparatu ortodontycznego to częsta przyczyna występowania bólu i nadwrażliwości dziąseł u dzieci. Trzeba wtedy wykonać odpowiednie zmiany w jego elementach, by zminimalizować dyskomfort oraz zadbać o lepszą kondycję dziąseł.
 

Dlaczego szczoteczka soniczna będzie najlepszym wyborem?


Szczoteczka soniczna posiada podłużną końcówkę czyszczącą, która pozwala na precyzyjne oczyszczenie kilku zębów na raz. Dzięki temu dziecko może efektywniej wykorzystać rekomendowany przez stomatologów czas (2 minuty) na jednorazowe umycie ząbków. Ogranicza to w znaczny sposób możliwość podrażnienia delikatnych dziąseł. Możliwość wyboru modelu tego rodzaju urządzenia z odpowiednio dobranymi trybami pracy to kolejny ważny aspekt. Specjalnie opracowany tryb do delikatnego czyszczenia pomaga w codziennej pielęgnacji wrażliwych dziąseł. Szczoteczki soniczne posiadają najczęściej sygnalizatory, które przypominają o konieczności wymiany główki czyszczącej. Odgrywa to ogromną rolę w dbaniu o dobrą kondycję jamy ustnej, ponieważ zużyte lub zdeformowane włosie szczoteczki niesie za sobą spore ryzyko bolesnych dla dziecka podrażnień.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Zdrowie


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Google TV Next 4K Stick HDMI

Google TV Next 4K Stick HDMI to ciekawy i wydajny...

339 zł Więcej...

Mini PC Smart TV 4K BOX Zehnder KP-1

Zehnder KP-1 to najnowszy odtwarzacz multimedialny 4K firmy ZEHNDER z...

249 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ UNO 4K SE S2X FBC Multistream

Vu+ UNO 4K SE - najnowsza wersja tunera 4K od...

1 230 zł Więcej...