reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

„Strefa interesów” z Polski z 2 Oscarami

dodano: 2024-03-11 06:20 | aktualizacja: 2024-03-12 10:45
autor: Łukasz Knapik | źródło: Polski Instytut Sztuki Filmowej/satkurier.pl

Gutek Film Film4 „Strefa interesów” Polsko-amerykańsko-brytyjski film „Strefa interesów”, który jest opowieścią o Rudolfie Hössie, komendancie niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, z Oscarami. Wśród producentów filmu są Film4, Instytucja Filmowa Silesia Film i JW Films, a dystrybutorem jest Gutek Film.

Gutek Film Film4 „Strefa interesów”


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Od piątku, 8 marca br. w kinach widzowie mogą oglądać polsko-amerykańsko-brytyjski film „Strefa interesów” („The Zone of Interest”), który jest opowieścią o Rudolfie Hössie, komendancie niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Producentami filmu są Extreme Emotions, Film4 (Channel Four Television Corporation), Access Entertainment i House Productions, koproducentami są Instytucja Filmowa Silesia Film i JW Films, wsparcia finansowego udzielili Polski Instytut Sztuki Filmowej (PISF) i A24, a dystrybutorem jest Gutek Film. Występują Sandra Hüller i Christian Friedel.

W nocy z niedzieli na poniedziałek, z 10 na 11 marca br. w Los Angeles, w Stanach Zjednoczonych Ameryki, odbyła się 96. ceremonia wręczenia Oscarów, czyli nagród Academy of Motion Picture Arts and Sciences (Amerykańska Akademia Filmowa). Film „Strefa interesów” nominowany był do Oscarów w pięciu kategoriach, takich jak „Najlepsza reżyseria”, „Najlepszy scenariusz adaptowany”, „Najlepszy dźwięk”, „Najlepszy film” i „Najlepszy pełnometrażowy film międzynarodowy”. Film w całości nakręcony w Polsce i z udziałem ponad 110 polskich twórców zdobył wyróżnienia w kategoriach „Najlepszy pełnometrażowy film międzynarodowy” oraz „Najlepszy dźwięk”. Polską producentką obrazu jest Ewa Puszczyńska (Extreme Emotions), a koproducentem Bartek Raiński. Film jest współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Film Jonathana Glazera (reżyser i autor scenariusza) to historia skupiająca się na rodzinnym życiu komendanta niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, Rudolfa Hössa (w tej roli Christian Friedel). Opowieść, bazująca na powieści Martina Amisa z 2014 roku „Strefa interesów” („The Zone of Interest”), która w Polsce ukazała się nakładem Domu Wydawniczego Rebis, w przekładzie Katarzyny Karłowskiej, określana jest jako „idylla w cieniu krematoriów”, która unaocznia jak łatwo potrafimy przymknąć oko na ludzkie cierpienie.

- Jestem zaszczycony, że „Strefa interesów” otrzymała tak prestiżowe wyróżnienie. Wspaniale było gościć Jonathana Glazera i jego ekipę w Polsce, aby opowiedzieć tę angażującą i porażająca historię, która niefortunnie miała miejsce na polskiej ziemi. Serdeczne gratulacje należą się w szczególności Ewie Puszczyńskiej, polskiej producentce filmu, Łukaszowi Żalowi, wybitnemu operatorowi, oraz ponad stu osobom polskiej ekipy. Dziękuję Amerykańskiej Akademii Filmowej za dostrzeżenie artyzmu polskich filmowców, którzy brali udział w produkcji filmu

- podzielił się Radosław Śmigulski, dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, tuż po ogłoszeniu wyników Oscarów.

- Popłakałam się z radości po prostu. To jest wspaniałe uczucie. Mimo, że wydawałoby się, że już wszelkie takie przeżycia mam za sobą, a jednak nie

- wtórowała mu Ewa Puszczyńska w minutę po otrzymaniu Oscara w kategorii „Najlepszy pełnometrażowy film międzynarodowy” przez film „Strefa interesów”.


Film jest współfinansowany przez studio A24 i Polski Instytut Sztuki Filmowej. Większość dni zdjęciowych przypadła na Polskę, a za kamerą stanął wielokrotnie nagradzany i dwukrotnie nominowany do Oscara operator, Łukasz Żal. Film kręcono w Oświęcimiu, na teranie willi Hössa oraz w obiektach Jeleniej Góry: ratuszu, pałacu Pałac Schaffgotschów w Cieplicach oraz w Bazylice Świętego Erazma oraz Bazylice Świętego Pankracego za Murami.

Wśród polskich twórców obrazu są także: Joanna Kuś (scenografia), Waldemar Pokromski (charakteryzacja), Małgorzata Karpiuk (kostiumy), Małgorzata Bereźnicka (kierowniczka produkcji, Extreme Emotions), Bartek Raiński (koproducent) i Stanisław Cuske (operator) (więcej tutaj).

Dodajmy, że w Polsce galę wręczenia Oscarów mogli oglądać widzowie stacji CANAL+ Premium i CANAL+ 1.

Nadawca przygotował skrót oscarowej ceremonii, który zostanie pokazany w poniedziałek, 11 marca br. o godzinie 22:30 w CANAL+ Premium i o godzinie 23:30 w CANAL+ 1, we wtorek, 12 marca br. o godzinie 20:00 w CANAL+ Premium i o godzinie 21:00 w CANAL+ 1, a także w sobotę, 16 marca br. o godzinie 20:00 w CANAL+ Film (więcej tutaj).
 
Plakat promujący kinową emisję filmu „Strefa interesów”, foto: Gutek Film
Plakat promujący kinową emisję filmu „Strefa interesów”, foto: Gutek Film
Plakat promujący kinową emisję filmu „Strefa interesów”, foto: Gutek Film
Plakat promujący kinową emisję filmu „Strefa interesów”, foto: Gutek Film
Okładka książki „Strefa interesów” Martina Amisa w przekładzie Katarzyny Karłowskiej, foto: Dom Wydawniczy Rebis
Okładka książki „Strefa interesów” Martina Amisa w przekładzie Katarzyny Karłowskiej, foto: Dom Wydawniczy Rebis


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Płyty - kino - gadżety


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Spycat Mini V2

Spycat Mini V2  - mały, tani odbiornik satelitarny HD w...

219 zł Więcej...

Antena Olympia BX 1000+LTE Combo V/H

Nowoczesna antena szerokopasmowa BX 1000+ Olympia Combo. Zaprojektowana do w...

120 zł Więcej...

Odbiornik Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X

Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X - nowy odbiornik UHD...

489 zł Więcej...