reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Emitel umożliwia testy dronów usługowych

dodano: 2024-04-10 10:47
autor: Anita Kaźmierska | źródło: Emitel/satkurier.pl

Emitel Drone Labs Emitel będzie prowadzić testy dronów usługowych i przemysłowych (np. kurierskich, medycznych, pomiarowych, bezpieczeństwa) w ramach projektu Emitel Drone Labs. Pierwsza instalacja testowa znajduje się na obiekcie RTON Wisła / Skrzyczne w Beskidzie Śląskim. Emitel otworzy swoje środowisko także dla firm oraz start-up’ów z branży UAV.

RTON Wisła / Skrzyczne, fot. Emitel
RTON Wisła / Skrzyczne Emitel


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Maszty i wieże Emitela dla testowania dronów

Zgodnie z obowiązującymi w Unii Europejskiej regulacjami, aby nad naszymi głowami mogły powstawać przestrzenie powietrzne integrujące loty statków bezzałogowych z załogowymi (tzw. U-Space’y), drony muszą działać w specjalistycznie zintegrowanej sieci i między innymi na bieżąco przekazywać informacje o swoim aktualnym położeniu do naziemnych odbiorników sygnału oraz do innych jednostek znajdujących się w locie na danym obszarze.

Jak informuje Emitel, jego ogólnopolska infrastruktura – maszty i wieże o wysokości przekraczającej 300 m, pozwalają na zbudowanie kompleksowego rozwiązania i pokrycie sygnałem całej powierzchni Polski.
 

– Wykorzystanie bezzałogowych statków powietrznych do wykonywania na szeroką skalę zadań, takich jak dostarczanie przesyłek kurierskich, transport medyczny czy dokonywanie zautomatyzowanych pomiarów, to bardzo bliska przyszłość. Emitel włącza się w prace m.in. nad kreowaniem powietrznych przestrzeni typu U-Space. Celem testów jest podniesienie poziomu wiedzy i kompetencji naszych specjalistów, co przybliży nas do komercjalizacji tego typu rozwiązań. Jesteśmy także otwarci na współpracę ze start-up’ami oraz bardziej doświadczonymi partnerami. Testy w ramach projektu Emitel Drone Labs będą odbywały się przy wykorzystaniu metod gwarantujących pełne bezpieczeństwo lokalnym społecznościom. To jeden z pierwszych tego typu projektów w Polsce – powiedział Andrzej J. Kozłowski, prezes zarządu Emitel S.A.

Jak napisali autorzy raportu „Burza. Rynek dronów w Polsce”, wydanym przez Fundację Instytut Mikromakro i Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa, wizja miast przyszłości (Urban Air Mobility), w których ludzie wykorzystują w życiu codziennym drony na szeroką skalę, pobudziła decydentów do działania. Szlaki od kliku lat przecierają w Europie i na świecie firmy, które w branży dronowej widzą ogromny potencjał dla rozwoju efektywnej miejskiej mobilności i dostaw towarów. To także szansa na świadczenie usług na nieosiągalnym wcześniej poziomie, ponieważ skraca się czas transportu i dociera do miejsc niedostępnych dla pojazdów kołowych.

Emitel, mając ambicje rozwoju nowej linii biznesowej w zakresie UAV, prowadzi własne prace przygotowawcze i zrealizował już we współpracy z doświadczonymi partnerami szereg testów. W ramach uruchamianego właśnie projektu, Emitel umożliwi także partycypację w testach partnerom z różnych sektorów gospodarki oraz podmiotom publicznym. Zintegrowanie sieci na dużym obszarze, umożliwi przetestowanie zróżnicowanych scenariuszy i warunków lotów oraz szerokiej gamy bezzałogowych statków powietrznych, a także komunikacji, przesyłu wysokiej jakości sygnału wideo oraz dostępnych na rynku technologii zdalnej identyfikacji.  

Gdzie można testować drony?

 

- Aby dobrze zrozumieć istotę integrowania sieci dronowych, należy wiedzieć, że liczba obiektów w konkretnej sieci jest rzeczą nieregularną - uzależnioną od ukształtowania konkretnego terenu, dostępności infrastruktury, a nawet statystycznie występujących w danej lokalizacji warunków atmosferycznych. Planując sieci dronowe, myślimy w pierwszej kolejności o obszarze, na jakim chcemy, aby drony się poruszały i miały zasięg i do tego kryterium dostosowujemy liczbę i umiejscowienie obiektów - wyjaśnia satkurier.pl Agnieszka Sobucka, dyrektor Biura Marketingu i Komunikacji, rzecznik prasowy Emitel.

Jak widać na załączonym materiale wideo zrealizowanym przez spółkę Emitel, pierwsza instalacja testowa Drone Labs znalazła się na obiekcie RTON Wisła / Skrzyczne w Beskidzie Śląskim.
 

Jak dowiedział się satkurier.pl, instalacja testowa Emitel Drone Labs obejmie obszar gmin: Rajcza, Ujsoły, Milówka, Jeleśnia, Radziechowy-Wieprz, Węgierska Górka, Lipowa, Łodygowice, Żywiec, Gilowice, Koszarawa, Ślemień, Łękawica, Buczkowice, Szczyrk, Brenna, Ustroń, Goleszów, Cieszyn, Dębowiec, Skoczów, Jasienica, Bielsko-Biała, Wilkowice, Czernichów, Hażlach, Strumień, Skoczów, Chybie, Czechowice-Dziedzice, Bestwina, Wilamowice, Kęty, Wieprz, Osiek, Zebrzydowice, Pawłowice, Jastrzębie-Zdrój, Pszczyna, Goczałkowice-Zdrój, Polanka Wielka, Oświęcim, Brzeszcze, Miedźna, Suszec, Kobiór i Bojszowy.
 

- Aktualnie jest jeszcze zbyt wcześnie, aby mówić o maksymalnym zasięgu dronów w tej sieci, gdyż między innymi ten aspekt będzie przedmiotem testów, ale spodziewamy się zadowalających rezultatów - dodaje Agnieszka Sobucka.Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Ciekawostki


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Antena Inverto 120 jasnoszara

Antena stalowa, cynkowana 120cm z zawieszeniem sztywnym w kolorze jasnoszarym....

399 zł Więcej...

Odbiornik Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X

Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X - nowy odbiornik UHD...

489 zł Więcej...

Odbiornik AB CryptoBox 752HD Combo

Odbiornik HD Combo DVB-S2X, DVB-T2, DVB-C z kieszenią na moduły...

349 zł Więcej...