reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Telewizja Polsat nie wejdzie na MUX 8

dodano: 2024-05-23 12:40 | aktualizacja: 2024-05-23 14:48
autor: Anita Kaźmierska | źródło: satkurier.pl

MUX 8 antena VHF 10 pytań i odpowiedzi Piotr Żak, p.o. prezes zarządu Telewizji Polsat, potwierdził, że nadawca nie złożył wniosku w konkursie na MUX 8. - Nie jest to dla nas opłacalne - skomentował możliwość wejścia z kolejnym kanałem na ósmy multipleks telewizji naziemnej. Jakie kanały mogą pojawić się na MUX 8? Którzy nadawcy wzięli udział w konkursie ogłoszonym przez KRRiT?

NTC DVB-T naziemna telewizja cyfrowa MUX


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Będą 2 nowe kanały na MUX 8

Na bezpłatnym MUX 8 telewizji naziemnej, o zasięgu ogólnopolskim i dostępnym w paśmie VHF, aktualnie nadawane są następujące kanały telewizyjne SD: Metro (TVN Warner Bros. Discovery), Nowa TV (Grupa Polsat Plus), ViDoc TV (Red Carpet Media Group), WP (Wirtualna Polska Holding), Zoom TV (Grupa Kino Polska). To łącznie pięć z siedmiu możliwych do umieszczenia na MUX 8 kanałów - o jeden mniej w porównaniu z MUX-ami w paśmie UHF.

Co więcej, MUX 8 nadal jest dostępny w starszym standardzie DVB-T z kompresją MPEG-4, przez co ma mniejszą pojemność niż multipleksy DVB-T2/HEVC. W efekcie oferuje kanały SD a nie HD. Chociaż niewykluczone, że w niedalekiej przyszłości Emitel przełączy ósmy multipleks na nowszy standard emisji. Kolejną wadą MUX 8 jest to, że do jego odbioru często wymagana jest rozbudowa instalacji antenowej w stosunku do tej wykorzystywanej tylko dla multipleksów UHF.

Jakie kanały mogą trafić na MUX 8?

17 maja br. wniosek w konkursie na MUX 8 złożyła TV Republika. Jak poinformował press.pl Tomasz Sakiewicz, prezes zarządu Telewizji Republika, zgłoszony kanał to Republika o profilu publicystyczno-informacyjnym.

Kolejnym podmiotem, który potwierdził swój udział w konkursie na MUX 8 jest spółka Polskie Wolne Media, będąca własnością MWE Media. Jej dyrektorem jest Marcin Kowalski, stojący na czele wszystkich spółek telewizyjnych z grupy MWE Networks.

Dotychczas w konkursie na 2 miejsca na MUX 8 wpłynęły 4 wnioski, przekazał wirtualnemedia.pl Tadeusz Kowalski, członek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Termin składania dokumentów upłynął 20 maja br., jednak zgłoszenia mogą jeszcze napływać drogą pocztową.

Na pewno nie będzie to Telewizja Polsat.

- Analizowaliśmy ten temat i podeszliśmy do tego bardzo poważnie. Wzięliśmy pod uwagę zarówno potencjalne zasięgi i koszty techniczne, jak i koszty kontentowe, natomiast na koniec dnia uznaliśmy, że nie jest to dla nas opłacalne i nie będziemy w tym uczestniczyć - powiedział podczas czwartkowej konferencji prasowej Piotr Żak, p.o. prezes zarządu Telewizji Polsat, Grupa Polsat Plus.

Koncesje, których dotyczy wspomniany konkurs, będą obowiązywały przez okres 10 lat. Koszt jednej takiej koncesji to kwota ponad 18 mln zł. Do tego dochodzą koszty związane z opłaceniem dystrybucji sygnału na rzeczy firmy Emitel.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii MUX 8


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Kabel HDMI 2.1 8K UHD 3,0m

Najnowszy kabel HDMI o długości 3,0m w wersji v2.1 dla...

65 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX Q

Homatics BOX Q to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

319 zł Więcej...

Odbiornik Ferguson Ariva 9000 4K CI+ HDR Dolby Vision

Ariva 9000 4K CI+ to uniwersalny odbiornik typu Combo z...

449 zł Więcej...