dodano: 2024-07-17 15:29 | aktualizacja:
2024-07-17 20:59
autor: Jan Borejko |
źródło: PCMag
Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Firma SpaceX będzie mogła kontynuować wynoszenie satelitów Starlink 2.0 - sąd odrzucił pozew Dish Network
Przypomnijmy, że w pozwie złożonym w styczniu 2023 r. Dish Network zarzuciła FCC zignorowanie dowodów na to, że satelity Starlink drugiej generacji
„przekraczają limity gęstości strumienia mocy” i mogą potencjalnie powodować zakłócenia radiowe, które miałyby negatywny wpływ na jakość usług platformy satelitarnej.
W orzeczeniu wydanym 12 lipca
sąd apelacyjny stwierdził, że FCC nie musi uwzględniać dowodów Dish Network, które należą do kategorii analiz pro-firmowych, a nie „dowodów” pokazujących rzeczywiste ryzyko związane z następną generacją satelitów Starlink. Sąd nie podtrzymał również twierdzenia Dish, że FCC zachowała się niewłaściwie.
Oddalamy pozew Dish - głosi orzeczenie sądu
Sąd doszedł do podobnego wniosku w sprawie pozwu
DarkSky, który wymagał od FCC przeprowadzenia szeroko zakrojonego przeglądu środowiskowego satelitów Starlink Gen2 przed otrzymaniem zgody organów regulacyjnych.
DarkSky twierdziło, że FCC
„nie odpowiedziała odpowiednio na raport wskazujący, że system satelitarny SpaceX będzie powodował znaczące skutki atmosferyczne w wyniku wystrzeliwania i ponownego wejścia na orbitę rakiet, a także zanieczyszczenie światłem przez satelity na orbicie”, co zaszkodziłoby astronomii zawodowej i amatorskiej.
Sąd orzekł, że decyzja FCC była rozsądna, ponieważ komisja oparła się na wynikach dwóch badań Europejskiej Agencji Kosmicznej.
Materiał chroniony prawem
autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.