Strasburg (fr. Strasbourg, alz. Strossburi) - „miasto 1000 kościołów”, ale także stolica Unii Europejskiej i stolica Alzacji oraz największe niemieckojęzyczne miasto we Francji, emanuje młodością i energią. Jeśli kochasz dziedzictwo, kulturę i sztukę życia, to nie ma wątpliwości, że stwierdzisz: warto odwiedzić to miasto!
Fot. Jakub S.
Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Strasburg czy Strasbourg?
Obie nazwy są poprawne: niemiecka Strasburg i francuska Strasbourg, jednak w Polsce używamy nazwy Strasburg. I tu warto wspomnieć wątek filmowy związany ze Strasburgiem, znany z pierwszej części filmu „Jak rozpętałem drugą wojnę światową” pt. „Ucieczka”: „Strasburg! Jak Boga kocham! / Strasberg, baranie. To jest Strasberg. Jesteśmy w Austrii. Trzeba się trochę znać na geografii, jak się planuje ucieczkę, a Strasburg leży we Francji”. Taka drobna pomyłka: alzacki Strasburg czy filmowy, austriacki Strasberg, przy czym faktycznie w Karyntii w Austrii jest też Straßburg - malutkie miasteczko z 2000 mieszkańców. A Straßberg to miejscowość w Niemczech, w kraju związkowym Badenia-Wirtembergia. Film swoje, a geografia swoje.
Starożytna, rzymska nazwa Strasburga to Argentoratum (założone w 12 r. p.n.e.), później już Stratœburgus, choć przed Rzymianami byli tam Celtowie. Wraz z upadkiem Cesarstwa Rzymskiego Alemanowie zmienili jego nazwę na Stratiburg, co oznacza „twierdza dróg”. Miasto leżało na skrzyżowaniu ważnych dróg i przy jednym z nielicznych mostów umożliwiających przeprawę przez Ren. W 451 r. miasto zniszczyła armia Attyli. Od 500 r. zajęty przez Franków. Historia Strasburga i Alzacji zawsze była burzliwa, a położenie nad Renem powodowało, że przechodził z rąk do rąk - raz Niemcy, raz Francuzi.
Po wojnie francusko-pruskiej w 1871 r. Strasburg przyłączono do Cesarstwa Niemieckiego. Po I wojnie światowej w 1918 r. Strasburg ponownie przejęła Francja. 1 września 1939 r. po wybuchu II wojny światowej w ciągu 48 godzin miasto opuściło prawie 200 tys. mieszkańców. W 1940 r. Strasburg został przejęty przez niemiecki Wehrmacht. Długo nie był niemiecki, bo 23 listopada 1944 r. został wyzwolony przez armię francuską i znów był we Francji.
Druga stolica Unii Europejskiej
Teraz Strasburg jest mocno unijny, bo swoje siedziby tam mają m.in. Rada Europy, Europejski Trybunał Praw Człowieka, Parlament Europejski i Eurokorpus. Dlatego mówi się powszechnie, że po Brukseli Strasburg to druga stolica Unii Europejskiej - na czym mocno zależało Francji. Finansowo Unię Europejską kosztuje ta druga stolica majątek - szczególnie transport europosłów, ich asystentów i ton dokumentów. Według różnych szacunków roczne koszty związane z geograficznym rozproszeniem europarlamentu wynoszą od 169 mln do 204 mln euro. Gdyby skupić wszystkie instytucje w jednym miejscu, to te pieniądze można by przeznaczyć na szczytniejsze cele.