dodano: 2024-07-23 16:54 | aktualizacja:
2024-07-24 15:58
autor: Jan Borejko |
źródło: SPL/Britten-Norman
Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Zaawansowany system łączności lotniczej 5G został pomyślnie zintegrowany z samolotem Britten-Norman Islander, po czym przeprowadzono serię lotów demonstracyjnych.
Nad rozwojem tej technologii pracuje kilka brytyjskich firm, na czele z
Stratospheric Platforms Limited (SPL), twórcą sieci telekomunikacyjnych Non-Terrestrial Networks, a za projekt, integrację i loty demonstracyjne odpowiada producent
Britten-Norman.
Firma SPL opracowuje anteny powietrzne, aby zapewnić zasięg 5G o wysokiej wydajności.
Technologia ta oferuje wiele cennych zastosowań, takich jak
szybkie przywracanie sieci po poważnych katastrofach, takich jak trzęsienia ziemi lub tsunami, gdzie tradycyjna infrastruktura sieci mobilnych została zakłócona.
18 lipca do zespołu projektowego dołączyli goście będący potencjalnymi klientami i inwestorami, aby obserwować instalację układu w rzeczywistych warunkach lotu podczas wydarzenia na lotnisku Solent firmy
Britten-Norman.
Próba przeprowadzona przez firmę Britten-Norman miała na celu zademonstrowanie zdolności samolotu do bezpiecznego działania z zainstalowaną dużą anteną fazowaną 5G.
Połączenie 5G do 200 Mb/s z anteny w samolocie na 15 tys. km kw.
Kluczowe aspekty programu testów w locie obejmowały ocenę osiągów samolotu i właściwości pilotażowych, obejmującą zarówno normalną, jak i awaryjną pracę. Umożliwi to pełną certyfikację systemu, umożliwiając integrację z naziemną siecią telekomunikacyjną przy prędkościach połączenia
do 200 Mb/s na obszarze
15 000 km kw.
Wersja turbośmigłowa BN2T-4S Islander została wybrana ze względu na solidną konstrukcję, zdolność do pracy w każdych warunkach pogodowych, wyjątkową wytrzymałość i ładowność.
Ponadto modułowa konstrukcja samolotu sprawia, że jest on idealną platformą do integracji dużych ładunków systemów misji, zachowując jednocześnie możliwość szybkiego przekwalifikowania się do innych zadań.
Następne testy już z brytyjską siecią 5G
Następna faza projektu obejmuje demonstrację technologii poprzez połączenie z prywatną brytyjską krajową siecią telekomunikacyjną 5G. Ten projekt stanowi znaczący
krok naprzód w telekomunikacji powietrznej, przybliżając niezawodną, szybką łączność 5G z nieba o krok do urzeczywistnienia.
Materiał chroniony prawem
autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.