dodano: 2024-07-29 14:05 | aktualizacja:
2024-07-30 14:04
autor: Jan Borejko |
źródło: Glenn Research Center (NASA)
Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Pierwsze przekazy 4K transmitowane na żywo z kosmosu
Ta próba transmisji jest częścią serii testów innowacyjnej technologii, która mogłaby umożliwić transmisję wideo na żywo astronautów na Księżycu podczas przyszłej misji Artemis.
Tradycyjnie i od początków bycia człowieka w kosmosie NASA wykorzystywała i wykorzystuje nadal fale radiowe do przesyłania informacji do i z kosmosu. Komunikacja laserowa wykorzystuje światło podczerwone do przesyłania od 10 do 100 razy większej ilości danych, szybciej niż systemy wykorzystujące częstotliwość radiową.
Eksperyment przed misją na Księżyc
Na potrzeby tego eksperymentu, we współpracy z Laboratorium Badawczym Sił Powietrznych USA i programem badań nad innowacjami małych przedsiębiorstw NASA, inżynierowie Centrum Badawczego Glenna tymczasowo zainstalowali przenośny terminal laserowy w samolocie Pilatus PC-12. Samolot przeleciał nad jeziorem Erie, wysyłając dane do naziemnej stacji optycznej w Cleveland, skąd zostały przesłane siecią naziemną do ośrodka testowego NASA White Sands w Las Cruces w Nowym Meksyku. Tam naukowcy wykorzystali sygnały światła podczerwonego do przesłania danych.
Sygnały przebyły 35 tys. km od Ziemi do orbitującej platformy eksperymentalnej NASA,
Laser Communications Relay Demonstration (LCRD).
Następnie
LCRD przekazał sygnały do
ILLUMA-T (Integrated LCRD LEO User Modem and Amplifier Terminal) zamontowanego na orbitującym laboratorium, który wysłał dane z powrotem na Ziemię. Podczas tych testów opracowany w Glenn system High Speed Delay Tolerant Network (HDTN) ułatwił przejście sygnału lasera przez chmury.
Chociaż ładunek ILLUMA-T nie znajduje się już na stacji kosmicznej ISS, naukowcy będą kontynuować testy możliwości strumieniowego przesyłania wideo w rozdzielczości 4K z samolotu PC-12 do końca lipca. Ich celem jest opracowanie technologii niezbędnych do transmisji powrotu ludzkości na powierzchnię Księżyca za pośrednictwem Artemis.
Materiał chroniony prawem
autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.