To niewątpliwie jedna z najpiękniejszych tras tatrzańskich. Wiedzie nad Wielicki Staw, a następnie przez Polski Grzebień na szczyt Małej Wysokiej. Mała Wysoka to 4. najwyższy szczyt Tatr Wysokich, na który prowadzi szlak turystyczny, po Rysach, Krywaniu i Sławkowskim Szczycie, a więc każdy miłośnik gór, który czuje się na siłach, powinien się tam wybrać.
Wielicki Staw, fot. Anita K.
Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Najkrótsze szlaki na Małą Wysoką
Mała Wysoka (Východná Vysoká = Wschodnia Wysoka) to słowacki szczyt o wysokości 2429 m n.p.m., znajdujący się w grani głównej Tatr, pomiędzy przełęczami: Polski Grzebień(Poľský hrebeň) i Rohatka (Prielom). Mała Wysoka swoim kształtem przypomina piramidę. Dla turystów dostępna jest jedynie od południowo-zachodniej strony - można na nią wejść żółtym szlakiem turystycznym prowadzącym z wspominanego Polskiego Grzebienia. Zarówno przez Polski Grzebień, jak i przez Rohatkę można przejść, ale Rohatka w odróżnieniu od Polskiego Grzebienia nie jest połączona z Małą Wysoką żadnym szlakiem.
Najkrótszymi trasami na Małą Wysoką są te zaczynające się w słowackim mieście Wysokie Tatry(Vysoké Tatry):
z osiedla Tatrzańska Polanka (Tatranská Polianka) - 8,3 km długości - 1440 m sumy podejść;
z osiedla Tatrzańskie Zręby(Tatranské Zruby) - 8,3 km długości - 1460 m sumy podejść;
z osiedla Nowy Smokowiec (Nový Smokovec) - 9 km długości - 1450 m sumy podejść.
Jak widać, wszystkie te trasy mają podobne parametry. Ja zdecydowałam się rozpocząć wędrówkę w Tatrzańskich Zrębach (1001 m n.p.m.), gdyż można tam bez problemu zostawić samochód - za Hotelem Granit znajduje się duży, bezpłatny parking. Dodam, że od listopada do maja, czyli w sezonie zimowym, szlak od Wielickiego Stawu do Polskiego Grzebienia i dalej na Małą Wysoką jest zamknięty - można wtedy podejść jedynie nad Wielicki Staw.
Pierwszy etap trasy z Tatrzańskich Zrębów na Małą Wysoką to spacer niebieskim szlakiem o długości 2,3 km, pograniczem Doliny Wielickiej i Doliny Sławkowskiej, aż do Rozejścia nad Zrębami (Rázcestie nad Zrubami, 1409 m n.p.m.). Podejście jest dość równomiernie rozłożone i nie sprawia trudności.
Następny etap trasy to 1,6 km wędrówka żółtym szlakiem do Wielickiej Polany (Velická poľana, 1562 m n.p.m.). Już kilkaset metrów przed polaną zaczynają otwierać się wspaniałe widoki na Gerlach (Gerlachovský štít, 2655 m n.p.m.) - najwyższy szczyt Tatr Wysokich. Na Gerlach nie prowadzi żaden szlak turystyczny, a wejście na niego jest możliwe tylko w towarzystwie uprawnionego przewodnika. Właśnie z Doliny Wielickiej biegną najczęściej wybierane ścieżki na Gerlach, w tym przez Wielicką Próbę (Velická próba), Próbę Tatarki(Tatarkova próba) i Drogą Martina(Martinovka).
Wiosną i latem na polanie kwitnie niezliczona ilość kwiatów nęcących swoim zapachem wielobarwne motyle. W oddali wyłania się Śląski Dom(Sliezsky dom) - górski hotel położony na wysokości 1670 m n.p.m. nad polodowcowym Wielickim Stawem(Velické pleso). Wielicką Polanę od hotelu dzieli ścieżka o długości kilkuset metrów.