28 sierpnia po raz pierwszy od ponad 3 lat firma SpaceX straciła jeden z boosterów wielokrotnego użytku rakiety Falcon 9 podczas próby lądowania w ramach misji Starlink 8-6. Odwołano start misji Starlink 9-5 z bazy Vandenberg, aby mieć więcej czasu na analizę danych z nieudanego lądowania B1062.
SpaceX
Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Podczas lądowania 1. stopnia Falcona 9 na statku bezzałogowym, „A Shortfall of Gravitas” można było zobaczyć zielony błysk wokół silników Merlin, zanim sekcja silnika stanęła w płomieniach, a booster B1062 po wykonaniu 23 lotów przewrócił się i ostatecznie eksplodował.
Misja Starlink 8-6 była misją udaną!
Trzeba zwrócić uwagę, że podczas gdy odzyskanie boostera jest drugorzędną częścią misji, bo najważniejsze jest jednak rozmieszczenie 21 satelitów Starlink, w tym 13 z funkcją Direct to Cell (udane wdrożenie satelitów daje SpaceX 155 satelitów DTC Starlink wystrzelonych do tej pory), to przewaga modelu biznesowego SpaceX opiera się na możliwości ponownego użycia pierwszych stopni rakiety.
Booster nr B1062 przerwał serię 267. udanych lądowań.
Ostatnia katastrofa tego typu miała miejsce 16 lutego 2021 r., kiedy to booster B1059 zakończył swój żywot po wykonaniu misji Starlink 19 v1.0.
Misja Starlink 8-6 wystartowała z Cape Canaveral Space Force Station z kompleksu startowego SLC-40 o godz. 3:48 rano czasu wschodniego (07:48 UTC). Po nim miała nastąpić misja Starlink 9-5 z bazy Vandenberg w Kalifornii, ale ostatecznie SpaceX zdecydowało się wstrzymać się z tym startem.
Poniżej film ze startu misji Starlink 8-6 ustawiony tuż przed lądowaniem boostera:
reklama
Materiał chroniony prawem
autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.