Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Stwierdzono, że Radio Liechtenstein jest zbyt mało skoncentrowane na Liechtensteinie. W związku z tym zainicjowano referendum w celu wycofania środków publicznych na finansowanie rozgłośni.
Co dalej z Radiem Liechtenstein?
Inicjatywa została zainicjowana przez niewielką partię
Demokraci Liechtenstein (DPL). Z 12243 oddanych głosów aż 55,4% opowiedziało się za zniesieniem nadawania publicznego. Decydującym czynnikiem w głosowaniu był fakt, że
Radio Liechtenstein co roku domagało się dla siebie 70% wszystkich środków przeznaczonych na finansowanie mediów w Księstwie. Było to prawie 4 mln franków szwajcarskich. Ponadto stacja wielokrotnie popadała w kłopoty finansowe i trzeba było ją ratować za pomocą ratunkowych pożyczek. W Liechtensteinie nie pobiera się opłat za nadawanie.
Rząd zachowuje sceptyczność. Uważa, że prywatyzacja wydaje się mało opłacalna w małym kraju liczącym zaledwie 40 000 mieszkańców. Dlatego istnieje duże ryzyko, że w przyszłości w Liechtensteinie w ogóle nie będzie stacji radiowej.
Co oznacza rezygnacja z Radia Liechtenstein?
Zamykając nadawanie publiczne, ten mały kraj pogrzebie najważniejsze i najbardziej wiarygodne źródło informacji. Wraz ze stacją umrze obiektywne środowisko, które przyczynia się do kształtowania opinii publicznej i zachowania tożsamości Liechtensteinu. Utrata własnej stacji radiowej jest równoznaczna z osłabieniem demokracji.
Radio Liechtenstein jest jedynym publicznym i prawnym medium w kraju. Liechtenstein nie ma własnego kanału telewizyjnego.
Zwracamy uwagę, że
Radio Liechtenstein cały czas nadaje, ale ważą się losy tego nadawcy. Referendum otworzyło drogę do prywatyzacji.
Materiał chroniony prawem
autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.