dodano: 2024-11-30 16:09 | aktualizacja:
2024-12-04 16:20
autor: HP |
źródło: EUIPO
Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Piractwo telewizyjne utrzymuje się na stabilnym poziomie
Z najnowszego
raportu EUIPO -
„Online Copyright Infringement in the European Union: Films, Music, Publications, Software and TV, 2017-2023” wynika jednak, że różnice między państwami członkowskimi UE rosną.
Spośród 27 państw członkowskich UE tylko 9 krajów:
Bułgaria, Estonia, Hiszpania, Francja, Chorwacja, Włochy, Malta, Rumunia i Słowenia zmniejszyło skalę piractwa telewizyjnego, podczas gdy pozostałych 18 krajów (w tym
Polska) wykazało wartości wyższe niż w 2022 r. Tak jak poprzednio streaming pozostaje zdecydowanie najpowszechniejszym sposobem korzystania z pirackich treści telewizyjnych .
Podział według państw członkowskich Unii Europejskiej wykazuje znaczne różnice między krajami.
Łotwa, Estonia i Cypr mają najwyższą średnią miesięczną liczbę dostępów na użytkownika Internetu, przy czym Łotwa osiąga prawie 15 dostępów miesięcznie. Z kolei najniższe średnie miesięczne mają
Włochy, Hiszpania i Polska.
Jeśli chodzi o podział urządzeń mobilnych i komputerów stacjonarnych, pirackie treści telewizyjne w witrynach internetowych są zwykle oglądane na komputerach stacjonarnych, co stanowi około 60% całości. Zależność między tymi dwoma typami urządzeń nie zmieniła się znacząco od 2021 r.
Rozkład piractwa na urządzeniach mobilnych i komputerach stacjonarnych różni się w zależności od kraju, chociaż najczęściej używane są komputery stacjonarne.
Węgry pokazują, że 64% piractwa ma miejsce na komputerach stacjonarnych (a zatem 36% na urządzeniach mobilnych), podczas gdy na Łotwie większe znaczenie ma konsumpcja z urządzeń mobilnych (50%).
Piractwo IPTV w UE
Jeśli chodzi o piractwo IPTV, chociaż nie ma dostępnych danych na temat rzeczywistej konsumpcji za pośrednictwem IPTV, raport przedstawia dane za lata 2022 i 2023, oparte na wizytach na pirackich stronach internetowych rejestrujących IPTV.
Dane wskazują na 10-procentowy wzrost w 2023 r., przy średnio 2,14% internautów odwiedzających te strony miesięcznie. Podczas gdy rzeczywista liczba użytkowników korzystających z piractwa IPTV nie jest znana, symulacja sugeruje, że nawet przy konserwatywnych założeniach
1% użytkowników Internetu w UE mogło być subskrybentami nielegalnych usług IPTV w latach 2022-2023. Nie uwzględnia to istniejących użytkowników przed 2022 r., co wskazuje na znaczną łączną liczbę użytkowników tych usług w UE
Materiał chroniony prawem
autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.