Rynek telewizji muzycznej w Polsce przeżywa w ostatnich latach prawdziwy renesans. Chętniej włączane są zarówno polskie, jak i zagraniczne kanały TV z muzyką. Od klasyki po rock, pop lub dance - każdy gatunek jest ujęty. Wystarczy dostęp do niekodowanej oferty satelitarnej z Eutelsat Hot Bird 13°E i Astra 19,2°E, aby odbierać około 30 kanałów z muzyką. Abonenci platform CANAL+ i Polsat Box odbiorą nawet 45 kanałów muzycznych przez satelitę.
Czy wiedzieliście, że nawet blisko połowa kanałów, jakie można oglądać za pośrednictwem polskich platform satelitarnych, jest niegwarantowana? Oznacza to, że w każdej chwili mogą one zniknąć i nie będzie to stanowiło podstawy do wypowiedzenia umowy. I nie mówię tu tylko o polskich kanałach FTA, których na 13°E jest zaledwie 21, lecz o dziesiątkach kanałów kodowanych, świadczonych przez Polsat Box i CANAL+ „promocyjnie”.
W comiesięcznym artykule „Zmiany na orbicie: satelity Hot Bird” publikujemy informacje o najważniejszych zmianach, jakie danego miesiąca zostały przeprowadzone w nadawaniu kanałów na satelitach Eutelsat Hot Bird na 13°E. W grudniu przybyło kilka kanałów FTA.
Twórcy popularnego OpenPLi, przeznaczonego dla multimedialnych dekoderów Linux z systemem operacyjnym Enigma 2 (E2), opublikowali nową wersję image zawierającą wiele nowości i ulepszeń. Pod koniec grudnia oficjalnie wypuszczono nową wersję OpenPLi 9.1, która wcześniej została wprowadzona w wersjach testowych.
W Polsce w listopadzie 2024 r. udział w oglądalności wyniósł 84,4% dla tradycyjnej TV (kablowa + satelitarna + naziemna) i 9,1% dla streamingu (według The Gauge Nielsena). Co prawda dane te dotyczą tylko oglądania na ekranie telewizora - nie obejmują oglądalności na smartfonie czy innych urządzeniach, ale widać z nich, jak silną pozycję w Polsce ma tradycyjna telewizja.
CANAL+ nabył prawa do transmisji Premier League na terenie Polski w sezonach 2025/26, 2026/27 i 2027/28. Do końca bieżącego sezonu 2024/25 prawami dysponuje Viaplay, a 2 mecze na zasadzie sublicencji są pokazywane w CANAL+.
Klubowe Mistrzostwa Świata 2025 w piłce nożnej będzie można oglądać na całym świecie, w tym w Polsce, na platformie streamignowej DAZN i to bezpłatnie. FIFA potwierdziła, że DAZN nabył globalne prawa do transmisji KMŚ - FIFA Club World Cup w 2025 r.
Telewizja Polsat nabyła prawa do transmisji meczów reprezentacji Polski oraz Orlen Pucharu Polski. Nowa umowa ZPRP i Polsatu obowiązuje od 2025 do 2029 r. czyli przez 5 lat. Wcześniej tymi prawami dysponowała TVP. Pierwszą okazją do kibicowania będzie turniej 4 Nations Cup.
Osoby posiadające Kartę Dużej Rodziny mogą płacić nawet o 10% mniej za internet światłowodowy i telewizję od Vectry. Specjalne promocje z KDR są skierowane zarówno do nowych klientów, jak i tych, którzy decydują się na przedłużenie lub odnowienie umowy.
Pakiet Viaplay Filmy i Seriale będzie od 9 grudnia oferowany jako dodatkowa subskrypcja w serwisie Prime Video, w ramach Prime Video Channels. Mowa o ofercie zawierającej filmy, seriale i treści dla dzieci. Teraz tę bibliotekę będzie można wykupić nie tylko poprzez platformę streamingową Viaplay, która zamierza wyjść z Polski.
Na platformie streamingowej Megogo można dziś oglądać za darmo i bez logowania ponad 20 kanałów telewizyjnych oraz 23 stacje radiowe, a do niedawna były to także także STARS.TV, Zoom TV i Polonia 1.
Tradycyjnie Polsat Box otworzył w grudniu swoim abonentom okno na szereg ciekawych kanałów telewizyjnych. W tym roku znalazło się tam nawet ponad 20 propozycji, w tym kanały dokumentalne, filmowe, rozrywkowe i dla dzieci.
Ruszył proces sprzedaży stacji telewizyjnej TVN, podała agencja Reuters. Jak sprawę komentuje Kasia Kieli, prezes Warner Bros. Discovery w Polsce i CEO TVN, która w piątek wieczorem wysłała do pracowników wiadomość odnoszącą się do kwestii potencjalnej sprzedaży TVN?
Nadawca kanału Zoom TV, którego koncesja naziemna obowiązuje do 28 grudnia 2025 r., podjął decyzję o nieubieganiu się o jej odnowienie. Oznacza to, że od 2026 r. Zoom TV opuści bezpłatny MUX 8 i będzie dostępny wyłącznie na platformach satelitarnych i w sieciach kablowych. Taką samą decyzję podjęła grupa TVN Warner Bros. Discovery odnośnie kanału Metro.
Przejście MUX 8 telewizji naziemnej na nowy standard DVB-T2 HEVC i tym samym podniesienie kanałów tam dostępnych do rozdzielczości HD będzie możliwe dopiero po wyjściu Zoom TV z MUX 8, czyli nie wcześniej niż za rok. Grupa Kino Polska nie będzie wnioskować o dokonanie zmian w koncesji naziemnej kanału, dowiedział się satkurier.pl.
Na stronie internetowej KRRiT opublikowane zostały koncesje dla dodatkowych kanałów CANAL+ Extra, które jeszcze do niedawna mogły nadawać tylko przez internet na podstawie wpisu do księgi rejestrowej KRRiT. Teraz CANAL+ Extra 5-7 mogą być oferowane także w sieciach kablowych.
Ruszył FilmBox Christmas - okazjonalny kanał smart (smart channel) w serwisie streamingowym FilmBox+, na którym można oglądać filmy idealnie wpisujące się w nadchodzący, świąteczny czas. To już drugie święta Bożego Narodzenia z rzędu, kiedy taki kanał jest oferowany. Będzie dostępny tylko do 12 stycznia 2025 r.
Transmisję na żywo meczu 18. kolejki ligi belgijskiej Club Brugge - KRC Genk można było obejrzeć wyłącznie w aplikacji OTT Eleven Sports. Zdaje się, że była to pierwsza transmisja w Eleven Sports, która była dostępna wyłącznie w streamingu, bez transmisji na kanale linearnym. Osobno, Eleven Sports zaprezentuje w styczniu nowe studio.
1 stycznia 2025 r. telewizja online Pilot WP wprowadziła zmiany w swojej ofercie usuwając łącznie 26 kanałów telewizyjnych i FAST. Wśród nich są stacje grupy MWE Networks (poza kanałem Antena HD) i kanały Grupy Kino Polska. W zamian użytkownicy Pilota WP zyskali dostęp do Junior Channel, Szlagier TV i Xtreme TV od MWE Networks.
Choć nowy polski kanał Dolce Vita TV miał ruszyć testowo na MUX L2 jeszcze przed Wigilią, tak się nie stało. Teraz nadawca informuje wirtualnemedia.pl o 7 stycznia.
Cyfrowy Polsat, P4 (Play), TVN, Telewizja Polsat, T-Mobile trafią do wykazu podmiotów podlegających ochronie oraz właściwych dla nich organów kontroli, poinformował premier Donald Tusk.
O. Tadeusz Rydzyk, dyrektor Radia Maryja i TV Trwam, w pozwie przeciwko TVN domaga się przeprosin, usunięcia z internetu reportażu „29 lat bezkarności. Fenomen ojca Tadeusza” (również pod nazwą „32 lata...”) oraz wypłaty na rzecz Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” 650 tys. zł.
W nawiązaniu do decyzji premiera Donalda Tuska, aby w wykazie podmiotów podlegających ochronie umieścić Polsat i TVN, Zygmunt Solorz - założyciel i główny akcjonariusz Grupy Polsat Plus, wystosował oświadczenie, w którym informuje, iż ze zrozumieniem i zadowoleniem przyjął zapowiedź prezesa Rady Ministrów RP.
W obliczu pojawiających się w mediach doniesień, jakoby „sąd zablokował majątek Zygmunta Solorza”, sam zainteresowany przekazuje za pośrednictwem rzecznika prasowego Grupy Polsat Plus oświadczenie, w którym stanowczo zaprzecza tym pogłoskom. „Nie jest prawdą, że sąd zablokował mój majątek” - mówi Zygmunt Solorz.
CO WYDARZYŁO SIĘ ZA GRANICĄ?
Prezentujemy przegląd grudniowych zapowiedzi i zmian w telewizji i streamingu, dotyczących zagranicy, opracowany przez Rafała Olchowika.
Walne zgromadzenie akcjonariuszy Vivendi zatwierdziło 9 grudnia projekt podziału tej francuskiej spółki. W efekcie CANAL+, Havas i Louis Hachette Group weszły 16 grudnia na giełdę. Co oznacza to dla CANAL+? Co pozostało w rękach Vivendi?
Francuski CANAL+ zapowiada podwyżkę cen w styczniu 2025 r. Wzrost ten dotyczy wszystkich ofert, od planów podstawowych za 19,99 euro po subskrypcje premium, które mogą sięgać ponad 80 euro miesięcznie.
Grupa CANAL+ potwierdziła zamiar wycofania 4 swoich płatnych kanałów z naziemnej telewizji cyfrowej (TNT) we Francji. Skąd taka decyzja i co z tego wynika?
2 grudnia wystartował nowy kanał Super+ ukraińskiej grupy medialnej StarLightMedia. Widzowie na nowej antenie obejrzą kultowe komedie i seriale komediowe, będące klasyką gatunku, współczesne reality show, programy satyryczne i kabaretowe.
Liczba niekodowanych transmisji FTA z pozycji orbitalnej Eutelsat Hot Bird 13°E, na której działają polskie platformy Polsat Box i CANAL+, zostaje wzbogacona o 2 kanały pochodzące z Bułgarii. Operator Vivacom wyłączył szyfrowanie Irdeto 2 i VideoGuard w przekazie VTK i Folklor TV.
Niemiecki DMF jest dystrybuowany w formie nieszyfrowanej FTA na satelicie Astra 1M (19,2°E). Jako jeden z nielicznych nadawców darmowych oferuje specjalne pasma erotyczne. Kanał prezentuje co najmniej 2 filmy w wersji soft. Zwykle są to komedie i filmy obyczajowe.
Na Ukrainie startuje Setanta Sports Premium - nowy kanał sportowy z dodatkowymi transmisjami na żywo różnych wydarzeń, które wcześniej były oferowane wyłącznie na platformie Setanta w technologii OTT. To już trzeci kanał tej marki na ukraińskim rynku.
Padel Time TV to nowy kanał FTA z rozgrywkami padla, czyli sportu łączącego w sobie zarówno elementy tenisa, jak i squasha. Można go znaleźć w pakiecie eClutch na satelicie Eutelsat Hot Bird 13G (13°E). Co więcej, operator eClutch ze swoją ofertą zapowiada wejście na włoską platformę tivùsat.
eQualitie - kanadyjska organizacja non-profit zajmująca się technologiami, we współpracy z projektem Svoboda Satellite Reporterów bez Granic (RSF), uruchomiła nowy kanał telewizyjny eQtv na satelicie Eutesat Hot Bird 13G (13°E). Kanał zapewnia edukację w zakresie cyberbezpieczeństwa dla społeczności w Europie Wschodniej.
Włoska telewizja publiczna Rai staje się bardziej bezpłatna przez satelitę Eutelsat Hot Bird 13G (13°E). Nadawca oferuje więcej swoich programów w formie niezaszyfrowanej (FTA). Istotne zmiany zachodzą na kanałach Rai 1 HD, Rai 2 HD i Rai 3 HD z tp. 52 o częstotliwości 11,766V (DVB-S2).
Projekt i wykonanie okładki (z wykorzystaniem AI): Anita Kaźmierska.
reklama
Materiał chroniony prawem
autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.