dodano: 2025-01-15 11:29 | aktualizacja:
2025-01-15 13:41
autor: Janusz Sulisz |
źródło: ARD/ZDF/parabola.cz/DF
Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
ARD i ZDF zakończyły transmisję DVB-T2 z Löbau i trzech innych nadajników - których?
W pobliżu 4 niemieckich nadajników nie będzie można odbierać kanałów telewizyjnych z anteny naziemnej.
Niemiecki nadawca publiczny ZDF wraz z ARD i ogólnokrajową telewizją MDR podjął decyzję o zakończeniu naziemnego nadawania cyfrowego z 4 ważnych lokalizacji w Niemczech.
Dotyczy to nadajników Brocken, Inselsberg, Löbau i Wittenberg.
Które niemieckie kanały zakończyły emisję w DVB-T2?
14 stycznia br. zniknęły następujące kanały:
Das Erste HD, MDR Sachsen HD, MDR Sachsen - Anhalt HD, MDR Thüringen HD, tagesschau24 HD, rbb Brandenburg HD, NDR FS NDS HD , SWR BW HD, ONE HD, Arte HD, phoenix HD, BR Fernsehen Nord HD, hr-fernsehen HD, WDR HD Köln, ARD-alpha HD (Internet), SWR BW HD (Internet), ZDF HD, 3sat HD, KiKA HD, ZDFneo HD i ZDFinfo HD.
Dystrybucja kanałów ARD i ZDF oraz stacji prywatnych w ramach usługi telewizji freenet pozostanie niezmieniona na pozostałych 10 nadajnikach DVB-T2 w obszarach metropolitalnych Niemiec.
Jaki jest powód zakończenia emisji?
Powodem zakończenia nadawania telewizji naziemnej DVB-T2 z wymienionych nadajników jest niska oglądalność przekazu naziemnego w środkowych Niemczech, gdzie ogląda go
zaledwie 3% gospodarstw domowych. Tak wynika z badania Video Trends 2023 – Chartreport. I to był główny impuls do podjęcia decyzji o wyłączeniu wspomnianych nadajników.
Których lokalizacji nadajników to dotyczy?
W Saksonii-Anhalt wyłączone zostały 2 multipleksy MDR i ZDF w
Brocken i
Wittenberg/Gallunberg. Z nadajnika
Brocken dotyczyło to kanałów 45, 34 i 37, w
Wittenbergu były to kanały 38, 24 i 37. W obu lokalizacjach nadawane były pakiety o mocy ERP 50 kW każdy.
W Saksonii nadajnik
Löbau/Schafberg został wyłączony 14 stycznia 2025 r. Za jego pośrednictwem nadawane były także 2 kanały MDR na kanałach 34 i 39 oraz ZDF na kanale 36. Ten nadajnik dotyczył zasięgu na przygraniczny teren Polski.
W Turyngii ofiarą wyłączenia padł nadajnik DVB-T2 w Inselbergu.
Pakiety MDR i ZDF można było znaleźć na kanałach 27, 39 i 41. Inselberg był również dobrym miejscem dla nadajnika o bardzo dużym zasięgu. Kiedy warunki pogodowe były dobre, jego sygnały docierały nawet do Austrii. Te dwie lokalizacje również pracowały z mocą ERP 50 kW każda.
Materiał chroniony prawem
autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.