reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Thomson DSI30OP dla Polsatu Cyfrowego

dodano: 2002-04-27 04:06 | aktualizacja: 2002-04-27 04:06
autor: Janusz Sulisz | źródło:

Odbiornik Thomsona DSI30PO dla Polsatu Cyfrowego pojawia się na polskim rynku po tunerach firm Sagem i Samsung, które pozostawiły raczej mieszane odczucia, co do jakości i możliwości sprzętu firmowanego przez cyfrową platformę Polsatu.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Tuner Thomsona jest „gotowy dla Internetu” - ma modem (V90) i gniazdo RJ11. Firma Thomson ma zawsze pewnego rodzaju pecha przy oferowaniu tunerów dla polskiego widza, bo jej sprzęt jest porównywany z poprzednikami. Czy to dobry sprzęt? Wkrótce się okaże.

Panel przedni tunera wygląda dość topornie. Po lewej bez żadnej klapki umieszczono kieszeń dla kart systemu Nagravision dla Polsatu Cyfrowego (układem na karcie do góry). Oprócz przycisków sterujących i kontrolki zdalnego sterowania, po prawej jest zielony wyświetlacz 4 - pozycyjny.

Tylny panel tunera Thomsona, to też standard - 2 złącza Scart, Cinch dla audio, modulator UHF, wejście dla konwertera i przelotka do drugiego tunera. Są RS232 i gniazdko telefoniczne dla modemu. Pilot zdalnego sterowania jest przyjemny i ergonomiczny, może zbyt śliski.

Po podłączeniu tunera do sieci, konwertera i TV, należy przeprowadzić konfigurację. Przyciśnięcie MENU wyświetli na ekranie podstawowego menu tunera w wersji polskiej (są jeszcze angielska, niemiecka i francuska).

Po wejściu do Konfiguracji i podaniu PIN-u (standard dla tego tunera to 1234) można przejść do Instalacji Programów, Konfiguracji TV/VCR, Konfiguracji Modemu, Zabezpieczenia przed Dziećmi, Informacji Systemowej i Diagnostyki.

Zacząć warto od Informacji Systemowej, bo tam podane są wersje oprogramowania producenta i tunera oraz numery karty i modułu Nagravision przypisane do tunera (tylko te będą pracować ze sobą). W przypadku testowanego tunera wersja oprogramowania producenta była 2.01, a tunera - 1.5.

W Diagnostyce znaleźć można Częstotliwość, Dostrojenie, Moc i Jakość sygnału. Interesujące jest, że w ostatnim punkcie tego menu podano stopę błędów tzw. BER (jeśli jest dobry sygnał, to powinno być <1E-7). Parametr ten daje możliwość sprawdzenia faktycznego stanu instalacji dla odbioru cyfrowego i może służyć jako wskaźnik BER.

Za pomocą menu Instalacja można ustawić parametry ustawień konwertera (LOF1, LOF2, zasilanie) oraz liczbę konwerterów dla DiSEqC (1,2 lub 4). Po prawidłowym ustawieniu parametrów konwertera przejść należy do ustawień kanałów, wybierając po kolei numer konwertera (dla DiSEqC), typ instalacji, częstotliwość, polaryzację, SR i FEC. Po naciśnięciu OK nastąpi przeszukiwanie.

Opis ustawień modemu, TV/VCR, czy Kontroli rodzicielskiej jest zbędny, bo menu tunera jest proste. Listę kanałów można wywołać żółtym przyciskiem funkcyjnym, czerwonym - zablokować, a niebieskim zażyczyć sobie listę kanałów FTA. Jest także interesujący ekran programów płatnych (PPV), gdzie można stwierdzić liczbę posiadanych żetonów i wykonanych zakupów programów wg znaczników.

Polsat testuje na kanale 10 przekaz programów PPV - wkrótce menu będzie przydatne.

Odbiór kanałów FTA (taki był możliwy - karta nie była aktywowana) przy pomocy Thomsona DSI30OP jest bez zarzutu. Tuner czyta EPG kanałów np. RAI. Przełączanie kanałów jest w miarę szybkie, a menu jest czytelne i jasno rozwiązane. Przeszukiwanie kanałów jest szybkie. Jeśli tuner nie będzie usterkowy, to może okaże się, że Polsat Cyfrowy wreszcie trafił na swojego producenta.

Podobno są problemy z dopasowaniem przełącznika DiSEqC 1.0 dla tunera DSI30OP, ale to się wyjaśni. Tuner jest gotowy dla Internetu!!! - na pilocie ma przyciski WEB.

Wymiary tunera DSI30OP : 368 x 225 x 70 mm, ciężar - 1,9 kg.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Produkty - testy


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik DVB-T/T2 HEVC DI-WAY 2020 Mini

Mini odbiornik DVB-T/T2 z HEVC/H.265 marki DI-WAY z trybem hotelowym...

99 zł Więcej...

nc+ telewizja na kartę + moduł CI+

CAM CI+ 4K (bez ECP) z kanałami TVP 4K, Museum...

179 zł Więcej...

Miernik FindSAT VF-6800 PRO Combo (WS-6944P) DVB-S/S2/T/T2/C2

Miernik dla pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2, DVB-T/T2, DVB-C/C2 w...

419 zł Więcej...