reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Unnisat 1 - tani tuner FTA

dodano: 2002-04-27 04:06 | aktualizacja: 2002-04-27 04:06
autor: Leszek Wrona | źródło:

UNNISAT 1, to kolejny tuner przeznaczony do odbioru niekodowanych, cyfrowych programów satelitarnych. Podobnie, jak opisywany w wydaniu SAT Kuriera 3/2001, Ferguson DSR3000FTA charakteryzują go niewielkie gabaryty, a ogromne podobieństwo do innego tunera o nazwie Koscom sprawia, iż można go pomylić z odbiornikiem analogowym.



Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
UNNISAT 1 od Fergusona DSR3000FTA różni się przede wszystkim wyposażeniem. Oprócz popularnych złącz SCART i CINCH, na panelu tylnym znajdziemy dwa złącza typu RF - odbiornik posiada wewnętrzny modulator UHF. Brakowało go nie tylko w wymienionym Fergusonie, ale także w popularnym na naszym rynku odbiorniku Humax FOX. Z tym ostatnim różni go jeszcze jeden istotny element - wyświetlacz umieszczony w środkowej części przedniego panelu. Podobnie jak jego poprzednicy UNNISAT 1 ma polską grafikę ekranową załączaną z pilota przyciskiem MENU.

OPIS GRAFIKI EKRANOWEJ

MENU Główne składa się z sześciu punktów, które w celu łatwiejszego zobrazowania poprzedzono znakami graficznymi, mającymi kojarzyć się z wykonywanymi funkcjami. Kolejne punkty umieszczono w pionowej kolumnie z lewej strony, tak aby po zaznaczeniu kursorem mogły rozwijać się w prawą, stronę ekranu.

1. Edytuj Program - punkt zawiera funkcje umożliwiające po zaprogramowaniu odbiornika - ustawienie kanałów. Użytkownik może usunąć z listy niepotrzebne kanały (Usuń program), przesunąć w inne miejsce (Sortuj programy), część zablokować hasłem (Zablokuj program) oraz niektórym zmienić nazwę (Edytuj nazwę programu). Wybrane kanały z listy głównej można przenieść na dodatkową listę programów ulubionych.

2. Kontrola Rodzicielska - obejmuje funkcje blokowania dostępu do instalacyjnych ustawień w odbiorniku, zmianę hasła oraz usuwanie i przenoszenie danych. Usuwanie może dotyczyć wszystkich programów bądź tylko jednego rodzaju (wszystkie radiowe albo wszystkie telewizyjne). Istotnym punktem tego MENU jest Powrót do ustawień fabrycznych. Jego uruchomienie powoduje usunięcie zaprogramowanej przez użytkownika listy kanałów w miejsce której wpisywana jest fabryczna lista obejmująca niekodowane programy z ASTRY i HOT BIRDA. Ostatnie punkty MENU Kontrola Rodzicielska przeznaczone są do transferu kanałów i oprogramowania między odbiornikami.

3. Wyszukiwanie Kanału - to punkt przeznaczony do szukania i zapisywania programów w pamięci odbiornika. Po uruchomieniu na ekranie uzyskujemy MENU, które zawiera: nazwę szukanego satelity (do wyboru 16 satelitów), numer kolejnego transpondera (na jednym satelicie maksymalnie 99 transponderów) wraz z jego parametrami (częstotliwość, SR, polaryzacja), funkcję umożliwiającą wybór trybu automatycznego przeszukiwania (niekodowane, wszystkie, połączone w sieć) tudzież funkcje kasowania i dodawania transponderów. Ostatnia funkcja MENU Wyszukiwanie Kanału pozwala zmienić nazwę satelity. Dolną część ekranu wypełnia duży, czytelny wskaźnik przedstawiający w formie graficznej i liczbowej wartość sygnału z danego transpondera. W tym samym MENU uruchamiamy jako kolejne okno tablicę Konfiguracja Anteny służącą do ustalenia parametrów konwertera, sygnałów przełączających DiSEqC, załączenia sygnału sterującego 12V oraz aktywacji pozycjonera. Ostatnia funkcja umożliwia współpracę odbiornika z obrotnicą typu DiSEqC1.2 lub specjalnym pozycjonerem reagującym na komendy wysyłane w tym formacie poprzez złącze zasilające konwerter.

4. Ustawienia Systemu - MENU które pozwala wybrać i ustawić:

wersję językową MENU (polską, arabską, perską, angielską, francuską, niemiecką, włoską, turecką, hiszpańską), kolor MENU (6 różnych ustawień obejmujących kolor tła, liter i nagłówków), stopień przezroczystości grafiki, rodzaj formatu ekranu (4:3, 16:9), czas lokalny, rodzaj sygnału Video (CVBS, RGB), kanał wyjściowy UHF (21-69), standard nadawania fonii (B/G, I, D/K, M), typ zasilania LNB (z odbiornika lub zewnętrznie). Dodatkowe funkcje, to wybór listy kanałów, która będzie załączana przyciskiem SELECT (wszystkie kanały lub tylko ulubione) oraz rodzaj programów (niekodowane, kodowane, wszystkie).

5. Pozycjoner DiSEqC - punkt wykorzystywany podczas współpracy odbiornika z obrotnicą lub pozycjonerem DiSEqC1.2. Specjalne MENU pozwala ustalić skrajne pozycje anteny oraz poszczególne satelity. Do lokalizacji pozycji satelitarnej pomocna skala sygnału u dołu ekranu oraz ustawiany transponder wzorcowy.

6. Gry - ostatni punkt Głównego MENU zawiera funkcje zupełnie nie związane z faktycznym przeznaczeniem odbiornika - trzy gry Tetris, Snake, Puzzle oraz sygnały testowe kolorów.

PROGRAMOWANIE I OBSŁUGA TUNERA

W fabrycznej pamięci odbiornika Unnisat 1 umieszczono od razu 173 niekodowane kanały z HOT BIRDA, 102 z ASTRY i 1 z EUTELSATA II F-2. Oprócz tego po kilka lub kilkadziesiąt (w zależności od satelity) transponderów, które zawierają niezbędne do programowania parametry (częstotliwość, SR, polaryzację).

Podczas automatycznego programowania danego satelity, odbiornik przeszukuje te transpondery i programy zapisuje na odpowiednią listę. Najwięcej transponderów zapisano w fabrycznej pamięci odbiornika dla ASTRY (56) i HOT BIRDA (89). Maksymalna ilość transponderów dla jednego satelity nie może przekroczyć 99.

Modyfikację tych parametrów (w miarę zdezaktualizowania) można przeprowadzić przy pomocy funkcji Usuń Transponder i Dodaj transponder. Procedura programowania widoczna jest na specjalnym ekranie - u góry parametry szukanego transpondera, w kolumnie lewej odnalezione kanały telewizyjne, w prawej radiowe, u dołu linijka obrazująca upływający czas do końca programowania. Odbiornik UNNISAT 1 programuje automatycznie kanały z ASTRY i HOT BIRDA z (ASTRA ok. 13 minut, HOT BIRD w niecałe 30) przeciętną prędkością. Programy telewizyjne i radiowe zapisywane są na oddzielnych listach, które razem mogą pomieścić 1000 kanałów (700 TV i 300 Radio).

Pojedyncze programy z jednego transpondera można zaprogramować funkcją Dodaj TP lub Przeszukiwanie Ręczne. Druga metoda sprawdza się jedynie w przypadku kanałów wymagających podania PIDów. Podczas automatycznego wyszukiwania kanałów najlepiej ustawić w funkcji Tryb Przeszukiwania - Niekodowane.

Jeśli zostawimy komendę Wszystkie, ograniczona do 1000 kanałów pamięć odbiornika nie pomieści wszystkich programów i część z nich zostanie odrzucona. Programy odszukane podczas programowania dopisywane są zawsze na koniec listy, co oznacza, że kanały z jednego satelity zaprogramowane później, mogą zostać przedzielone kanałami z innego satelity.

Lista główna (wszystkich programów w kolejności programowania) wyświetlana jest na ekranie telewizora przyciskiem SELECT. Jeśli zaprogramowanych jest kilka satelitów, wygodniej skorzystać z przycisku LIST, który wyświetla nazwy poszczególnych satelitów. Wybranie jednego z nich kursorem spowoduje, że na ekranie wyświetlane będą kanały tylko z tego satelity, nawet jeśli „rozrzucone” są w różnych miejscach listy głównej. Podczas przeglądania kanałów w każdej chwili dostępne są informacje o nim (częstotliwość, SR, polaryzacja, PIDy) oraz ścieżki dźwiękowe i przewodnik po audycjach - EPG. Ulubione programy, jeśli zostały przeniesione na oddzielną listę, załączamy przyciskiem TTX.

Odbiornik UNNISAT 1 zawiera w polskiej grafice sporo błędów literowych (usiaw zamiast ustaw, przeflacznik zamiast przełącznik, itp.), które powinny być usunięte zanim odbiornik trafi do sklepów. Nie pracuje poprawnie ze wszystkimi konwerterami.

Podczas testów po podłączeniu do SAMSUNGA ominął sporo istotnych transponderów z ASTRY i HOT BIRDA, które „udało się złapać” dopiero wymieniając konwerter na SHARPA.

Ponadto testowany egzemplarz miał problemy z odbiorem niektórych kanałów SCPC, mimo iż je zaprogramował. Jakość odbieranych programów, szybkość przełączania kanałów oraz strojony w szerokim zakresie modulator UHF są niewątpliwie atutem tego tunera. Jeśli producent usunie wspomniane usterki będzie on mógł z powodzeniem konkurować -głównie niską ceną - na rynku z pozostałymi urządzeniami tej klasy.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.




Więcej z kategorii Produkty - testy


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

SAT Kurier - 5-6/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 5-6/2022

12 zł Więcej...

Mini PC Homatics Dongle G Google TV

Homatics Dongle G to odtwarzacz multimedialny 4K o kompaktowej konstrukcji...

299 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX R Plus

Homatics BOX R Plus to najnowszy wzbogacony m. in. o...

679 zł Więcej...