reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Robot nie wylądował na asteroidzie

dodano: 2005-11-13 20:54
autor: Michał Wajrak | źródło: rian/asahi

Próba umieszczenia japońskiego robota Minerwa przy pomocy sondy Hayabusa na asteroidzie Itokawa nie powiodła się. Sonda Hayabusa, która została wystrzelona w maju 2003 r. dotarła na odległość 60m do Itokawy, ale stracono kontakt z mini-robotem Minerwa. Teraz na Itokawie ma wylądować sonda.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Jak podała japońska gazeta Asahi 12 listopada za japońską agencją kosmiczną od sondy Hayabusa oddzielił się mini-robot Minerwa o wysokości 10cm i średnicy 12cm oraz masie 591g.

Mini-robot kosztował około 10 mln dol., ma 3 kamery video i 6 sensorów. Robot powinien był wylądować na powierzchni asteroidy, ale nie nawiązano z nim łączności i nie jest wykluczone, że mógł odlecieć w otwartą przestrzeń kosmiczną z powodu niskiego przyciągania asteroidy (zaledwie jedna stutysięczna przyciągania ziemskiego.

Aktualnie trwają przygotowania do lądowania na asteroidzie samej sondy Hayabusa dla zebrania próbek gruntu. Lądowanie sondy wyznaczono na 19-25 listopada. Lądowanie będzie krótkie i ma polegać na odbijaniu się od powierzchnii przy pomocy teleskopowej nogi sondy.

Sonda Hayabusa został wystrzelona w maju 2003 w celu dotarcia i zbadania asteroidy Itakawa, nazwanej tak ku czci ojca japońskich rakiet - Hideo Itokawy.

Asteroida Itokawa ma zaledwie 700 metrów długości i 300 metrów szerokości i znajduje się w odległości 290 mln km od Ziemi.

Japończycy chcą przy pomocy sondy Hayabusa po raz pierwszy w historii zbadać asteroidę. Już w roku 2001 Japończycy umieścili swój aparat badawczy na asteroidzie Eros, ale ten nie mógł wrócić na Ziemię.

Jeśli sonda Hayabusa wyląduje na Itakawie i udanie przeprowadzi badania, to ma wrócić na Ziemię z próbkami gruntu w czerwcu 2007 roku, by wylądować w Australii.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Kosmos


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Miernik Combo GTMedia V8 Finder Pro DVB-S2/T2/C

Miernik marki GTMedia dla pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2, naziemnych...

499 zł Więcej...

SAT Kurier abonament za 2022 rok

Roczna prenumerata magazynu SAT KURIER w 2022 r. z wysyłką...

109 zł Więcej...

Odbiornik AB CryptoBox 752HD Combo

Odbiornik HD Combo DVB-S2X, DVB-T2, DVB-C z kieszenią na moduły...

369 zł Więcej...