reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Indonezyjski kosmodrom na Papui

dodano: 2005-12-18 18:44
autor: Janusz Sulisz | źródło:

Indonezja i Rosja zastanawiają się nad budową kosmodromu na jednej z wysp w prowincji Papua. Plany przewidują budowę centrum wystrzeliwania rosyjskich rakiet z wyspy Biak. Rozmowy toczą się od stycznia 2005, a budowa miałaby ruszyć w 2007 roku.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Rząd indonezyjski odmówił komentarza na ten temat, ale wiadomo, że rozmowy Indonezja-Rosja toczą się od stycznia i są już w końcowym stadium.

Wyspa Biak o powierzchni 2455 km kwadratowych leży w najdalej wysuniętej na wschód prowincji Papui - Cendrawasih Bay. Biak leży prawie idealnie na równiku, a to pozwala na duże oszczędności paliwa rakiet przy wzroście masy startowej wynoszonych satelitów. Biak miałby być używany przez Air Launch Aerospace Corporation. Początkowe koszty budowy kosmodromu to 120 mln dol.

Na wyspie Biak jest centrum telemetryczne i kontroli satelitów ISRO - Indian Space Research Organisation, które aktualnie jest obsługiwane przez indonezyjską, rządową agencję kosmiczną i lotniczą.

Rząd indonezyjski sprzyjał wykorzystaniu wyspy Biak, jak miejsca kosmicznego centrum do wynoszenia satelitów od początku lat 60-tych, ale nic z tego dotąd nie wychodziło.

Indonezja ma kilka telekomunikacyjnych satelitów, ale wszystkie wynoszono z Kourou w Gujanie Francuskiej. Teraz mogliby wzorem Kazachstanu sami wynosić własne satelity i tym samym zaoszczędzić.

Rosjanie za to bardzo intensywnie rozwijają współpracę z kolejnymi krajami, preferując swoje rakiety. Z Francją w Kourou, wcześniej z Kazachstanem i USA w Bajkonurze, a była mowa o współpracy z Australią, ale ostatnio sprawa ucichła.Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Kosmos


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Kabel HDMI 2.0 4K Light 3,0m

Wysokiej klasy kabel połączeniowy HDMI Light z oświetleniem LED z...

35 zł Więcej...

SAT Kurier - 9-10/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 9-10/2022

12 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2 HEVC DI-WAY 2020 Mini

Mini odbiornik DVB-T/T2 z HEVC/H.265 marki DI-WAY z trybem hotelowym...

99 zł Więcej...