reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

HBO Polska bez HDTV?

dodano: 2005-12-18 20:11
autor: Janusz Sulisz | źródło: własne

hdtv HBO Polska i polski Canal+ na razie nie przewidują żadnych zmian co do rozwoju HDTV w naszym kraju. Podczas konferencji \'Telewizja cyfrowa - rewolucja czy ewolucja?\' przedstawiciele obu firm zaprzeczyli, że planowane są transmisje w standardzie telewizji wysokiej rozdzielczości.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Aleksander Kutela z HBO Polska powiedział:

- Nie wiem, czy jest sens inwestować dla HDTV w Polsce. Suma inwestycji jest nieuzasadniona finansowo, a dla widza będzie niezauważalna. Chcemy zdecydować się na produkcję własnych programów i kanałów. To zawartość będzie decydowała o sukcesie w przyszłości - niekoniecznie najnowsza technologia. To brand (marka) ma być w przyszłości najważniejszym elementem na rynku. Widzowie w przyszłości będą zagubieni w gąszczu kanałów tematycznych tak, jak teraz w sieci internetowej. Tylko silna marka pozostanie widzom w pamięci. Ostatecznie liczyć się będzie brand i zawartość.

Podczas konferencji debatowano także nad potencjalnym rynkiem dla usług VOD - Video On Demand (video na żądanie), który w Polsce prawie nie istnieje, ale dobrze rozwija się w USA. W Polsce nadal brak regulacji prawnych dla VOD, a dopiero dobre otoczenie prawne może spowodować rozwój tego typu usług w Polsce. Wiadomo, że Disney poważnie interesuje się polskim rynkiem VOD, co teoretycznie mogłoby zagrozić polskim kanałom Premium - Canal+ i HBO.

Głównym pytaniem było, czy VOD i kanały filmowe Premium będą się uzupełniać, czy wzajemnie podbierać rynek. W USA usługi VOD (HBO On Demand) traktowane są jako dodatek do kanałów Premium (HBO) i to jest sugerowane podejście do VOD - przynajmniej tak uważają przedstawiciele polskich kanałów Premium. Inaczej jest w Holandii, gdzie wejście usług VOD spowodowało przystopowanie sprzedaży kanałów Premium.

Co do planów polskiego Canal+ w kierunku HDTV, Dominique Lesage, dyrektor ds. relacji instytucjonalnych Canal+ na razie nie widzi sensu uruchamiania kanałów HDTV w Polsce. Canal+ ma na razie dobrą sprzedaż standardowych pakietówz kompresją w MPEG-2 i tego typu inwestycja w HDTV na poziomie MPEG-4 nie wchodzi w rachubę. Wydaje się, że polski Canal+ raczej pójdzie w sprawdzonym we Francji kierunku ADSL i płatnego pakietu DVB-T, jeśli tylko pozwolą na to rządowe plany.

Dominique Lesage uważa, że będzie następować hipersegmentacja, czyli powstawanie coraz większej liczby nowych, niszowych kanałów tematycznych. W Polsce nadal jest zbyt mało kanałów tematycznych - więcej produkuje się ich nawet na Ukrainie. Według HBO i C+ powinien nastąpić "poziomy" wzrost liczby kanałów, potem będzie czas na HDTV.
Czyżby powstały HBO NA STOJAKA albo ŁAPU CAPU TV jako osobne kanały?


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Polonica


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik DVB-T/T2/C Opticum AX LION NS H.265 HEVC

Najnowszy hybrydowy odbiornik DVB-T/T2/C z HEVC/H.265 marki Opticum firmy AX...

99 zł Więcej...

Kabel HDMI biały płaski 2.1 8K UHD 3,0m

Płaski, biały kabel HDMI o długości 3,0m w wersji v2.1...

79 zł Więcej...

Kabel HDMI 2.1 8K UHD 3,0m

Najnowszy kabel HDMI o długości 3,0m w wersji v2.1 dla...

65 zł Więcej...