reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Dekoder Cyfrowego Polsatu - Samsung DSB-305G

dodano: 2006-02-22 15:41 | aktualizacja: 2006-05-23 17:17
autor: Janusz Sulisz | źródło: SAT Kurier 1/2006 str. 6/8

c_polsat_very_new_logo.jpg Platforma Cyfrowego Polsatu udostępniła redakcji SAT Kuriera najnowszy dekoder Samsung DSB-305G. Jest to drugi z dwóch najnowszych odbiorników Cyfrowego Polsatu, z wbudowanym Nagravision (wcześniej opisywaliśmy dekoder Echostar DSB-616). Samsung dla Cyfrowego Polsatu, podobnie jak Echostar, ma bardzo małe wymiary - zaledwie 270 x 200 x 40 mm i waży 1,056 kg.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Dekoder Samsung DSB-305G dostępny jest między innymi w ofercie pre-paid za 499 zł. Po wpłaceniu tej kwoty abonent otrzymuje na własność dekoder Samsung, 3 miesiące pełnej oferty programowej Cyfrowego Polsatu (Pakiet Familijny i Pakiet Relax Mix) i miesięczny dostęp do kanału Playboy TV (aktywowany na wyraźne życzenie klienta). Cyfrowy Polsat udostępnił go także w innych promocjach.

Sprzęt w tej promocji jest także dystrybuowany w sieci Samsung Polska Sp. z o.o.. Jeśli chodzi o zakres serwisu, to po dokonaniu zakupu, dekodery są obsługiwane przez sieć serwisową firmy Samsung, przez okres 24 miesięcy, od daty zakupu dekodera www.samsungstb.com

WYGLĄD - obudowa i pilot

Obudowa Samsunga DSB-305G jest w kolorze srebrzystym, z czarnym pasem wzdłuż środka panelu przedniego oraz z czarnym kołem na klapce, za którą umieszczono kartę kodową Cyfrowego Polsatu w Nagravision. Linia wzornicza sprawia dobre wrażenie i może się podobać. Po załączeniu odbiornika do sieci lewej panelu przedniego, zaświeca się czerwona dioda stanu czuwania. Po włączeniu odbiornika dioda świeci się na zielono. Niestety, nie ma wyświetlacza, a diody umieszczono tak, że z pewnością nie zawsze będą dobrze widoczne.

Na panelu przednim Samsunga nie ma ani jednego przycisku i nie można go nawet wyłączyć bez pomocy pilota.

Ku zaskoczeniu, panel tylny Samsunga wyposażono całkiem dobrze. Jest aktywne optyczne, cyfrowe wyjście fonii SPDIF, którego nie posiadają dekodery rywalizującej platformy. Są też dwa złącza Scart (TV i VCR) oraz wyjście audio L/P (RCA). Nie ma przelotki LNB i modulatora RF, a złącze RS232 też nie jest standardowe. Teoretycznie, nie jest konieczne ani jedno, ani drugie, ani trzecie, bo platforma nie musi umożliwiać podłączenia kolejnych odbiorników w szereg. Modulator RF już dawno jest zbyteczny, a nowe programowanie i aktualna lista kanałów jest przesyłana przez Cyfrowy Polsat z satelity.

Pilot Samsunga jest znany z innych odbiorników Samsung Electronics. Dobrze leży w dłoni, jest szeroki, niezbyt długi, i co ważne - lekki. Nieźle opisany, ale dziwne, że akurat po angielsku (skoro jest przeznaczony dla polskiej platformy, której duże logo widnieje u góry, po prawej stronie). Pilot bezproblemowo umożliwia dostęp do większości ważnych funkcji. Czerwony przycisk Power znajduje się u gówy po lewej stronie.

OBSŁUGA

Samsung DSB-305G ma 4000 kanałów w pamięci. Kanały można sortować według ulubionych, nazw operatorów, alfabetycznie i transponderami. Wyboru list kanałów dokonuje się odpowiednio kolorowymi przyciskami: zielony - Ulubione, żółty - Alfabetycznie, niebieski - Operator i czerwony - Transponder.

MENU odbiornika składa się z sześciu części - działów, z rozwijanymi w prawo rozdziałami.

Użytkowanie odbiornika powinniśmy zacząć od przejścia do działu Instalacja, po podaniu PIN-u (0000). W tym dziale znajdują się Ustawienia LNB, w których należy sprawdzić, czy jest zasilanie konwertera, z jakiego satelity należy wyszukać i odbierać kanały. Ustawienia oscylatorów i 22kHz dla LNB Universal są wpisane automatycznie (powinno być 9,75MHz/10,6MHz). W przypadku korzystania z anteny ustawionej na Hot Birda i Astrę z przełącznikiem DiSEqC, w tym menu w Trybie DiSEqC, należy odpowiednio ustawić DiSEqC A dla Hot Birda i DiSEqC B dla Astry.

Kanały można wyszukiwać według sieci - Skanowanie Sieci Cyfrowego Polsatu według NIT, poszczególnego transpondera - Skanowanie Transponderów (tu wybiera się numer transpondera lub jego częstotliwość) oraz Skanowanie Selektywne (pojawia się lista satelitów, które należy przeskanować - jest to szczególnie przydatne przy obrotnicy lub przełączniku DiSEqC 4/1 z 4 wybranych satelitów). W Instalacji jest jeszcze Przywróć Ustawienia Fabryczne oraz Ustawienia Trans. Bazowych, w których są ustawione podstawowe transpondery Cyfrowego Polsatu (tr.1 - 11.158MHz i pol. Pionowa, tr.2 - 12.188MHz i pol. Pionowa oraz tr.3 - 12.284MHz i pol. Pozioma).

Warto sprawdzić Ustawienia Systemowe, gdzie znajdziemy Wybór Języka menu (są - polski, angielski, niemiecki, francuski, rosyjski, czeski i węgierski) oraz język dla dwóch ścieżek audio i języka EPG. W Ustawieniach OSD można łatwo zmienić przejrzystość (procentowo), czas pokazywania się paska (w sekundach od 0,5s do 60s), kolorystykę menu oraz pozycję menu ekranowego na ekranie TV. Przy wyjściu zawsze pokazuje się pasek z napisem „Proszę Czekać” (czasem zbyt długo).

W Ustawieniach TV zwróciliśmy uwagę na Typ Sygnału Video, w którym jest opcja Kompozyt + YUV, co oznacza, że Cyfrowy Polsat ma pierwszy terminal z wyjściem YUV dla plazmy lub LCD TV (sprawdziliśmy i działa tak, jak w Samsungach A200C/A300W). W Ustawieniach TV jest też Automatyczny wybór Dolby Digital (zał/wył). W menu Ustawienia zegara, oprócz regulacji czasu, znajduje się aż 15-wydarzeniowy timer. Jest też osobny przycisk Timer na pilocie, ale wprost po przyciśnięciu nie działa! Dopiero na poziomie EPG działa jak należy.

W Samsungu zainteresował nas przewodnik po programach EPG - jest czytelny i opracowny w języku polskim, pojawia się bez oczekiwania na kolejne godziny i kanały. Na pasku kanału pojawia się opis dwóch bieżących audycji, z czasem ich trwania. Pozostaje tylko żałować, że to nie odbiornik klasy PVR, z dyskiem do nagrywania wprost z EPG, zaś Cyfrowy Polsat gorąco namawiamy do zamówienia podobnego odbiornika z tej samej firmy, ale już z dyskiem 80-160GB. Zainteresowanych z pewnością nie zabraknie!
Kanały Ulubione (na pilocie przycisk FAV) podzielono na Wszystkie, Cyfrowy Polsat (kanały platformy ustawione wg listy Polsatu) oraz 8 list Ulubione 1-8, które można nazwać według uznania, np. Polskie, Info, Dokument, Muzyka itd.

Po przyciśnięciu i, na ekranie pojawia się pasek kanału, a po drugim przyciśnięciu wszystkie dane z wartościami PID video i audio.

Przycisk TV/Radio służy do przełączania między stacjami telewizyjnymi i radiowymi. Należy pamiętać, że przy podstawowym wyszukaniu na liście wszystkich kanałów radiowych, będzie tylko 14 polskich stacji z Cyfrowego Polsatu. Co interesujące, przy próbie odbioru kanału w HDTV (kanał TV HD z Astry), na pasku w Samsungu pojawił się komunikat - „Dekoder nie obsługuje HDTV” (pomimo że była słyszalna fonia).

Niestety, Samsung DSB-305G nie ma DiSEqC1.2 do kierowania obrotnicami sterowanymi tym sygnałem, choć producent podał takie dane (a my za nim w poprzednim wydaniu SAT Kuriera 6/2005). Dekoder może odbierać kanały o SR z zakresu 2-45MS/s. Oprogramowanie i lista kanałów pobierane są z satelity.

PODSUMOWANIE

Ten malutki dekoder Cyfrowego Polsatu firmy Samsung jest naprawdę godny polecenia. Podczas testów zawiesił się tylko raz - trzeba było wtedy wyjąć wtyczkę z zasilania, bo nie ma żadnego wyłącznika, ale sprawdzaliśmy go równo przez ponad miesiąc, w różnych konfiguracjach antenowych. Działa dobrze z multiswitchami, z którymi nie bardzo chciał pracować dekoder Echostar DSB-616. Szkoda, że nie ma DiSEqC1.2 do obrotnic. Jest wystarczająco szybki i przyjazny dla użytkownika.

Obsługa odbiornika jest łatwa. Menu i EPG zostało przetłumaczone na język polski przez polskich programistów - szkoda tylko, że pilot nie jest już z polskim nazewnictwem. Funkcje wystarczają dla większości użytkowników - producent powinien na życzenie operatora dołożyć w menu sygnał DiSEqC1.2 (przecież jest w Samsungach A200), w następnej wersji oprogramowania tego dekodera.

Za to - wyjście optyczne cyfrowej fonii, sygnał component YUV na złączu Scart TV i 15-wydarzeniowy timer powinny wskazać konkurencyjnej platformie, że chyba nieco „przysnęła technologicznie”, w porównaniu z tym dekoderem Cyfrowego Polsatu.

Całość opisu Samsunga dla Cyfrowego Polsatu tylko w drukowanym wydaniu SAT Kuriera 1/2006 na str. 6/8.

Zapraszamy do prenumeraty magazynu SAT Kurier - tylko 55zł za 6 wydań w roku.

Prenumerata SAT Kurier 2006 - 55złMateriał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Produkty - testy


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Vu+ UNO 4K SE S2X FBC Multistream

Vu+ UNO 4K SE - najnowsza wersja tunera 4K od...

1 299 zł Więcej...

Odbiornik EDISION OS NINO+ DVB-S2 HEVC

Odbiornik EDISION OS NINO+ DVB-S2 HEVC - tani tuner na...

369 zł Więcej...

Kabelio: CAM CI+ 3 m gratis

Oryginalny, bezkartowy moduł (CAM) CI+ nowej szwajcarskiej platformy Kabelio z...

530 zł Więcej...