reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Prezentacja technologiczna ITI Neovision

dodano: 2006-06-25 21:00 | aktualizacja: 2006-06-25 23:31
autor: Janusz Sulisz | źródło: sfbs

27 czerwca o 15:45 w hali Expo w Warszawie rozpocznie się technologiczna prezentacja nowej polskiej platformy cyfrowej - ITI Neovision. Po części oficjalnej, razem z Multikinem, zaplanowano pokaz meczu MŚ2006 w HDTV. Zaproszenia otrzymali m.in. członkowie SFBS.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Grupa ITI, właściciel telewizji TVN i kilku znanych kanałów tematycznych zamierza jesienią tego roku uruchomić telewizję jakiej dotąd nie było. Ma to być telewizja nowej generacji - HDTV, ale czy to zaskoczy innych na polskim rynku? Raczej nie, choć tak może się wydawać.

Przygotowanie do startu pierwszej w Polsce oferty telewizji wysokiej rozdzielczości HDTV, wyprzedziły testy Polsatu Sport Extra HD podczas MŚ2006. Do startu przygotowywany jest kanał HD3 poświęcony kulturze w polskiej wersji językowej, a TVP i Cyfra+ chyba nie będą chciały pozostać w tyle.

Grupa ITI ma przedstawić pierwsze szczegóły "telewizji nowej generacji" na specjalnym, zamkniętym - tylko dla prasy i potencjalnych dystrybutorów - pokazie technologicznym nowej platformy, który odbędzie się 27 czerwca o godzinie 15:45 w hali EXPO, mieszczącej się w Warszawie, przy ulicy Prądzyńskiego 12/14

16 maja ITI ogłosiła, że zamierza uruchomić własną platformę cyfrową nowej generacji. Start platformy planowany jest we wrześniu 2006 roku.

Nieoficjalnie wiadomo, że oferta HDTV w początkowym okresie miałaby obejmować kanały tematyczne TVN: TVN24, TVN Meteo i TVN Gra, a wybrane programy głównego kanału TVN. Mówi się także o wykorzystaniu transmisji z Ligi Mistrzów w HD, które kupił TVN pomoże w przyciągnięciu widzów wymagających jakości, a także puby i kluby.

Inne nieoficjalne informacje mówią o wykorzystaniu przez ITI Neovision nowego, jeszcze nieznanego systemu nowej generacji Conax - niestety - podobno z kartami przypisanymi do modułu odbiornika uniwersalnego HD/MPEG-4, ale tylko z jednej firmy - ADB. Odbiorniki tej firmy są prawie zupełnie nie znane przez użytkowników w Polsce, choć firma ADB Polska, która ma oddział w Zielonej Górze (była też na SAT Krak 2004), od dawna lobbowała, a to przy DVB-T, a to przy innych sprawach związanych z rozwojem telewizji cyfrowej. ADB odniosło duży sukces w Italii przy okazji DVB-T - teraz chce te pomysły przenieść do Polski.

Oby się udało, ale pomysł z przypisaniem karty do wbudowanego modułu Conax, brak samych kart lub modułów CI oraz jeden tzw. słuszny producent nie wróży nic dobrego poza monopolem lub ...brakiem sprzedaży, jeśli odbiornik byłby zbyt drogi. Jednak planowane jest subsydiowanie odbiorników ITI Neovision (więc niższe ceny), ale o sposobach subsydiowania nic nie wiadomo. Na pewno zaostrzy to walkę o rynek.

Stowarzyszenie SFBS stara się przedstawić ITI Neovision najlepszy sposób na dystrybucję sprzętu poprzez sprawdzone, małe i średnie firmy TV-SAT, bo to one najlepiej znają się na tym sprzęcie, bo instalują anteny satelitarne i odbiorniki od wielu lat.

Sieci sprzedaży RTV, sieci sprzedaży komputerów lub telefonii komórkowej owszem znają się, ale niekoniecznie na tym, co akurat ma dystrybuować ITI Neovision. Niestety to może mieć decydujące znaczenie w początkowym okresie startu trzeciej platformy, bo na rynku jest duża konkurencja. Pozostałe dwie platformy nie będą czekać co zrobi ITI Neovision i już szykują kontrofensywę. ITI Neovision może się spóźnić z ofertą HD, ale czy to wystarczy, by znaleźć abonentów na HDTV? Liczy się zawartość, co tu pokazać w HD? ITI ma Taniec z gwiazdami, Kryminalnych i inne pozycje, które pokazane w HD mogą razem z Champions League dać sukces, który zadziwi dwie pozostałe, polskie platformy.

Niestety na rynku pojawili się już fałszywi dystrybutorzy lub ' wirtualni organizatorzy' trzeciej platformy, którzy próbują tekstami 'jestem wysoko umocowany w ITI' zmotywować część sieci dystrybucji Cyfrowego Polsatu lub Cyfry do zajęcia się sprzedażą odbiorników trzeciej platformy. Sieci dystrybucji ITI Neovision jeszcze nie ma - sprawdziliśmy tych oszustów w ITI Neovsion - nikt nic nie wiedział.

ITI Neovision dopiero sprawdza wszystkie możliwości dystrybucji i podejmie decyzje w odpowiednim momencie - członkowie SFBS mają tu duże szanse.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii n


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Antena sat kempingowa 60 cm z przyssawką

stalowa antena 60 cm przenośna na przyssawkę.

179 zł Więcej...

SAT Kurier abonament za 2022 rok

Roczna prenumerata magazynu SAT KURIER w 2022 r. z wysyłką...

109 zł Więcej...

Ferguson REGENT i100 FM, DAB+, BT, Wi-Fi, Radio internetowe

Stacjonarne radio DAB+ oraz UKF/FM. Posiada wbudowany głośnik oraz antenę...

269 zł Więcej...