reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Polsat HD po testach

dodano: 2006-07-10 11:56 | aktualizacja: 2006-07-11 13:12
autor: Janusz Sulisz | źródło: inf. własna

Polsat_sport_HD_logo_www.jpg Cyfrowy Polsat zakończył testy transmisji w wysokiej rozdzielczości HD/MPEG-4 przy okazji piłkarskich MŚ2006 w Niemczech. Po finałowym meczu Francja-Włochy z transpondera 74 z 12,188V zniknął kanał Polsat HD test. Z 36E wyłączono kanały ART HD z transmisjami meczów MŚ.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Najlepszą jakość przekazu obrazu na Polsacie Sport Extra HD można było sprawdzić podczas transmisji meczów półfinałowych oraz finału, bo wtedy Cyfrowy Polsat korzystał z oryginalnego przekazu HD z Niemiec.

Wcześniej podczas fazy grupowej i ćwierćfinałów MŚ2006, Cyfrowy Polsat korzystał z transmisji HD2 w MPEG-2, którą musiał retransmitować w MPEG-4 na własnym transponderze, a to już powodowało problemy z jakością samego dosyłu do Polski. Stąd pikseloza, zacinanie obrazu itd.

Co interesujące, mecze półfinałowe Polsat pokazał w super jakości z oryginalnego dosyłu, a powrót do gorszej jakości z HD2 nastąpił podczas meczu o 3 miejsce Niemcy-Portugalia. Nie były to problemy techniczne, ale akurat taki wybór meczów.

Różnica była widoczna gołym okiem, a podczas finału jakość obrazu Polsatu Sport Extra HD była naprawdę rewelacyjna. Może zbyt rzadko pokazywano wynik meczu i nie było czasu bieżącego. Poprawił się także dźwięk, choć ten wcale nie był Dolby Digital, a jedynie stereo. Jak się okazało, problemem było zmiksowanie oryginalnego dźwięku DD5.1 ze stadionu z polskim komentarzem, zarówno tego ze stadionu, jak i ze studia.

Podczas przerwy finału na Polsacie Sport Extra HD pokazywano koncert Placido Domingo, a fonia była ze studia Polsatu Sport z Polski (+ polskie reklamy w wersji dźwiękowej).

W drugiej części meczu i dogrywce, właśnie przy przekazie HD, jak na dłonii było widać fatalny faul Zidana, a wcześniej błąd sędziego, gdy nie przyznał Francuzom drugiego karnego. Wrażenie zrobiło zbliżenie twarzy Ribery, a także show jaki dali zawodnicy Italii po wręczeniu pucharu FIFA (obcięcie włosów Mauro Camoranesi). Podsumowanie komentatorów Polsatu Sport z finału: widać błędy sędziów i walkę zawodników.

Przekaz na Polsacie Sport Extra HD podczas finału był bardzo porównywalny do tego na Premiere HD Sport czy BBC HD, a ciekawostką było to, że podczas finału na 25 minut padła wizja na telebimach stadionowych.

Transmisja na Polsacie HD bezpośrednio na żywo z Berlina trwała nonstop prawie do opuszczenia ostatnich kibiców ze stadionu. Widzowie Polsatu Sport Extra w SDTV mieli inny obraz, niekoniecznie nonstop live z Berlina.

Po testach z obrazem HDTV, teraz Polsat będzie pracował nad fonią w Dolby Digital (podobno zakupiono już odpowiednie urządzenia, ale nie zdołały dotrzeć podczas trwania MŚ2006), a to zapowiada, że w przyszłości Polsat planuje testy fonii w DD5.1 podczas transmisji HDTV. Na razie Polsat nie zdradza szczegółów własnych planów związanych HDTV.

Dzięki uprzejmości Cyfrowego Polsatu testowaliśmy odbiór kanału testowego w HD przy pomocy specjalnie przygotowanego jednokanałowego odbiornika HD, dostarczonego przez Echostara. Co interesujące, wizja kanału Polsat Sport Extra HD wcale nie była kodowana w Nagravision.

© SAT Kurier 2006

Użytkownicy portalu nie mogą wykorzystywać tekstów do celów komercyjnych bez wiedzy i pozwolenia Redakcji SAT Kuriera. Kopiowanie, redagowanie i wykorzystywanie w innych celach publikowanych tu tekstów wymaga zgody Redakcji.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Cyfrowy Polsat


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Antena Televes Ellipse UHF

Antena Televes Ellipse kierunkowa do stabilnego odbioru UHF (DVB-T) z...

379 zł Więcej...

Osprzęt Vu+ obudowa HDD dla Zero 4K

Dodatkowa obudowa na dysk dla odbiornika Vu+ Zero 4K

165 zł Więcej...

Inteligentny kabel iHDMI 1,8m

Inteligentny kabel połączeniowy HDMI-HDMI długości 1,8m - działa dobrze z...

199 zł Więcej...
reklama