reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Masz prąd - płacisz abonament RTV

dodano: 2006-07-25 17:09 | aktualizacja: 2006-07-25 22:02
autor: Janusz Sulisz | źródło: Życie Warszawy

Jak podało Życie Warszawy dla Polski powstała nowa koncepcja opłat abonamentu RTV - zapłaci każdy, kto ma prąd. Wzorem Czech abonament RTV w Polsce miałby nie być podatkiem od posiadania telewizora, ale od elektrycznego gniazdka. Gorzej, gdy nie ma jeszcze domu, nie mówiąc o telewizorze, ale jest już licznik. Trwa budowa - też trzeba by płacić abonament RTV?Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Według "Życia Warszawy" podobnie, jak w Czechach abonament RTV będzie płacić każdy, kto ma w domu prąd. Takie rozwiązanie proponuje prezes TVP.

"Projekt rozwiązania, czerpiący z doświadczeń czeskich, przedstawiłem już Ministerstwu Kultury" - potwierdza w rozmowie z "ŻW" prezes Bronisław Wildstein. Przedstawiciele TVP nie zamierzają jednak zdradzać szczegółów pomysłu.

Chodzi o problem bardzo niskiej ściągalności abonamentu radiowo-telewizyjnego. Poczta Polska od dawna nie umie się wywiązać z tego obowiązku. Szacunki wskazują, że obecnie nie płaci go blisko połowa odbiorców indywidualnych i aż 97 proc. firm.

Z podobnym problemem skutecznie uporali się Czesi i to właśnie ich przykład zainspirował Wildsteina. U naszych południowych sąsiadów od ponad roku abonamentu RTV nie płacą właściciele telewizorów i odbiorników radiowych, lecz wszyscy, którzy w budynku mają podłączony prąd.

Taki system znacznie podniósł ściągalność abonamentu, który obecnie wynosi 100 koron miesięcznie, czyli blisko 14 zł, ale z roku na rok ma być podnoszony. W zamian czescy widzowie w państwowej telewizji będą oglądać coraz mniej reklam, a w 2009 roku już żadnych.

Warto też zwrócić uwagę na wariant brytyjski, gdzie każdy właściciel budynku, mieszkania lub najemca musi zapłacić abonament RTV. Jest to wariant od tzw. adresu oddanego do użytku budynku, lokalu lub mieszkania, a nie od gniazdka prądowego, bo to może być na posesji gdzie jest łąka, albo fundamenty przyszłego domu. Tu jest istotna luka w tym projekcie.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Polonica


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Mini PC Homatics BOX Q + TelevioTV 3m-ce

Homatics BOX Q to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

349 zł Więcej...

Odbiornik TechniSat DIGIPLUS UHD S

DIGIPLUS UHD S to najnowszy flagowy dekoder uznanej, niemieckiej firmy...

1 190 zł Więcej...

Miernik Satlink ST-6986 DVB-T/T2/C DVB-S/S2 z podglądem i testerem optycznym

Miernik Satlink ST-6986 do pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2, naziemnych...

1 719 zł Więcej...