reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

HD Cyfra+ w listopadzie

dodano: 2006-09-06 10:37 | aktualizacja: 2006-09-11 12:16
autor: Janusz Sulisz | źródło: inf.wł./c+

Cyfra+_siedziba_c+_2.jpg Nieoficjalnie wiadomo, że platforma Cyfra+ od listopada testowo uruchomi jeden kanał HDTV w MPEG-4, który ma się nazywać Canal+ Sport HD. Będą tam transmisje meczów Premiership i Ligue 1 uzupełnione filmami w HD. Orange Ekstraklasa w HD najwcześniej w 2007 roku!Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Na razie Canal+ Sport HD będzie korzystał z obcych produkcji HDTV, wśród których zakupiono prawa do transmisji HD z Wysp Brytyjskich z ligi angielskiej oraz z francuskiej Ligue 1. Uzupełnieniem mają być wybrane filmy, które uda się kupić z jakością HDTV i fonią w Dolby Digital.

Canal+ Sport HD będzie nadawany w MPEG-4 dla internetowej oferty TPSA oraz dla satelitarnego zalążku pakietu HD Cyfra+. Do satelitarnego odbioru Canal+ Sport HD ma służyć ten sam dekoder Philipsa HD /MPEG-4, który trafi na rynek francuski. CanalSat i Cyfra+ współpracują przy tym projekcie. Dopiero w drugiej połowie przyszłego roku Cyfra+ może wprowadzić na rynek odbiornik PVR z dyskiem i będzie to już odbiornik HD PVR!

Kanały Cyfry w SDTV pozostaną nadal w dotychczas stosowanej kompresji MPEG-2 i standardzie DVB-S. Jednak na wejściu w HDTV zyskają także abonenci kanałów SDTV, bo równolegle Canal+ Sport ma być nadawany z fonią w Dolby Digital. Zwiększy się też liczba filmów w formacie 16:9.

Canal+ Cyfrowy rozmawia też z partnerami na temat dołączenia kolejnych kanałów HDTV do przyszłego pakietu HD Cyfra+. Na razie jednak w tym roku nie ma mowy o dołączeniu takich kanałów, jak National Geographic HD lub Discovery HD, o czym wcześniej plotkowano. Wynika to między innymi z chwilowego braku miejsca na transponderach Hot Birda. Być może na przełomie roku, po skonsumowaniu połączenia francuskich platform CanalSat i TPS, ta druga platforma będzie w stanie zwolnić miejsce na jednym z transponderów Hot Birda dla Cyfry+ w ramach współpracy z francuskimi partnerami. Na razie to kwestia przyszłości.

Według wstępnych zapowiedzi pierwsze transmisje HDTV meczów polskiej Orange Ekstraklasy miałyby nastąpić dopiero w 2007 roku i to nie wiadomo czy wiosną czy jesienią. Wynika to z potrzeby inwestycji w zakup lub dzierżawę odpowiedniego sprzętu do transmisji HD, chodzi szczególnie o wóz realizacyjny dla produkcji programów HDTV na żywo.

Warto zauważyć, że ze względu na brak szerokiego dostępu do materiałów HD w najbliższym czasie nie może powstać wielokanałowa platforma HD Cyfra+. Problem w tym, że obecnie w HD są dostępne jedynie wybrane transmisje z rozgrywek piłki nożnej, filmy i niektóre dokumenty, a więc to, co znajduje się głównie na antenie Canal+. To właśnie Canal+ dysponuje zawartością programową, którą można sensownie pokazać w HD.

Większe zmiany w Cyfrze+ spodziewane są dopiero po wybudowaniu pod koniec przyszłego roku nowej siedziby Canal+ Cyfrowy na Stegnach, gdzie będzie zupełnie nowy uplink platformy.

Przypomnijmy, że już w październiku ma ruszyć trzecia polska platforma spółki ITI Neovision, która przygotowuje się do emisji w kompresji MPEG-4 (DVB-S2), w tym co najmniej 3 kanałów HD i 15 kanałów SD.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii CYFRA+


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik DVB-T/T2 Signal T2-Mini HEVC

Cyfrowy odbiornik DVB-T/T2 z HEVC/H.265 marki Signal dla Naziemnej Telewizji...

150 zł Więcej...

Uchwyt kominowy bezinwazyjny E863M z opaską 5,0m

mocny uchwyt antenowy bezinwazyjny - obejma 5m na komin 

145 zł Więcej...

Odbiornik PULSe 4K Mini

PULSe 4K Mini - najnowszy odbiornik Ultra HD od słowackiej...

549 zł Więcej...