reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Monoblock i ustawienia DiSEqC w tunerach

dodano: 2002-04-27 04:06 | aktualizacja: 2002-04-27 04:06
autor: Janusz Sulisz | źródło:

Wielu użytkowników (często także instalatorów!) odbiorników cyfrowych ma podstawowe problemy z ustawieniem odpowiednich parametrów dla obsługi przełączników DiSEqC lub konwerterów Monoblock (Astra+Hot Bird). Nie jest to trudne dla znawców tematu, ale instrukcje obsługi zwykle tego nie opisują wcale albo traktują zbyt pobieżnie, a menu odbiornika (często instrukcja obsługi też!) jest w języku obcym.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Do opisu wybraliśmy trzy najbardziej popularne typy tunerów:

1. Humax - począwszy od tunera F1-Fox, VA-Fox, aż po CI-5100 do CRCI-5500, VACI-5300 i IRCI-5400,

2. Echostar - tunery DSB2110CI, DSB2200 (ostatnio produkowana linia) oraz AD3000IP.

3. Ferguson/Arion - tunery z CI: AF-5000CI znany też jako DSR3000CI różnią się nieznacznie od tunerów FTA: AF2000FTA, ale zasada ustawień DiSEqC w menu jest ta sama.

HUMAX

Dla tunerów Humax opisujemy ustawienia menu dla wersji angielskiej, bo z tym użytkownicy sobie nie radzą. W polskiej wersji menu jest podobnie. Po wejściu do MENU należy uruchomić INSTALLATION (Instalacja) po podaniu hasła (0000) i przejść do Service Searching. Menu to jest przeznaczone do ustawienia parametrów anteny (konwertera) oraz programowania kanałów. Pierwszy i najważniejszy w tym przypadku punkt tego menu, to Antenna Setting. W Antenna Alternative można wpisać do 16 różnych ustawień (w nowym oprogramowaniu Humaxów do 32).

Przyciskami tu ustawiamy tu 1 dla Astry i 2 dla Hot Birda, ustawiając jednocześnie dla odpowiednich numerów Satellite Name (linijkę niżej). Przyciśnięcie u spowoduje pojawienie się listy satelitów, a przyciskami q i p należy wybrać odpowiednią nazwę i zatwierdzić OK. Kolejną linię menu Antenna Setting pozostawiamy jako Universal, bo to jest typ konwertera (użytkownik w tym przypadku powinien korzystać z Monoblocka Single, który jest właśnie konwerterem Universal). Dwie następne linie pozostają jako Disabled (nie korzystamy z nich).

Ważne jest kolejne menu - DiSEqC Input (ustawienia sygnału DiSEqC 1.0), gdzie odpowiednio ustawić należy DiSEqC A dla anteny nr 1 i Astry 1 oraz DiSEqC B dla anteny nr 2 i Hot Birda. Motorised System pozostawiamy jako Disabled chyba, że użytkownik korzysta z takiego systemu sterowania anteną przy pomocy sygnału (też) DiSEqC, ale 1.2! Po zatwierdzeniu tych ustawień odbiornik Humaxa jest gotowy do przełączenia konwertera Monoblock lub przełącznika DiSEqC 1.0 2x1.

Dla większej liczby konwerterów (cztery) przełączanych przełącznikiem DiSEqC 4x1 w menu tym należy ustawić antenę nr 3 z nazwą satelity np. Sirius-5E i DiSEqC C oraz anteną nr 4 z nazwą czwartego satelity np. Thor-1W oraz DiSEqC D.

FERGUSON (Arion)

W Fergusonie AF5000CI należy wejść do Głównego menu, wybrać kolejno Instalacja i Poszukaj kanał, zatwierdzając OK. Pojawi się menu przeznaczone do szukania zarówno automatycznego wszystkich kanałów z wybranego satelity, jak i ręcznego pojedynczych kanałów. Tutaj ustawiamy w linii Satelita przyciskami tu wybrać należy nazwę satelity z którego tuner będzie wyszukiwał. Jeśli brakuje nazwy satelity nacśnij OK.

Wtedy pojawi się tablica Edycja Satelity z której kursorem wybrać trzeba Astrę 1 z listy 106 nazw satelitów. Po zatwierdzeniu OK obok nazwy pojawi się znaczek V a tym samym satelita ten będzie dostępny w menu Poszukaj kanał - przez Exit wychodzimy do Poszukaj kanał. Kolejnym istotną linią menu jest Port DiSEqC. Tam dla konwertera Monoblock należy ustawić np. Astra - Port 1, a dla Hot Birda - Port 2.

Podobnie dla przełącznika typu DiSEqC 1.0 lub 2.0, który przełącza dwa konwertery Universal Single. Jeśli użytkownik posiada dwa konwertery i prosty przełącznik typu Tone Burst, to ustawienia powinny wyglądać następująco: Astra 1-MiniA, Hot Bird - MiniB. Przy czterech konwerterach i przełączniku DiSEqC 4x1 ustawienia dla poszczególnych satelitów są: Port 1, Port 2, Port 3, Port 4.

ECHOSTAR

Ustawienie w menu tunera Echostar jest nieco bardziej skomplikowane, ale nie aż tak trudne. Po naciśnięciu Menu, wyświetli się pierwszy ekran Main Menu (główne menu). Należy przejść do Installation, gdzie podając PIN Code (0000) skorzystać z menu Program Satellites. W punkcie pierwszym wybieramy satelitę (Satellite) i typ konwertera (LNB Type) odpowiednio ASTRA 1 - Type 1, a dla HOTBIRD - Type 2.

To nie koniec ustawień przed wyszukiwaniem. Trzeba podać jeszcze w LNB Setting dane na temat typu konwertera i numeru DiSEqC Port. Dla Astry wybraliśmy Type 1, więc ustawiamy w DiSEqC Port - 1, a dla Hot Birda Type 2, więc odpowiednio DiSEqC Port - 2.

Jeśli byłoby cztery konwertery i przełącznik 4x1, to kolejne satelity ustalamy analogicznie jako Type 3 i DiSEqC Port - 3 oraz Type 4 i DiSEqC Port - 4. Po zatwierdzeniu można rozpocząć wyszukiwanie kanałów z satelitów.

Wyszukiwanie w tych trzech najbardziej popularnych tunerach Common Interface (lub FTA) dla konfiguracji z Monoblockiem lub przełącznikiem DiSEqC w każdym z tunerów jest inaczej rozwiązane. Istotne jest to, że w Fergusonie tuner może automatycznie wyszukać oba satelity od razu, a Humax i Echostar każdy z satelitów osobno.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Poradniki


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Uchwyt masztu do krokwi

uchwyt masztu do krokwi

130 zł Więcej...

Miernik Linbox WS-6944 PRO dla DVB-S/S2/T/T2/C2

Miernik dla pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2, DVB-T/T2, DVB-C/C2 w...

489 zł Więcej...

SAT Kurier abonament za 2021 rok

Roczna prenumerata magazynu SAT KURIER w 2021 r. z wysyłką...

89 zł Więcej...