reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Atlantis wystrzelony

dodano: 2006-09-09 20:11 | aktualizacja: 2006-09-12 11:20
autor: Mr. Orbita | źródło: spacedaily.com

Sukcesem zakończyło się wielokrotnie odkładane wystrzelenie wahadłowca Atlantis. Start nastąpił w sobotę o 11:15 czasu lokalnego na Przylądku Cape Canaveral na Florydzie (czyli o 17:15 naszego czasu).Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Start przekładano wielokrotnie z uwagi na niesprzyjające warunki atmosferyczne, oraz różne problemy techniczne. Ostatnio przyczyną był uszkoczony czujnik informujący o stanie paliwa w zbiornikach. Awarię usunięto i tym razem wystrzelono wahadłowiec bez przeszkód.

Jest to drugi z zaplanowanych szesnastu lotów wahadłowców do roku 2010 z misją rozbudowy Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. W 2010 roku zakończy się eksploatacja floty trzech wahadłowców.

Jednocześnie jest to drugi lot od czasu pamiętnej tragedii promu Columbia, którego misja zakończyła się w lutym 2003 niepowodzeniem i doprowadziła do śmierci wszystkich siedmiu członków załogi.

Aktualna misja wahadłowca Atlantic to dostarczenie ogniw słonecznych - dwóch paneli o łącznej masie 16 ton, które zostaną zainstalowane na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w trzech etapach. Z uwagi na opóźnienia przy wystrzeleniu cała operacja na orbicie musi być wykonana zgodnie z planem, aby nie zaburzyć planu rozbudowy ISS.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Kosmos


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik EDISION OS NINO+ DVB-S2 HEVC

Odbiornik EDISION OS NINO+ DVB-S2 HEVC - tani tuner na...

349 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ ZERO 4K

Vu+ ZERO 4K - najtańszy odbiornik Ultra HD od koreańskiego...

799 zł Więcej...

Kabel HDMI 2.1 8K UHD 3,0m

Najnowszy kabel HDMI o długości 3,0m w wersji v2.1 dla...

65 zł Więcej...