reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Trzy Glonass M na orbicie

dodano: 2006-12-26 16:08 | aktualizacja: 2006-12-26 21:48
autor: Janusz Sulisz | źródło: spacer/roskosmos/skysunsat

start-glonass_1_sk.jpg W nocy 25/26 grudnia z kazachskiego kosmodromu Bajkonur rosyjska rakieta Proton-K udanie wyniosła na orbitę 3 satelity dla rosyjskiego systemu nawigacyjnego Glonass. Satelity Glonass z serii M uzupełnią ich liczbę na orbicie do 17, a łącznie ma ich tam być 24.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Rosyjski system nawigacji satelitarnej Glonass wystartował w 1993 r., ale nadal nie działa jak należy. Ma konkurować z amerykańskim GPS i europejskim Galileo. Na razie na orbicie jest 17 satelitów Glonass, ale aby działał w pełni musi być ich na orbicie minimum 18, więc brakuje jeszcze jednego satelity.

Na orbicie są dwa typy satelitów do nawigacji - najstarsze Glonass, zmodenizowane Glonass M z czasem życia na orbicie do 7 lat. W przygotowaniu są Glonass K o przedłużonym okresie przebywania na orbicie, ponad 10 lat. Niestety Rosjanie mają problemy ze starszymi satelitami Glonass i szybko muszą je zmienić, by system mógł ruszyć jak należy.

W połowie listopada br. minister obrony Rosji Siergiej Iwanow zapowiedział, że w 2007 roku zmienią się warunki dostępu do sygnału rosyjskiego systemu nawigacji satelitarnej Glonass, dzięki czemu komercyjni użytkownicy będą mieli dostęp do dokładniejszego wyznaczania pozycji. Obecnie dostęp do Glonass umożliwia określenie pozycji z dokładnością do 30 m. Zapowiadana jest dokładność do 1 metra, na razie wykorzystywana do celów wojskowych i szpiegowskich.

Rosjanie zamierzają komercyjnie uruchomić swój system Glonass dla użytkowników w Rosji do końca 2007, a dla klientów spoza Rosji do końca 2009. Rosyjskim systemem nawigacji bardzo zainteresowane są Chiny, Iran i Indie.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Kosmos


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik DVB-T/T2 HEVC Opticum Lion 5 AIR

Miniaturowy odbiornik DVB-T/T2 z HEVC/H.265 marki Opticum firmy AX Technology...

109 zł Więcej...

Antena Fuba DAA 850 grafit

Fuba DAA 850 to profesjonalna, włoska antena offsetowa. Łatwa w...

479 zł Więcej...

Odbiornik Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X

Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X - nowy odbiornik UHD...

519 zł Więcej...