reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

BLOG: Janusz Sulisz: Komu polskie lato z HD?

dodano: 2007-04-23 21:27 | aktualizacja: 2007-04-25 20:51
autor: Janusz Sulisz - redaktor naczelny SAT Kuriera | źródło: satkurier.pl

Gazeta Prawna słusznie ogłosiła, że dla polskich platform cyfrowych nadchodzą \'złote czasy\'. Ja zaś dodam, że pod jednym warunkiem, że potrafią docenić polskiego widza, który stał się już dość wymagający, który chce mieć wszystko, najlepiej z poziomu jednego pilota, a to już jest nie do przeskoczenia.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Wiadomo jedno: Polacy decydują się na zakup dekoderów, kart platform tylko i wyłącznie ze względu na... zawartość, czyli to co ich interesuje: polskie kanały podstawowe - nieosiągalne w górskich terenach (powinno być z DVB-T), kanały sportowe (tylko live bez przerw na przemówienia premiera) i filmy, czyli coś co marketingowo najlepiej przyciąga do telewizji wysokiej rozdzielczości HD zwłaszcza, gdy klient kupił na gwałt taniejące LCD TV, rzadziej plazmę.

Cud się stał wielki, bo polskie platformy zaczęły stawiać na sport - kanały sportowe, najlepiej live i w jakości HDTV (pytanie: a co ja mówiłem na konferencji HDTV podczas SAT KRAK 2006, że sportowa zawartość zaważy na potencjalnym sukcesie?!).

Żarty w postaci transmisji 'zielonej trawki' z meczem niewidoczną piłką w tle w jakimś pseudo-kanale już nie przejdą. Liczy się jakość, mości Panowie i oszukać widza to można było, ale kilka lat temu, co daję pod rozwagę paru decydentom w tych stacjach, co to przysnęły sobie przy francuskim śniadanku.

Wiemy, wiemy, prawa kosztują, te transmisje w HD jeszcze więcej, ale nie ma wyproś, albo płaci się za transmisje lub je robi, albo bierze je konkurencja, a tej już nie uda się kupić, czy przejąć za sznur koralików, loda i bałtyckiego śledzia.

Teraz prawa do transmisji meczyków polskiej ligi piłkarskiej będą kosztować jeszcze więcej, a konkurentów przy nowym rozdaniu nie braknie. Do czasu Euro 2012 może być taka draka o transmisje piłkarskie, siatkarskie i inne - 'małyszowe', 'kubicowe', że ktoś tego może finansowo nie udźwignąć, mimo spodziewanych zysków. Najlepiej wychodzą Ci, którzy umieją się podzielić lub współpracować przy takich transmisjach w imię sportu i wspólnych zysków, zamiast klapy i strat.

W każdej z polskich platform jest po 6-8 kanałów sportowych, ale to nadal mało dla polskiego widza, bo oferta rozproszona, a część kanałów pachnie miernotą - wyłączyć, zamienić, bo szkoda placu.

Także kanały filmowe, to rzecz istotna dla platformy i tu nawet HD nie pomoże, jeśli oferta słabiutka (MGM HD). Bo po co komu czarno-biały film z lat 50-tych w HD... z czarnymi pasami po lewej i prawej?

To lepiej już zrobić kanał Bollywood lub kanał z filmami niemieckimi, wzorem według mnie dobrego pomysłu z kanałem Wojna i Pokój. Tu widać, że nie zawsze liczy się jakość, ale także pomysł (ok - zróbmy filmy rosyjskie i radzieckie) i dobór oferty przez fachowców tj. fanatyków znających się na filmach (Ale Kino! lub Zone Europa, to dobre kanały bez HD i nowości - wypaliło jakoś dziwnie?), a nie tzw. półkowników jednej wytwórni w jakości HD. Kino Polska - proszę bardzo, jakoś sobie radzi, a tu MGM - niestety, nazwijmy po imieniu - 'klapen pupen'.

Gdy w grudniu 2006 r. Cyfra+ wprowadziła kanał Canal+ Sport HD, to wydawało się, że zawojuje rynek, skutecznie kontrując poczynania n-ki, angielską ligą i Gwiezdnymi Wojnami w HD. I tak się poniekąd działo, ale jak abonenci Cyfry+ klną na to, co tam teraz jest, to inna historia, bo 'danina' za sprzęt klasy moduł CI lub dekoder Philips HD, niektórym z nich nie mieści się w głowie, nie mówiąc o marnej ofercie w HD. Jeden mecz Premiership w tygodniu to mało!

Trzeba będzie tu przyspieszyć Panowie z Cyfry+, bo abonenci mają inne wybory. Cyfrowy Polsat, gdy tylko podgoni ze swoimi 5 kanałami w HD, to Cyfra+ może mieć tu nielada dylemat, a jakby w końcu TVP pomyślałaby nad TVP Sport w HD pod kątem Euro2012 lub Małysza, to już całkiem byłby problem.

Jeden wóz transmisyjny HD dla Canal+ i obiecanki, że o to od nowego sezonu Orange Ekstraklasę będzie się pokazywać w HD – nadal mało! Puchar Polski dało się zrobić w HD, a Orange Ekstraklasa w tym sezonie już nie, a na mecze ligi hiszpańskiej w HD to kasy zabrakło?

Cyfra+ chyba założyła błędnie wg mnie, że sprzeda jedynie 20 tys. modułów Cyfra+HD dla użytkowników niezależnych tunerów HD. Co to za wynik i w jakim czasie? Będzie ich więcej i nie napalałbym się na sprzedaż i dzierżawę terminalików HD (ludzie stawiajcie na moduły!), bo to chyba nie to, co potrzebowaliby Polacy. Może we Francji taki terminalik byłby super, ale nie nad Wisłą. nbox przerasta go o głowę, choć nie będę się nim zachwycał.

Ponad 100 tys. abonentów n-ki tylko lekko podniesie ciśnienie konkurencji, bo wynik też nie jest rewelacją, ale klapa Premiere HD da do zrozumienia, co to się stało w naszym kraju - to skok do przodu. A może 10 tys. polskich użytkowników innych tunerów HDTV da do zrozumienia, przynajmniej tyle, że Cyfra+ nie doszacowała, jak należy, potencjalnego rynku sprzedaży odbiorników HD na ten rok? Chyba nie dali się wprowadzić w błąd początkującej n-ce? Niech policzą sobie szacunki i analizy sprzedaży LCD TV w Polsce na ten rok.

Taktyka konsekwencji może przynieść korzyść n-ce, bo nowości typu VOD lub dysk, wcześniejsze postawienie na zaawansowany dekoder nbox, w końcu zaczną przyciągać i z czasem, po przekonaniu się, że to firmy tv-sat zdecydują o powodzeniu na rynku, przyjdzie sukces. Zapóźnienia technologiczne, stopniowanie oferty, oby wziąć dużo kasy za miernotę, już za kilka lat może kosztować utratę abonentów. Czy aby Cyfra+ nie za długo osiąga ten nieszczęsny 1 milion abonentów?

Na razie do końca 2006 roku i w 2007 roku liczba abonentów wzrosła u wszystkich trzech platform, najszybciej w Cyfrowym Polsacie. Najwięcej zarobiła jednak Cyfra+, bo na czysto 150 mln zł. Ale to tu są abonamenty najwyższe, a Polacy otwierają oczka i nie lubią płacić zbyt wiele za zbyt mało. N-ka na razie jest do tyłu - liczba abonentów nie powaliła rywali, ale to 'normalka', bo takie inwestycje nie są takie 'hop-siup' - kosztują dużo na starcie i zwracają się po latach.

Okazuje się, że polski rynek wcale nie jest nasycony i nie jest prawdą, że nie ma miejsca dla trzech platform. Polacy pracują zagranicą i bogacą się, więc kupują po 2-3 dekodery/tunery HD i telewizory LCD Loewe z tunerem HD za 23.000zł. Sprzedaje się wszystko - nawet specjalne anteny satelitarne automatycznie namierzające satelitę podczas jazdy auta z prędkością 160 km/h lub płynięcia jachtu. Cena 5000 euro wcale nie odstrasza!

Wydaje się jednak, że tegoroczne lato będzie lepsze od jakiegokolwiek wcześniej, bo czerwcowo-lipcowe starty pakietów HD w Cyfrowym Polsacie i Cyfrze+, zobligują n-kę do czegoś więcej, a tu będą kolejne niespodzianki 16-majowej konferencji n.

Czy ciepłe lato przeszkodzi HD? Pewno nie, ale zwróćmy uwagę, że dawniej na takie starty pakietów czekano by do września lub października, czyli na sezon ogórkowy, a tu zaczyna się letnie przyspieszenie, oby z dobrym skutkiem dla widzów w Polsce.

Na koniec zwracam uwagę na fakt potrzeby tworzenia kanałów HD w Polsce, a nie kupowanie programów lub kanałów HD na siłę poza Polską, oby tylko zapchać, zrobić pakiecik HD i wszystko gra, bo kasa poleci i konkurencja dogoniona. Panowie nie te czasy, Polak lubi swojskie klimaty, a nie zagraniczne. Ma być polskie HD, a nie 'anixe' czy luxe' HD.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Janusz Sulisz


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik DVB-T/T2/C Edision Nano T265+ HEVC (hotelowy)

Cyfrowy odbiornik DVB-T/T2/C z HEVC/H.265 marki EDISION dla Naziemnej Telewizji...

139 zł Więcej...

Mini PC Android Openbox AND-95

OPENBOX AND-95 to urządzenie - player 4K, który działa na...

189 zł Więcej...

SAT Kurier - 1-2/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 1-2/2022

12 zł Więcej...