reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

TVP Historia już nadaje

dodano: 2007-05-03 23:16 | aktualizacja: 2007-05-04 00:16
autor: Jacek Grzeszczak | źródło: tvp.pl/inf. własna

TVP Historia Zgodnie z zapowiedziami 3 maja, w rocznicę uchwalenia Konstytucji, Telewizja Polska uruchomiła nowy kanał tematyczny TVP Historia. Przekaz TVP Historia nie jest kodowany. Na chwilę obecną prowadzony jest z dwóch pozycji satelitarnych: 19,2E (satelita Astra 1KR) i 7E (satelita Eutelsat W3A).Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
W lutym br. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przyznała telewizji publicznej koncesję na rozpowszechnianie TVP Historia. Przedsięwzięciem kieruje Artur Dmochowski, znany dziennikarz i historyk, który chciałby, by nowy kanał nie tylko prezentował historyczne wydarzenia, lecz także inicjował debaty na ich temat.

Przygotowaniom do uruchomienia nowego kanału tematycznego TVP od początku towarzyszyło bardzo duże zainteresowanie przyszłych odbiorców. Na razie żadna polskaplatforma cyfrowa (n, Cyfra+ i Cyfrowy Polsat) nie mają w ofercie tego kanału.

TVP Historia będzie kanałem tematycznym o charakterze dokumentalno-historycznym, wpisującym się w misję nadawcy publicznego. Jego oferta będzie opierała się przede wszystkim na polskiej produkcji telewizyjnej i filmowej.

Przewiduje się szerokie wykorzystanie rozmaitych gatunków telewizyjnych: w pierwszym rzędzie filmów dokumentalnych, a także materiałów archiwalnych (w tym publicystycznych, wywiadów, newsów i reportaży), filmów fabularnych, seriali i miniseriali dokumentalnych, zapisów dokumentalnych („Notacje”), form teatralnych (teatr faktu), wreszcie studia informacyjnego oraz magazynów informacyjno-publicystycznych.

Parametry techniczne TVP Historia:

Astra 1KR (19.2°E)
tp. 59 (10.862H SR=22000 FEC=5/6)

PID V=519
PID A=720
PID PCR=8190
SID=7106

Eutelsat W3A (7.0°E)
tp. B6 (11.175V SR=27500 FEC=3/4)

PID V=519
PID A=720
PID PCR=8190
SID=108

Wśród najważniejszych pasm TVP Historia należy wymienić m.in.:

Pasmo „Bitwy, konflikty, wojny”
Pasmo historii wojskowej ma na celu przedstawianie w interesującej formie działań, wydarzeń i dziejów techniki militarnej. Gospodarzem studia jest prof. Janusz Cisek.

Pasmo „Kontrowersje”
Program zajmie się najbardziej kontrowersyjnymi, budzącymi emocje faktami i zjawiskami w historii. Prowadzący: Rafał Ziemkiewicz.

Pasmo „U źródeł cywilizacji”
Program o historii cywilizacji, religii i Kościoła, jej związków z europejską tożsamością, ale także historią myśli, kultury i zachodnich mitów. Program docierać będzie do źródeł kultury, w której wszyscy uczestniczymy. Gospodarz studia: Maciej Zięba OP.

Pasmo „Siła Bezsilnych”
Dramatyczne, w części sensacyjne losy osób, które walczyły z komunistyczną władzą. Poznamy fakty często pomijane milczeniem nawet po 1989 r. Prowadzi Józef Ruszar.

Pasmo „Było nie było” (co dwa tygodnie)
Ma za zadanie połączyć humor i historię. Gospodarzami studia będą znani satyrycy Jan Pietrzak i Marcin Wolski. Będzie tu również miejsce na historię alternatywną. Całość ma charakter rozrywkowy, stanowiąc jednocześnie niekonwencjonalną lekcję historii.

Pasmo „Kulisy III RP” (co dwa tygodnie)
Prowadzone przez prof. Antoniego Dudka z IPN. Kulisy historii od 1989 r.

Pasmo „Historia w filmie” (soboty i niedziele)
Filmy o tematyce historycznej, komentowane przez ekspertów. Prowadzi Krzysztof Kłopotowski.

Magazyny (premiery w sobotę, długość ok. 26 min.)

Portal – magazyn historyczny
Tygodnik zawiera najświeższe informacje dotyczące szeroko rozumianej historii. Będzie podzielony na kilka bloków tematycznych (prezentowanych w formie felietonów, z komentarzem prowadzącego).

Z archiwów PRL-u
Ma informować o najnowszej historii Polski, o pracy IPN i innych instytucji np. Ośrodka KARTA, o ludziach i mechanizmach odpowiedzialnych za działanie systemu, a także o tych, którzy z nim walczyli. Będzie przedstawiał aktualne wydarzenia (wystawy, konferencje, publikacje).

„Notacje”
Relacje świadków historii najnowszej – m.in. powstańców warszawskich, partyzantów, emigrantów.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Polonica


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Kabel AnkaSat ANK SK-CU G120 1m

Bardzo dobrej jakości koncentryczny kabel satelitarny AnkaSat ANK SK-CU G120...

2 zł Więcej...

Kabel HDMI 2.1 8K UHD 2,0m

Najnowszy kabel HDMI o długości 2,0m w wersji v2.1 dla...

49 zł Więcej...

Nagrywarka 4K UHD Velocap U3

Nagrywarka (grabber) i streamer sygnału HDMI w wysokiej jakości, bezpośrednio...

690 zł Więcej...
reklama