reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

BLOG: 20 czerwca okaże się czy oferta Cyfra+ HD będzie interesująca

dodano: 2007-06-17 19:02 | aktualizacja: 2007-06-18 13:36
autor: Janusz Sulisz | źródło: satkurier.pl

Byłem 16 maja na konferencji n telewizji, podczas której ogłoszono najbliższe zmiany. Podobało mi się jedno - zero gry mimo, że to było na scenie Teatru Narodowego - prezentacja bieżącej liczby abonentów wprost z systemu obsługi abonentów n. Liczba ta zmieniała się na oczach wielu przybyłych - niby to mało było - ledwo 142 tysiące, ale iście prawdziwe i kiedyś urośnie.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Pozostałe polskie platformy mają zupełnie inne podejście, to nie znaczy złe - każda własne.

Cyfrowy Polsat kilka dni przed konferencją n - co wydaje się co najmniej dziwne, ale to czysty marketing - podał, że ma 1,5 mln abonentów. Podważać nie zamierzam, chwała, gratulacje i tyle... Podobno liczba ta ma urosnąć do 3,5 mln abonentów w kilka lat, co też wcale mnie nie zdziwi, bo potencjał polskiego społeczeństwa w tym kierunku może tylko wzrosnąć o ...4,5 mln (łącznie z tymi młodymi co wyjechali do Wielkiej Brytanii i Irlandii?). Plany planami, ale w przeszłości już kilku tego typu przedsięwzięciom pay-tv nie udało się zrealizować ambitnie i zbyt górnolotnie ustawionych zamierzeń (Wizja TV, czy nawet n-ka) - troszkę skromności zawsze się przyda.

Wydaje się, że Cyfra+ szanuje siebie, abonentów i media do tego stopnia, że woli nie podawać wirtualnych liczb abonentów, a do tego uparcie w komunikatach prasowych twierdzi przez blisko pół roku, że nadal ma 950 tys. abonentów - to co nie przybywa nic? Ilu abonentów podpisało aneks HD? - pytań jest wiele!

Abonenci Cyfry+ po cichu się śmieją, że grunt, to kasa z drogiego abonamentu leci, przy czym specjalnie nie dziwi mnie, że liczba abonentów stoi w miejscu, bo lewe karty, sharing i splittery kart niezmiernie zmniejszają faktyczną liczbę aktywnych abonentów, czyli Cyfra+ zarabia mniej niż by mogła.

Cyfra+ koniecznie musi sobie dokładnie policzyć, ile wydała kart (zagubione, wymiany itd.), a ilu ma abonentów płacących, ale tak pi razy drzwi należałoby dodać 10-20 proc. na przeprogramowane nielegalnie karty - nawet te 'uwalone', sharing i splittery. Skoro nawet niektóre instalacje zbiorcze, hotele i pensjonaty są realizowane na bazie jednej karty Cyfry+ dla 8 najlepszych kanałów tej platformy... to coś tu jest nie tak.

Coraz głośniej mówi się o możliwości wymiany kart Cyfry+, bo etap tzw. przyzwyczajania odbiorców do oferty za friko trwa już za długo, a przy ofercie w jakości HD, sharingi już nie będą tolerowane, zwłaszcza przez dostawców zawartości w jakości HD. Coś tak obiło mi się o uszy, że może nawet przypisano by kartę do dekodera lub modułu CI - oj, to by się porobiło wtedy.

Cyfrowy Polsat powinien za to zażądać odszkodowania od Nagry, bo nowy niby-super system z Szwajcarii (prawie jak Ziegler z Vabanku), jednak szczelny to on nie jest - luka jest, choć cisza w sieci nastała o niej wielka. W końcu trzeba dać czas platformie tak zasłużonej dla ojczyzny, żeby się troszkę przebudziła do życia, nim piraci dobiorą się jej do tyłka na 100 proc..

Oferta HD w Cyfrowym Polsacie dopiero jesienią (a to peszek!), dekodery HD z Samsunga prawie gotowe - tylko czekać co to z tego wyjdzie. Polska znowu będzie mieć z satelity Hot Bird największą liczbę kanałów HD... i tak trzymać.

20 czerwca Cyfra+ ogłosi, co ma w zanadrzu w ofercie HD, więc rynek ruszy już latem począwszy od 27 lipca, a jesienią będzie pełna rywalizacja na kanały HD. Kanały SD marnej jakości ze wszystkich platform będą musiały odejść do lamusa, bo szkoda miejsca na nie - tu nie ma sentymentów, nawet wtedy, gdy by abonenci przez to mieli podstawy do wymówienia podpisanej umowy. Przyjdzie nowe - lepsze kanały i to takie, które zachęcą widzów.

W rywalizacji platform zaczną się liczyć:
- jakość - mówmy o końcu polskiej byle jakości,
- tworzenie nowych kanałów tematycznych i ich wprowadzanie do sieci kablowych i platform - mistrzem jest ITI,
- przejmowanie lub przyciąganie istniejących kanałów tematycznych - polskich i zagranicznych,
- niszowe kanały tematyczne skierowane do bardzo wąskiego grona abonentów bardziej przyciągną niż kanały nijakie lub marnej jakości,
- rywalizacja o transmisje sportowe - mowa o już naprawdę dużych pieniądzach na sport i to czasami bardzo niszowy - platformy za darmo nic nie dostaną, a transmisje Orange Ekstraklasy (OE) to będzie szczyt rywalizacji, choćby nie wiem jak bardzo Canal+ chciał być faworytem.

Osobiście czekam na pierwszy oficjalny mecz OE w jakości HD - już 27 lipca 2007.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Janusz Sulisz


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Kabel HDMI 2.0 4K Light 3,0m

Wysokiej klasy kabel połączeniowy HDMI Light z oświetleniem LED z...

35 zł Więcej...

Konwerter Unicable II Inverto 32 tunery (5679) EVOBOX

Konwerter Unicable II marki Inverto pozwala na jednoprzewodową (szeregową) transmisję...

219 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2/C Opticum AX LION NS H.265 HEVC

Najnowszy hybrydowy odbiornik DVB-T/T2/C z HEVC/H.265 marki Opticum firmy AX...

109 zł Więcej...