reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Polkomtel, TVP i PR z planami cyfryzacji

dodano: 2007-09-21 10:59 | aktualizacja: 2007-09-23 12:38
autor: Anita Dąbek | źródło: Gazeta Wyborcza/Gazeta Prawna

dvb-t_terrestrial.gif W kancelarii premiera, Polkomtel, TVP i Polskie Radio podpisały porozumienie o stworzeniu naziemnej telewizji cyfrowej. Z pewnością wywołało to konsternację wśród komercyjnych nadawców. Publiczni operatorzy ze wsparciem państwa zamierzają oferować tanie dekodery.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
To kłóci się z wizją cyfryzacji Polski lansowaną przez KRRiT - powiedziała Elżbieta Kruk, przewodnicząca rady.

Chodzi o początek procesu, który ma doprowadzić do tego, że każdy Polak za niewielką cenę będzie mógł dysponować taką malutką skrzyneczką, dzięki której będzie mógł łączyć się z dziesiątkami kanałów telewizyjnych bez żadnych dodatkowych urządzeń. - podsumował premier, Jarosław Kaczyński. To inicjatywa związana z misją firm publicznych, z tą częścią gospodarki, która ciągle jest kontrolowana przez państwo i która wedle naszego zamysłu ma być kontrolowana przez państwo w przyszłości, w imię interesów obywateli. - dodał.

Porozumienie podpisane przez Adama Glapińskiego, szefa Polkomtela, Andrzeja Urbańskiego, szefa TVP, i prezesa Krzysztofa Czabańskiego z Polskiego Radia, zakłada, że Telewizja Polska i Polskie Radio będą współpracować z Polkomtelem nad zaoferowaniem naziemnej oraz mobilnej telewizji cyfrowej i cyfrowego radia oraz Internetu. Dzięki wsparciu państwa projekt daje szansę na udostępnienie każdemu Polakowi taniego dekodera, a za jego pośrednictwem udziału w cywilizacji przyszłości - powiedział prezes Urbański.

List intencyjny objęty jest tajemnicą, podobno jego założenia mają być dla Polkomtela niezwykle atrakcyjne biznesowo, ale pod warunkiem, że sprzeda ponad 1 mln dekoderów.

W Internecie, Ministerstwo Transportu opublikowało Plan wdrażania naziemnej telewizji cyfrowej w standardzie DVB-T. Mimo, że dokument ma datę 5 września, to został uaktualniony 19 września.

Chcemy wiedzieć, czy to porozumienie to korekta dotychczasowych ustaleń, czyli czy oznacza całkowite powierzenie wprowadzania naziemnej telewizji cyfrowej firmom państwowym, w tym uczynienie z TVP gospodarza multipleksu - powiedział Andrzej Zarębski, przewodniczący Rady Nadzorczej POT, spółki Polsatu i TVN, która zajmuje się wprowadzaniem telewizji cyfrowej.

Dotychczas ustalone było, że do 2014 roku, kiedy całkowicie wyłączone mają być nadajniki analogowe - powstać ma wspólny multipleks, przy którym współpracować mieli wszyscy nadawcy programów naziemnych.

Z informacji, które na ten temat się pojawiły, trudno ocenić, na czym polegać ma ta koncepcja. Jesteśmy natomiast spokojni, bo obowiązujące zapisy gwarantują, że oferta naziemna nie może być uboższa od oferty analogowej, co zapewnia obecność naszych programów w naziemnej telewizji cyfrowej - powiedział Piotr Walter, prezes Grupy TVN.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii TV naziemna - świat


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Opticum HD AX502 Combo

Odbiornik HD Combo (DVB_S2/DVB-T2) PVR Ready marki Opticum wyposażony w...

299 zł Więcej...

Antena Fuba DAA 110A grafit

Fuba DAA 110A to profesjonalna, włoska antena offsetowa. Łatwa w...

649 zł Więcej...

Odbiornik AB CryptoBox 752HD Combo

Odbiornik HD Combo - następca najbardziej udanych odbiorników satelitarnych producenta...

325 zł Więcej...
reklama