reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Astra2Connect wkracza na polski rynek

dodano: 2007-12-20 18:32 | aktualizacja: 2008-02-28 11:31
autor: Janusz Sulisz | źródło: inf.wł./astra

ASTRA2Connect SES Astra i Euro Marketing Group podpisały umowę na mocy której od 2 stycznia 2008 w Polsce będzie oferowana usługa prostego, dwukierunkowego, szerokopasmowego Internetu satelitarnego Astra2Connect. Dostępne będą trzy pakiety z różnymi prędkościami transmisji, ale nie podano miesięcznych opłat.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Usługa Astra2Connect od kwietnia 2007 była oferowana w Niemczech - jest tam trzech operatorów. Poza tym oferowana jest w Szwajcarii, Austrii i Irlandii. Teraz przyszła kolej na Polskę, choć ma być oferowana w innych krajach Europy Środkowej, w tym w Czechach. W Niemczech sprzedano kilka tysięcy zestawów Astra2Connect, a ciekawostką jest to, że aż 70 proc. z nich zostało zainstalowanych samodzielnie przez abonentów.

Partnerem SES Astra w Polsce dla usługi Astra2Connect (A2C) jest spółka Euro Marketing Group z Warszawy, która dodatkowo zajmuje się sprzedażą kart PCI do komputerów. Umowa nie jest na wyłączność, więc nie jest wykluczone, że w Polsce pojawią się w przyszłości inni operatorzy tej usługi.

Celem wprowadzenia usługi Astra2Connect jest 'broadbandyzacja' Polski (interesujący neologizm zaproponowany przez prezesa Astra Polska - Krzysztofa Surgowta), czyli pokrycie białych plam w dostępie do Internetu, gdzie nie ma ADSL i nigdy nie będzie. W Polsce analitycy ocenili, że aż 2 mln gospodarstw domowych nigdy nie będzie mieć dostępu do szerokopasmowego Internetu via kabel/światłowód. Dla porównania w Niemczech liczba ta wynosi około 2,9 mln gosp. domowych.

Astra2Connect w założeniu ma być usługą prostą i jeszcze raz prostą - plug & play. Dosłownie wystarczy włączyć 4 kable, ustawić antenę 80cm na satelitę Astra na pozycji 23,5E i powinno działać. Dotąd oferowano drogie zestawy VSAT za 1500-2000 euro jednorazowo + 80-150 euro miesięcznego abonamentu. Dochodziła jeszcze droga usługa instalacyjna i większa antena (1.2-1,8m), a jej instalacji musiała dokonywać specjalistyczna firma.

Zestaw Astra2Connect składa się z:

- klasycznej, pełnej anteny offsetowej 80cm angielskiej firmy Raven (dobra wiadomość jest taka, że można mieć własną antenę, nawet mniejszą 60cm, ale dobrej jakości),
- specjalnego konwertera Newtec (wejście - wyjście), który jest dość ciężki i dużo większy od zwykłego LNB,
- modemu Astra2Connect firmy Newtec, na panelu tylnym są złącza do podłączenia kabli,
- dodatkowo jest specjalny sat-finder (wskaźnik), który reaguje wyłącznie na satelitę Astra 23,5E i to odpowiedni transponder. To ułatwia samodzielna instalację, która musi byc jednak bardzo precyzyjna

Oferta jest skierowana dla klientów indywidualnych, pensjonatów, hotelików i małych firm (kilka komputerów, które są w sieci), a nie dużych sieci w większych firmach- usługę można rozdzielić z jednego modemu na kilka komputerów.

Do dyspozycji abonentów Astra2Connect w Polsce będą trzy pakiety w zależności od prędkości transmisji - odbiór z satelity/transmisja do satelity (dodatkowo wszystkie z telefonią VoIP w cenie, co w Niemczech kosztuje dodatkowe 10 euro miesięcznie):

- Pakiet Basic - 256/64 kbit/s
- Pakiet Plus - 512/96 kbit/s
- Pakiet Mega - 1024/128 kbit/s.

Nie podano cen, ale wiadomo ile takie usługi kosztują w Niemczech, od 20 euro/mc do 55 euro/mc. Większość użytkowników korzysta z usług niższych pakietów, bo jakość transmisji jest wystarczająca, a czasami rezygnują z tych wyższych pakietów, by płacić mniej. W Polsce może być minimalnie drożej, bo mamy wyższy VAT. Dodatkowo jest jeszcze opłata jednorazowa za konwerter, modem i antenę - tu ceny w Niemczech wahają się od 290-420 euro. W Polsce będzie jakaś forma finansowania lub dzierżawy - jeszcze nie postanowiono.

Usługa nie ma limitów, a jest jedynie kontrolowana, czy użytkownik nie nadużywa dostępu. Usługa Astra2Connect nie będzie usługą masową dla milionów Polaków, ale dla tych, którzy są poza zasięgiem kabla i światłowodu. Jeden transponder Astry 23,5E może obsłużyć od 12 do 15 tysięcy abonentów A2C. Usługa jest rozdzielana na dany kraj, więc niemieccy użytkownicy nie mogą zająć pasma polskim abonentom A2C. Usługa nie wymaga żadnej licencji i zezwoleń.

W ramach usługi Astra2Connect oferowany będzie numer w polskiej numeracji telefonicznej dla telefonii VoIP, co ułatwi darmową komunikację głosową via Internet z satelity Astra. Opóźnienie rzędu 6ms nie powinno rozdzić problemów znanych z początków telefonii VoIP, gdy nie dało się rozmawiać i wielu zraziło się do tego typu usług. Tu mimo transmisji dwa razy ponad 36 tys. km do satelity i z satelity głos jest słyszany prawie jak w komórce GSM, nie zauważa się pogłosu i opónieniń.

Usługa Astra2Connect będzie oferowana przez doświadczone firmy tv-sat, ich sieć dystrybucji właśnie powstaje. To dobra informacja dla firm tv-sat, bo to kolejny produkt do sprzedaży.

Zestaw Astra2Connect zostanie przetestowany od strony praktycznej w redakcji SAT Kuriera , co opiszemy w jednym z najbliższych wydań magazynu SAT Kurier w 2008 roku.

Zapraszamy do prenumeraty magazynu SAT Kurier w 2008 roku - płyta DVD z wystawy gratis + losowanie cennych nagród nadal zapłacisz 99zł za 11 wydań SAT Kuriera w 2008 roku


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Internet


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Miernik FindSAT VF-6800 PRO Combo (WS-6944P) DVB-S/S2/T/T2/C2

Miernik dla pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2, DVB-T/T2, DVB-C/C2 w...

439 zł Więcej...

Antena sat kempingowa 60 cm z przyssawką

stalowa antena 60 cm przenośna na przyssawkę.

199 zł Więcej...

SAT Kurier - 5-6/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 5-6/2022

12 zł Więcej...