reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

BLOG: Koniec 2007 - jak poradziły sobie polskie platformy?

dodano: 2007-12-23 12:37 | aktualizacja: 2007-12-23 18:12
autor: Janusz Sulisz | źródło: www.satkurier.tv

Mija 2007 rok, który dla polskiej telewizji cyfrowej stał się szczytowym okresem w rozwoju satelitarnego przekazu standardowych kanałów cyfrowych w trzech platformach, a także uruchomieniem 9 kanałów HD w polskiej wersji oraz usług VOD - wideo na żądanie. Polskie platformy błyskawicznie się rozwijają i inwestują w nowe technologie, których żądają widzowie i abonenci.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Zacznijmy jednak od liczb dotyczących polskiego rynku

Na początek najmłodsze dziecko polskiego rynku telewizji cyfrowej - platforma n.
Najmłodsza z polskich platform - n-ka, która wystartowała 12 października rok wcześniej, podała 17 maja 2007, że ma dokładnie 142 255 klientów, a potem na kolejnej konferencji 24 października 2007, że liczba abonentów to już 204 tys. Do końca 2007 roku planowano kolejnych 100 tys, a w 2008 roku plan do wykonania to magiczna granica opłacalności, czyli 0.5 mln abonentów, co też wydaje się być w zasięgu.

Z tego co wiadomo, każdy dzień grudnia do końca tego roku to wzrost liczby abonentów n o około 2 tys.. Pomogły w tym agresywnie przygotowane promocje 0 zł, zarówno na nboxa, jak i nboxa recordera. Choć tego nie ogłoszono oficjalnie, to spodziewać się należy, że liczba 300 tys. abonentów n stanie się faktem do końca roku. Powoli klienci przekonują się do oferty n-ki, głownie dzięki konsekwencji w działaniu i wprowadzaniu nowych kanałów i nowych pomysłów, a to procentuje już teraz, a w przyszłości będzie jeszcze lepiej. To wszystko powoduje rozproszenie zainteresowania telewizją cyfrową innych platform/nadawców.

Nie oznacza to, że jest źle z platformami Cyfrowy Polsat i Cyfra+. Nic z tych rzeczy, wręcz przeciwnie

Cyfrowy Polsat w sierpniu 2007 miał już 1,8 mln abonentów, już wtedy śmiało zapowiadając 2 mln do końca roku. Dużym sukcesem jest zwiększenie w ciągu zaledwie 3 miesięcy liczby abonentów z 1,5 mln w maju tego roku do 1,8 mln. Wtedy też podaliśmy, że Cyfrowy Polsat jest największą platformą cyfrową w Europie Centralnej. Druga jest rumuńska platforma Digi TV, ale po podliczeniu abonentów w kilku krajach. Kolejne miejsce zajmuje rosyjska platforma Tricolor TV - poniekąd rosyjski odpowiednik Cyfrowego Polsatu - z ponad 1.2 mln abonentów. Dopiero czwarte miejsce miała Cyfra+ z około 0,95 mln.

W czerwcowym wydaniu SAT Kuriera opublikowaliśmy też, że to Cyfrowy Polsat jest szóstą platformą w Europie, zaraz za niemiecką Premiere i największą wśród satelitarnych platform cyfrowych w Europie Środkowo - Wschodniej według rankingu stworzonego przez chorwacki portal internetowy. Plany Cyfrowego Polsatu są jeszcze mocniejsze - zdobycie 3,5 mln abonentów w najbliższych kilku latach.

Już 20 grudnia Cyfrowy Polsat oficjalnie potwierdził w komunikacie prasowym, że według grudniowych raportów sprzedaży wynika, że dekodery tej platformy ma już 2 miliony polskich gospodarstw domowych. Przekroczono kolejną, magiczną granicę, choć nie ma już takiego boomu, jak w 2006 roku, gdy zabrakło zestawów i anten w magazynach Cyfrowego Polsatu. Tym razem platforma już w lecie zaopatrzyła się w 600 tys. zestawów SD, szykując od 2 listopada 2007 sprzedaż zestawów HD z Samsunga.

Sprzedaż CP w grudniu 2007 była całkiem dobra - około 3-4 tys. dziennie (a więc blisko 2 razy tyle co n-ka, co przy lepszej sieci dystrybucji i dłuższym działaniu na rynku wcale nie dziwi). Jednak wydaje się, że nastąpił spadek sprzedaży dekoderów CP w porównaniu do zeszłego roku o 30-40 proc., a sprzedaż dekoderów HD jest mierna, bo oferta HD jest za słaba, by kogoś zainteresowała (zawartość Panowie, zawartość się liczy - 1 kanał to za mało!).

Zauważyć też należy, że Cyfrowy Polsat musiał po zaledwie 2 tygodniach zmienić swoje promocje na bardziej agresywne (5 miesięcy oglądania za darmo), bo promocje konkurencji spowodowały, że nie było spodziewanego wzrostu sprzedaży. Od tego momentu Cyfrowy Polsat przyspieszył.

Nic nie stoi na przeszkodzi w dalszym rozwoju, jeśli tylko Cyfrowy Polsat nie prześpi swojej szansy, inwestując w nowe technologie, jakość HD czy tworzenie razem z Telewizją Polsat własnych kanałów tematycznych (Polsat Sport najlepszym przykładem). Możliwości nadal jest wiele, ale kopiowanie pomysłów od konkurencji (Polsat24) chwały nie przyniesie.

Dalszy rozwój, także technologiczny jest możliwy i to na rodzimym podwórku, bo Cyfrowy Polsat zawiązał własną spółkę-córkę Cyfrowy Polsat Technology Sp. z o.o., która będzie się zajmować w Żywcu produkcją nowoczesnych dekoderów dla abonentów platformy. Pierwsze dekodery miały zejść z linii produkcyjnej firmy Assembleon B.V. jeszcze w tym roku. Na razie cisza, ale wiedza zatrudnionego tam Janusza Michniowskiego z Datcomu może się Cyfrowemu Polsatowi przydać w przyszłości.

Problemem może być piractwo Cyfrowego Polsatu, bo system Nagravision jest dziurawy, jak szwajcarski ser (dosłownie). Może być i tak, że zmiana kart na Nagrę 3 niewiele da, bo hackerzy nie dają większych szans systemowi. A może by tak CP zmienił system? Bo inaczej inwestorzy na giełdzie w roku 2008 niekoniecznie muszą uwierzyć w przyszłe dochody platformy. Co prawda, Polacy stali się wygodni i bogatsi, więc znudziło im się wieczne wklepywanie kluczy, to też piractwo może nie mieć tu wpływu.

Walorami platformy Cyfrowy Polsat na 2008 rok mogą być:
- kanały BBC (posunięcie genialne - zwłaszcza, że na wyłączność, do tego pozbawiające Cyfry+ stacji BBC Prime),
- kanał BBC HD istotnie wzmocni ofertę HD,
- trzy kanały HBO (wreszcie!!! choć pozostaną w Cyfrze+ i wejdą do n-ki!),
- niezmiennie to, że tylko ta platforma ma wszystkie kanały znane z analogu, czyli publiczne TVP1/TVP2 oraz TVN i Polsat z TV4 i TV Puls.

Cyfra+ w 2007 roku nie wysilała się na podawanie liczb abonentów. Zaledwie dwa razy to uczyniła. Najpierw podczas wystawy SAT KRAK 2007 w październiku podano, że jest 23 tys. abonentów Canal+ HD. Nieoficjalnie wiadomo było tylko tyle, że Cyfra+ jest blisko osiągnięcia magicznego 1 mln abonentów - stąd podawaliśmy 0,95 mln.

6 listopada Cyfra+ wprowadziła Świąteczne promocje, a sprzedaż ruszyła z miejsca, osiągąjąc dziennie liczbę 2 tys. nowych abonentów. Tu też zanotowano lekki spadek sprzedaży w porównaniu do zeszłego roku, ale nie jest źle - plan wykonano, skoro już 30 listopada Cyfra+ oficjalnie potwierdziła, że ma już 1 mln abonentów.

Faktyczna liczba abonentów Cyfry+ jest dużo większa ze względu na ogromne liczby sprzedanych splitterów kart oraz lewe aktywacje oryginalnych kart.

19 listopada 2007 Cyfra+ wprowadziła na rynek terminale Philipsa HD wyposażone w dysk twardy 250GB. Umożliwią one abonentom rejestrację nagrań w wysokiej rozdzielczości, oraz manipulację materiałem - zatrzymywanie, przewijanie. Do końca lutego 2008 oferowane będą w promocyjnej cenie 15 zł miesięcznie, a następnie miesięczny czynsz najmu wynosił będzie 20 zł miesięcznie. Drogo, ale w końcu platforma musi jakoś zarabiać. Zamiast tego można kupić własny odbiornik HD PVR z dyskiem dla kart Cyfry+ (nie będzie jednak VOD!).

Walorami Cyfry+ na 2008 są:

- doskonałe transmisje meczów OE Ekstraklasy w HD, lepsze niż te z Premiership robione przez Sky (tak a propos Ekstraklasa SA zawczasu powinna się puknąć w głowę nim z tego zrezygnuje i to nieważne z jakiego powodu, bo takiej ekipy do realizacji długo nie znajdą),
- 3 razy Canal+ (także w ofercie niezależnej) i 2 razy Canal+ HD oraz 3 razy HBO i 2 razy Cinemax,
- kanały dokumentalne, jakich mało: National Geographic z NGC HD + Planete i Discovery x 4,
- dekodery HD i HD PVR (VOD w drodze z HBO Digital).

Na koniec podsumowanie polskiego DTH:

2 mln abonentów Cyfrowego Polsatu + 1 mln abonentów Cyfry+ i 0,3 mln n-ki daje łącznie 3,3 mln abonentów satelitarnej pay-tv (DTH) w Polsce. Dodać należy istotną rzecz, że jeśli n i Cyfra+ potwierdzą liczby abonentów HD (300 tys. nbox HDTV + 30 tys. Cyfra+ HD + 50 tys. niezależnych użytkowników własnych odbiorników HD+ 2 tys. dekoderów Samsung HD dla CP) , to Polska "przeskoczyła" liczbę abonentów HD w Europie, bo dotąd na pierwszym miejscu był Sky HD z ...350 tys. abonentów.

Czyżby więc to Polska była najlepsza w Europie pod względem HD?
382 tys. użytkowników odbiorników/dekoderów HD to może lekki szok i niedowierzanie na skalę europejską. Co prawda, liczba dekoderów HD z dyskiem (PVR) w Polsce nie jest powalająca, bo sieć dystrybucji n-ki sprzedaje zwykle jeden nbox recorder na siedem do dziesięciu dekoderów nbox HDTV, co daje maksymalnie 45 tys. użytkowników z tendencją wzrostową pod koniec tego roku, bo n-ka zrobiła promocje 0zł na recorder.

Niezależne od platform odbiorniki HD PVR z gniazdami CI dopiero wchodzą do sprzedaży. W grudniu wprowadził je do sprzedaży Ferguson, TechniSat i Topfield, a szykują się kolejne firmy (Humax, Homecast i inne). Ceny wysokie, ale 500GB dysk i niezależność przyciągają.

Na razie całkiem niepotrzebnie odstrasza VOD w n-ce, bo tu trudno namówić klienta na tę bardzo wygodną usługę, zwłaszcza dla zapracowanych lub późno wracających z pracy, którzy coś by oglądnęli, a tu nie ma co! Może ledwo 25-30 tys. abonentów n-ki korzysta z VOD w ramach promocji - pewno jak powąchają, to zachęca następnych.

W 2008 roku trzy polskie platformy DTH nadal będą "rosnąć", każda w swoim kierunku i nic temu nie przeszkodzi. Nawet ta czwarta TVP!

- Cyfrowy Polsat w kierunku transmisji HD z Euro 2008 i transmisji siatkówki w HD. Ruszy erotyczna Play TV, HBO, BBC HD i kilka kanałów w HD.

- Cyfra+ chyba powinna przejąć transmisje OE Ekstraklasy na najbliższe lata, najlepiej gdyby się połączyła w tych staraniach z jakimś partnerem, by jeszcze zwiększyć liczbę transmisji w HD (opcje są trzy: Polsat Sport HD, nSport HD lub TVP Sport w wersji HD)...i nie ma co się obrażać lub wywyższać - współpraca mile widziana.....przez kibiców chłonnych piłki - ten rok 2008 jest naprawdę ważny dla polskiej piłki. Tylko te transmisje trzeba sprzedawać na cały świat za grubą kasę, ale nie kłócić się o śmieszny cash w Polsce, na zasadzie kto da więcej, bo my tyle chcemy. Panowie Ekstraklasa SA: Prawdziwa kasa za nasz futbol w takich transmisjach HD rodem z Canal+, nSport czy Polsat Sport jest w Azji i USA! ...jeszcze tego nie wiecie, to uczcie się, anie bierzcie się za kanał Ekstraklasa TV, bo się na tym nie znacie?! ...warto przyjrzeć się historii niemieckiej Areny, konkurującej z Premiere.

- platforma n ma największą liczbę kanałów HD i powinna kontynuować ten wzrost o kanały HD produkowane w USA. Kolejne kanały tematyczne mile widziane. To platforma najszybciej dołączająca nowe kanały, niekoniecznie te co konkurencja. Sami robią i dobrze im idzie - tak trzymać w 2008.

- TVP - czas podjąć decyzje, co do platformy, bo to się wlecze już za długo. Jakby nie było jednej głowy godnej podjąć decyzje - już czas, robimy. Czekam na ten kanał TVP w HD z Olimpiady w Pekinie, a może coś więcej?

Na koniec DVB-T. Tu też czas już ruszyć i oszczędzić Polsce wstydu, że DTH tak pięknie się rozwija, a na start DVB-T nie można liczyć. Niby wszystko wiadomo (że MPEG-4), ale nic nie wiadomo, bo nikt nie umie odpowiednio informować o tym, jak należy - może mamy podpowiedzieć jak to zrobić ? Chętnie!

Bez zawartości ani rusz!
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Janusz Sulisz


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Modulator cyfrowy DVB-T HD Edision Lite Quad

4-kanałowy modulator cyfrowy DVB-T/MPEG-4 HD Edision. Ma on 4 wejścia...

1 750 zł Więcej...

Miernik FindSAT VF-6800 PRO Combo (WS-6944P) DVB-S/S2/T/T2/C2

Miernik dla pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2, DVB-T/T2, DVB-C/C2 w...

459 zł Więcej...

Przepust dachowy średnicy 90mm

Przepust dachowy do kabli średnicy 90mm

279 zł Więcej...