reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Thuraya-3 wyniesiony

dodano: 2008-01-15 18:38 | aktualizacja: 2008-01-16 00:21
autor: Anita Dąbek/Mr. Orbita | źródło: Sea Launch

sea_launch_foto_sk.jpg 15 stycznia rakieta nośna Zenit-3SL pomyślnie wyniosła na orbitę satelitę komunikacyjnego Thuraya-3. Start był wielokrotnie przesuwany przez ciężkie warunki na morzu. Wyniesienie odbyło się z platformy Odyssey na Oceanie Spokojnym, nadzorowała je spółka Sea Launch.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Jest to pierwsze wyniesienie za pomocą rosyjsko-ukraińskiej rakiety nośnej Zenit od eksplozji, która miała miejsce 30 stycznia 2007 roku, częściowo niszcząc jedyną pływającą platformę startową rakiet Odyssey. Start rakiety nastąpił dokładnie o godzinie 11:48:59.

Komisja badająca przyczyny zakończonej niepowodzeniem misji z ubiegłego roku poinformowała w raporcie iż winny była uszkodzona pompa ciekłego tlenu - jeden z elementów silnika pierwszego członu rakiety Zenit - RD-171M, który został wykonany przez rosyjską firmę Energomash.

Konsorcjum Sea Launch, powołane do działania w 1995 roku, jest własnością Boeinga, norweskiej firmy Kvaerner ASA, ukraińskiej Yuzhnoye i rosyjskich: Yuzhmash i RSC-Energia.

Thuraya Telecommunications Co., z siedzibą w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, rozpoczął świadczenie usług w połowie 2001, po zakończonym sukcesem wynienieniu na orbitę przez Sea Launch 20 października 2000 roku satelity Thuraya-1. 10 czerwca 2003 roku Sea Launch, także z powodzeniem, dostarczył na orbitę Thuraya-2.

Thuraya-3 to satelita zbudowany przez Boeinga na bazie platformy BSS-GEM. Jego masa to 5,180 kg. Na orbicie ma spędzić docelowo 12 lat. Jest przeznaczony do rozbudowy pojemności systemu Thuraya na obszarze wschodniej Azji - trafi na pozycję 98,5°E. Jednocześnie zastąpi satelitę Thuraya-1.

Wyniesienie Thuraya-3 było niezwykle ważne dla Sea Launch. Kolejny nieudany start mógłby poważnie zaniepokoić klientów i w konsekwencji doprowadzić nawet do bankructwa całej spółki.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Satelity


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Antena Triax TD88 grafit

Nowa portugalska antena podświetlana firmy Famaval, z nowym zawieszeniem z...

139 zł Więcej...

nc+ telewizja na kartę + moduł CI+

Oferta „nc+ telewizja na kartę z Pakietem Start+” z modułem...

199 zł Więcej...

Modulator cyfrowy DVB-T HD Edision Lite

Modulator cyfrowy DVB-T HD Edision. Pozwala na konwersję sygnału video...

590 zł Więcej...
reklama