reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Po co Cyfrowy Polsat oferuje pakiet istniejących akcji?

dodano: 2008-04-10 19:52 | aktualizacja: 2008-04-11 15:30
autor: Anita Dąbek/Janusz Sulisz | źródło: Gazeta.pl/Cyfrowy Polsat

CyfrowyPolsat_X2006_sk.jpg 6 maja bieżącego roku największa w Polsce pod względem liczby abonentów platforma Cyfrowy Polsat wejdzie na giełdę. Akcje, które sprzedać zamierza Zygmunt Solorz-Żak mogą mieć wartość nawet 1 mld zł. Zapisy inwestorów indywidualnych odbędą się w dniach od 14 do 24 kwietnia.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Akcje CP będzie można kupić na giełdach w Warszawie, Londynie i Nowym Jorku. Spółka może sprzedać ich nawet 75 mln. Wartość jednostkowa będzie wahać się pomiędzy 10,80 zł a 13,80 zł, czyli oznacza to, że wartość akcji w zależności od ich ceny może wahać się od 810 mln zł do 1,035 mld zł. 25 kwietnia podana zostanie ostateczna cena.

Pieniądze uzyskane z emisji zarobi największy udziałowiec Cyfrowego Polsatu, spółka Polaris Finance, należąca w 85 proc. do Zygmunta Solorza-Żaka. Na chwilę obecną platforma nie planuje kolejnej emisji na giełdzie.

Debiut Cyfrowego Polsatu na giełdzie będzie największą ofertę spółki prywatnej w 17-letniej historii GPW. Jednak Zygmunt Solorz-Żak długo oczekiwał, zanim zdecydował się na taki krok. Na przeszkodzie stały mu sprawy polityczne, a także ekonomiczne. Zainteresowania akcjami CP zagranicą praktycznie nie było, a czy teraz coś się zmieniło, to się okaże 6 maja podczas debiutu.

W połowie stycznia 2008 roku Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) zgodziła się na sprzedaż akcji Cyfrowego Polsatu, ale ciężka sytuacja ekonomiczna na rynku stała się przyczyną odłożenia debiutu na giełdzie o prawie kwartał. Spółka zdecydowała się na sprzedaż akcji nie tylko w Polsce, ale i za granicą - w Londynie i w Nowym Jorku. Według szefa Cyfrowego Polsatu, Dominika Libickiego, jest to idealny moment na emisję akcji.

Oferta jest o tyle dziwna, że Cyfrowy Polsat zaoferuje tylko pakiet istniejących już akcji, nie sprzedając nowych papierów, jak to czynią inni debiutanci giełdowi, chcąc zdobyć fundusze na nowe inwestycje.

Na koniec lutego 2008 roku z usług Cyfrowego Polsatu korzystało łącznie niemal 2,2 mln abonentów, czyli prawie o 70 proc. więcej niż na koniec 2006 r. To imponujący wzrost tej platformy, bo w ciągu ostatnich trzech lat liczba abonentów wzrosła ponad pięciokrotnie.

Cyfrowy Polsat umożliwia swoim klientom odbiór 65 polskojęzycznych kanałów, wśród których znajdują się miedzy innymi kanały sportowe, muzyczne, rozrywkowe, informacyjne, dla dzieci, edukacyjne i kanały filmowe.

Zaletą Cyfrowego Polsatu jest to, że to jedyna polska płatna cyfrowa platforma satelitarna oferująca swoim klientom wszystkie główne kanały naziemne dostępne w Polsce, w tym Polsat, TVP 1, TVP 2 i TVN. Mówi się nawet, że to Cyfrowy Polsat sprytnie zastąpił DVB-T w małych miasteczkach i na wsiach, choć ostatnio coraz częściej jest kupowany w większych miastach, więc nadrabia i na tym rynku, który dotąd był przeznaczony dla Cyfry+ lub telewizji n.

Od grudnia 2007 r. jako jedyny operator cyfrowej telewizji satelitarnej w Polsce, Cyfrowy Polsat oferuje cztery kanały tematyczne produkowane przez BBC Worldwide Limited, a październiku dojdzie jeszcze kanał BBC HD z ofertą dla polskich widzów..

Cyfrowy Polsat to pierwszy operator cyfrowej telewizji satelitarnej, który wprowadził dekoder z możliwością nagrywania i pauzowania programów telewizyjnych – Echostar DVR, kóry jednak nie okazal się zbyt udany.

W listopadzie 2007 r. spółka wprowadziła również kanał Polsat Sport HD w wysokiej rozdzielczości (HD). Spółka rozważa zaoferowanie do końca I półrocza 2008 r. 5 kanałów w wysokiej rozdzielczości w 4 kategoriach: sport, rozrywka, film i edukacja. Spółka rozważa również wprowadzenie usługi wideo na żądanie (VoD) i cyfrowej telewizji dostarczanej przez protokół internetowy (IPTV).

Ponadto Cyfrowy Polsat zwiększył swą przewagę konkurencyjną dzięki uruchomieniu własnej produkcji dekoderów w listopadzie 2007 r., co pozwoli przede wszystkim obniżyć koszty pozyskiwania dekoderów. Wykorzystując silną markę i bazę abonentów, Cyfrowy Polsat zamierza rozpocząć do końca I półrocza 2008 r. świadczenie usług jako operator wirtualnej sieci telefonii komórkowej (MVNO).

Cyfrowy Polsat dociera ze swoją ofertą do klientów z całej Polski, dzięki bardzo dobrze zorganizowanej, pokrywającej cały kraj, efektywnej sieci sprzedaży z magazynem centralnym i systemem logistycznym umożliwiającym dostawy do 25 dystrybutorów współpracujących z ponad 1200 punktami sprzedaży. Spółka odnotowuje dynamiczny wzrost wyników finansowych.Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Analizy rynkowe


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Mini PC Homatics BOX R

Homatics BOX R to najnowszy odtwarzacz multimedialny 4K firmy Homatics...

389 zł Więcej...

SAT Kurier - 3-4/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 3-4/2022

12 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2/C Opticum AX LION NS H.265 HEVC

Najnowszy hybrydowy odbiornik DVB-T/T2/C z HEVC/H.265 marki Opticum firmy AX...

109 zł Więcej...