reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Czy TVN kupi własną platformę?

dodano: 2008-04-19 14:29 | aktualizacja: 2008-04-21 15:29
autor: Janusz Sulisz | źródło: GW

polsat-cyfrowy-+-n.jpg Gazeta Wyborcza podała za raportem Merill Lynch, że TVN rozważa zakup ...własnej platformy satelitarnej n, co \'ze strategicznego punktu widzenia mogłoby być rozwiązaniem pasującym do profilu działalności i warte inwestycji.\'\' Podobno TVN przestraszył się Cyfrowego Polsatu - ile w tym prawdy?Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Gazeta Wyborcza napisała, że zdaniem analityków banku Merill Lynch planowany na 6 maja debiut giełdowy Cyfrowego Polsatu oraz rozbudowa grupy kanałów tematycznych Polsatu zwiększają przewagę konkurencyjną grupy telewizyjnej Solorza, właśnie nad TVN i telewizją n (ITI Neovision).

Podobno już teraz dużo klientów wchodzi w akcje Cyfrowego Polsatu, chociaż konsenus z 10,8 zł jest waluacja na atrakcyjnym poziomie, ale poziom 13,8 zł już nie jest tak interesujący dla potencjalnych inwestorów. Interesująca będzie ostateczna wycena tych akcji.

Pojawiają się dziwne spekulacje londyńskich brokerów, że TVN będzie musiał kupić n-kę (spółkę ITI Neovision), ponieważ Polsat/Cyfrowy Polsat powoli zdobywa przewagę nad TVN. Według innych analityków i autora nie widać żadnych korzyści poza "papierkowym zakupem" ITI Neovision przez TVN. Z drugiej strony jasne jest, że n-ka generuje straty dla ITI Group, co z pewnością dla ITI nie jest dobrą nowiną, stąd sugestia z rynku pozbycia się balastu, co nie wydaje się takie proste i banalne, jak dyskusje o tym.

Według Merill Lynch, Cyfrowy Polsat mający obecnie 2,2 mln abonentów, poniekąd zwiększa zasięg grupy podstawowych kanałów tematycznych TVN, zamiast kreować kanały Polsatu.

Nie wiedzieć skąd analitycy Merrill Lynch wpadli na to, że Cyfrowy Polsat może wyłączyć kanały TVN ze swojej oferty, wprowadzając kanały, nad którymi obecnie pracuje Polsat. I tu tkwi błąd w założeniu, bo tym samym Cyfrowy Polsat sam strzeliłby sobie w stopę. To jest wręcz niemożliwe do realizacji - byłby to koniec platformy. I nie pomogłyby nowe super kanały produkcji Telewizji Polsat, bo źródłem sukcesu platformy Cyfrowy Polsat jest właśnie to, że ma wszystkie polskie kanały znane z analogu, w tym przede wszystkim TVP1/2, Polsat/TV4 oraz TVN/TVN24. To te kanały tak wyciągnęły Cyfrowy Polsat do czołówki platform w Europie Centralnej. To Cyfrowy Polsat zastąpił DVB-T w Polsce.

Chciałbym tu zwrócić uwagę na fakt, że kilka dni przed raportem Merill Lynch i późniejszą publikacją w Gazecie Wyborczej zwrócił się do autora jeden z brokerów z Londynu, który zapytał o opinię, czy Cyfrowy Polsat i wejście na giełdę może zaszkodzić TVN w jakikolwiek sposób?

Zadziwiony mocno pytaniem odpowiedziałem, że w zasadzie to NIE, bo to dwie niezależne spółki komercyjne, które może rywalizują na poziomie platform satelitarnych (n i Cyfrowy Polsat), ale równolegle współpracują na poziomie POT (TVN i Polsat), więc raczej naturalną wydaje się kooperacja, żeby zbyt śmiało nie powiedzieć, że już teraz powinni (Solorz i Walter) pomyśleć o fuzji obu platform satelitarnych, wspólnych multipleksach DVB-T, wymianie kanałów sportowych w obu platformach.

Faktem jest, że Telewizja Polsat zrozumiała, jak TVN postąpił kiedyś sprytnie, po cichutko dając swoje kanały wszystkim, którzy chcieli. Przyzwyczajono widzów do oferty kanałów TVN w platformach (wszystkich trzech!) i w kablówkach.

Za to Polsat kiedyś przejechał się na swoich kanałach tematycznych, polikwidował je i był sceptycznie nastawiony na ogromne koszty produkcji takich kanałów. Tu jednak kilka kanałów Polsatu "zaskoczyło" wracając wiarę we własne kanały tematyczne, a wszystko dzięki rosnącej potędze Cyfrowego Polsatu. Takim przykładem są Polsat Sport, Polsat Sport Extra, Polsat Zdrowie i Uroda. Dlatego Telewizja Polsat przejęła zawczasu kontrolę nad TV Biznes i wzięła się za tworzenie nowych kanałów, bo w przyszłości liczyć się będzie zawartość, a nie sama platforma jako taka.

Najbliżej startu w czerwcu jest informacyjny Polsat News, któremu koncesję wydała niedawno Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. Oczywiście, że istniejące kanały tematyczne Polsatu są dostępne wyłącznie w Cyfrowym Polsacie i nie ma ich w pakietach konkurencyjnych platform n i Cyfra+. W końcu mając największą platformę satelitarną można na to się zdecydować, bo w innym przypadku pozostaje rozwiązanie, jakie zastosował kiedyś TVN.

- W tym otoczeniu rynkowym TVN szuka bliższego związku z platformą n za pośrednictwem zakupu. Naszym zdaniem taki ruch może nieść dla akcjonariuszy mniejszościowych TVN ryzyko rozwodnienia ich udziałów - napisali analitycy Merrill Lynch.

n - to najmłodsza platforma satelitarna, działająca od 12 października 2006 r. i należąca do Grupy ITI, która jest też właścicielem pakietu kontrolnego w TVN. Inwestycja TVN-u w n-kę de facto byłaby tylko na papierku, bo cała emisja kanałów n-ki/TVN dla innych platform, iTVN dla zagranicy oraz testowa kanałów POT-u odbywa się z jednego pomieszczenia przy ul. Powsińskiej 4.

Merrill Lynch twierdzi, że sytuację pogarszają wyniki finansowe n. Można ubolewać nad małą liczbą abonentów n, lekko ponad 300 tys. abonentów, bo to nie robi przecież wrażenia przy 2,2 mln Cyfrowego Polsatu. Jednak n ma ogromną przewagę technologiczną (6 kanałów HD i VOD), podczas gdy Cyfrowy Polsat nadal jest na poziomie SD, bo dwa testy kanałów HD (Polsat Sport HD i HBO HD) i brak pomysłu na VOD, nie dają szans porównania do n-ki.

Tyle, że w lipcu Cyfrowy Polsat będzie miał ponad 2,5-2,6 mln abonentów, co zależy od dobrej gry polskiej reprezentacji na Euro2008. Wtedy będzie to największa platforma w Europie Centralnej, która może dołączyć do potęg z Zachodu (wyprzedzono hiszpańską Digital+ też w Nagarvision). Już widać wzrost zainteresowania dekoderami i modułami Cyfrowego Polsatu, a magazyny przy ul. Łubinowej 4 mają podobno pełne sprzętu - anten, konwerterów i dekoderów!

W tym czasie n-ka stanie ze sprzedażą prawie do zera, bo w tej chwili ludzie kupują niewiele nboxów HDTV (ledwo 2-3 tunery na tydzień w jednym punkcie), podczas gdy diler Cyfrowego Polsatu będzie sprzedawał kilka dziennie z tendencją wzrostową, im bliżej Euro 2008.

n-ka jest tu bezbronna, bo jeśli chodzi o sport, to źle trafiona inwestycja ITI w Legię ciąży na tym co się dzieje z nsport HD w n. Teraz z perspektywy tego, że to Wisła Kraków jest mistrzem kraju w piłce nożnej, można powiedzieć, że zainwestowano, ale w ...nie ten klub co należy, ale to już zupełnie inna historia.

n-ka, która za kilka lat będzie wiele warta pod warunkiem, że się utrzyma przy tak dużej konkurencji, bo to zaawansowana platforma, jak rzadko która w Europie. Nawet Sky w pewnym sensie jest do tyłu w tym względzie!

Cyfra+ będzie w większym lub mniejszym stopniu współpracować z TP SA (Francuzi będą trzymać się razem), a języczkiem uwagi może tu być TVP, która może, ale niekoniecznie, niemile zaskoczyć dotychczasowych rywali.

Jest też jedna istotna uwaga: n-ce może zagrozić piractwo, które dotknęło na razie skandynawską platformę Canal Digital Nordic z 1W. Jeśli zadba zawczasu o tę sprawę to wyjdzie też obronną ręką z problemów, jakie miewa Cyfrowy Polsat.

Ostatecznie Merill Lynch uznał, podobnie jak autor, że zakup telewizji nowej generacji n, czyli spółki ITI Neovision przez TVN nie jest dobrym rozwiązaniem. Można więc między bajki wsadzić dyskusję o wyłączeniu kanałów TVN z Cyfrowego Polsatu czy ew. zagrożeniu Polsatu dla TVN-u.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Analizy rynkowe


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Mini PC Homatics Dongle Q + TelevioTV 3m-ce

Homatics Dongle Q to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

269 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX R Plus

Homatics BOX R Plus to najnowszy wzbogacony m. in. o...

699 zł Więcej...

Miernik FindSAT VF-6800 PRO Combo (WS-6944P) DVB-S/S2/T/T2/C2

Miernik dla pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2, DVB-T/T2, DVB-C/C2 w...

419 zł Więcej...