reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

7% penetracja DVB-T HD do 2012

dodano: 2008-04-22 12:59 | aktualizacja: 2008-04-22 20:24
autor: Anita Dąbek | źródło: dtg

dvb-t_terrestrial.gif Według nowych analiz przeprowadzonych przez serwis badawczy Understanding & Solutions, do 2012 roku penetracja naziemnej telewizji cyfrowej w wysokiej rozdzielczości (DVB-T HD) w Wielkiej Brytanii wyniesie zaledwie 7 proc. Powodem są duże ograniczenia szerokości pasma. Podobna penetracja przewidywana jest także dla reszty Europy.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Według raportu, podczas gdy klienci nadal nie są przekonani co do HDTV, to ilość kanałów w wysokiej rozdzielczości jest naprawdę nieduża w skali ogólnoeuropejskiej - blisko 80 kanałów. Z tego większość nadawana jest drogą satelitarną, część poprzez kabel, a cześć poprzez IPTV.

Autorzy analizy zgadzają się, że przyszłość DVB-T HD może nie wyglądać za ciekawie. Ucierpią nadawcy publiczni, którzy zostaną ustawieni w hierarchii jako posiadających tego rodzaju ofertę i tych z jej brakiem.

Ulepszenia i technologie kompresji, takie jak MPEG-4 AVC z pewnością uczynią rozwiązania DVB-T HD bardziej prawdopodobnymi. Według raportu Wielka Brytania stoi obecnie na czele pod względem tej kwestii. Posiada dwa osobne zestawy propozycji. Pierwsza z nich wysunięta została przez brytyjskiego regulatora Ofcom i polega na stopniowym wprowadzanie oferty HD do DVB-T.

Druga z propozycji, wysunięta przez grupę niezależnych ekspertów przemysłowych, jest znacznie ambitniejsza i przewiduje uruchomienie 40 kanałów DVB-T HD. Dałoby to sieci DVB-T szansę na stanie się najpopularniejszą platformą dystrybucyjną, zostawiając w tyle odbiór drogą satelitarną czy też kablową.

Wprowadzenie nowych planów w życie może wymagać modyfikacji systemów transmisyjnych, które obecnie są używane. Będzie to jednak związane z inwestycjami rzędu setek milionów funtów przez brytyjskich inwestorów - co może wydawać się mało realne.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Analizy rynkowe


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Miernik FindSAT VF-6800 PRO Combo (WS-6944P) DVB-S/S2/T/T2/C2

Miernik dla pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2, DVB-T/T2, DVB-C/C2 w...

419 zł Więcej...

SAT Kurier - 11-12/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 11-12/2022

12 zł Więcej...

Konwerter Unicable II Inverto 32 tunery (5520) EVOBOX

Konwerter Unicable II marki Inverto pozwala na jednoprzewodową (szeregową) transmisję...

219 zł Więcej...