reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Raport DSO w pięciu krajach

dodano: 2008-04-24 09:58 | aktualizacja: 2008-04-25 16:00
autor: Anita Dąbek | źródło: emca

Instytut European Media Consulting Association (EMCA) opracował analizę “Digital Switch Over in Europe – Status Quo and Outlook” dotyczącą cyfryzacji w pięciu europejskich krajach: Wielkiej Brytanii, Niemczech, Włoszech, Francji i Hiszpanii.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Stopień cyfryzacji i ilość gospodarstw domowych z telewizją cyfrową w 2007 roku:

Wielka Brytania - 86 proc. - 21,3 mln
Niemcy - 40 proc. - 14,8 mln
Włochy - 47 proc. - 11,2 mln
Francja - 41 proc. - 10,2 mln
Hiszpania - 46 proc. - 7,3 mln

Wywnioskować można, że Wielka Brytania jest wiodącym rynkiem cyfrowym, gdzie prawie 9 z 10 gospodarstw domowych korzysta z przekazu cyfrowego. Włoski i hiszpański rynek cyfryzację w połowie mają za sobą. Najbardziej z tyłu są Niemcy i Francja - gdzie zaledwie 40 proc. domostw korzysta z przekazów cyfrowych.

Telewizja naziemna nadal odgrywa dominującą rolę w Hiszpanii i Włoszech: ponad 75 proc. wszystkich telewizorów odbiera programy telewizyjne poprzez transmisje naziemne. Telewizja naziemna jest także najbardziej znaczącą infrastrukturą we Francji i Wielkiej Brytanii. Z udziałem w rynku poniżej 10 proc., telewizja naziemna nie jest tak ważna w Niemczech, gdzie odbiór poprzez satelitę i kabel właściwie zastąpił już telewizję naziemną. Przez niewielką liczbę domostw z telewizją naziemną, przechodzenie na naziemny odbiór cyfrowy przebiega bardzo wolno i ostateczne przełączenie metody nadawania przewidywane jest na 2009 rok.

Cyfryzacja telewizji kablowej również pokazuje bardzo zróżnicowany stan w poszczególnych krajach. W Wielkiej Brytanii i Hiszpanii obecnie ponad dziewięć z dziesięciu domostw kablowych odbiera sygnał cyfrowy. W Niemczech ponad 80 proc. kablowych gospodarstw domowych nadal jest analogowe. W Niemczech kabel jest najbardziej rozpowszechnioną infrastrukturą. Odgrywa mniejsze znaczenie w Wielkiej Brytanii, Francji i Hiszpanii. We Włoszech ta forma odbioru właściwie nie istnieje.

Satelita jest platformą z najwyższym stopniem cyfryzacji wśród wszystkich tradycyjnych infrastruktur telewizyjnych. Transmisje satelitarne są cyfrowe w Wielkiej Brytanii i Włoszech. We Francji w 2007 roku penetracja ta wyniosła 80 proc., a w Hiszpanii 90 proc. Natomiast w Niemczech zaledwie 56 proc.

Francja jest krajem wiodącym pod względem IPTV w całej Europie z udziałem w rynku 5 proc. IPTV także uzyskało imponujący udział rynkowy we Włoszech i Hiszpanii, podczas gdy w Wielkiej Brytanii i Niemczech przechodzi przez okres niemowlęcy.

Kompletne przełączenie na nadawanie cyfrowe na kluczowych europejskich rynkach nie zostanie osiągnięte w krótkim czasie. EMCA sądzi, że zajmie to co najmniej cztery lata, zanim wszyscy operatorzy infrastruktur nadawczych we Francji, Hiszpanii, Włoszech, Niemczech i Wielkiej Brytanii zakończą analogową dystrybucję i utorują drogę większemu zasięgowi cyfrowych serwisów i programów.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Analizy rynkowe


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Vu+ ZERO 4K

Vu+ ZERO 4K - najtańszy odbiornik Ultra HD od koreańskiego...

799 zł Więcej...

Miernik SatLink WS-6933 dla DVB-S/S2

Miernik, do pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S z pomiarem PWR,...

279 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ DUO 4K SE S2X FBC

Vu+ DUO 4K SE - najnowszy odbiornik Ultra HD 4K...

1 749 zł Więcej...