reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Kanał TVP w HD ruszy w lipcu?

dodano: 2008-05-09 18:10 | aktualizacja: 2008-05-16 12:36
autor: Jacek Grzeszczak | źródło: TVP/mojehdtv.info

TVP Sport TVP potwierdza plany uruchomienia kanału HD w wysokiej rozdzielczości w bliskiej perspektywie, wcześniej niż w sierpniu, mowa jest o lipcu 2008. Będzie on transmitować nadchodzące Letnie Igrzyska Olimpijskie w Pekinie odbywające się 8-24 sierpnia br. Codziennie ma być realizowane z nich 16 godzin transmisji na żywo.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Telewizja Polska musi zdecyowanie przyspieszyć swoje działania w celu uruchomienia kanałów HD oraz własnej platformy cyfrowej, bo konkurencja rośnie. Nie wybrano też systemu dostępu warunkowego, o co nieoficjalnie powstał spór z SES Astra o system, a czas leci - zbliża się Olimpiada w Pekinie. Transmisje z Pekinu w HD pokaże właśnie uruchomiony Eurosport HD

Z tych powodów jasne jest, że emisja TVP HD w ramach DTH z satelity dla normalnego Kowalskiego nie będzie możliwa. Pozostaje więc testowa emisja naziemna DVB-T i operatorzy kablowi, chyba że TVP dogada się z którąś z platform satelitarnych i to w ramach testów, bo nowy kanał TVP HD nie ma przecież koncesji!

Jest więcej jak pewne, że nowy kanał TVP w wysokiej rozdzielczości trafi do pracujących obecnie testowych nadajników DVB-T do multipleksów TVP emitowanych z obiektów: RTCN PKiN (Warszawa), SLR Krzemionki (Kraków), RTCN Śrem (Poznań), RTCN Wichów (Żagań) i RTCN Jemiołów (Zielona Góra).

Niestety zakończy się to wyłączeniem innych kanałów TVP, bo eter nie jest z gumy. Nowy kanał TVP HD ma zajmować 8Mbit/s, więc TVP musi rozważyć, które kanały z nadajników DVB-T są najmniej potrzebne.

Wymagać to będzie wyłączenia conajmniej 2-3 kanałów nadawanych obecnie, ponieważ potrzeba dokładnie 8 Mbps naziemnego pasma (z taką jakością TVP chce prowadzić transmisje w HD). Pewne jest pożegnanie się z TV Polonia, natomiast kwestia usunięcia innych kanałów jest rozważana. Pod uwagę brany jest również TVP Sport - wtedy kanał TVP w HD nazywałby się TVP Sport HD.

Naszym zdaniem nie jest to jednak dobra koncepcja - w ten sposób odcięci od TVP Sport (w SD) zostaną posiadacze odbiorników DVB-T i combo nie posiadających wsparcia HD - przykładowo tunery MPEG-2 wbudowane w TV z modułami transkodującymi Neotion NP4. Dlatego naszym zdaniem należałoby rozważyć wyłączenie z DVB-T stacji TVP Kultura, bo jest on dostępny z satelitów Hot Bird i Astra, a TVP Historia jest tylko z Astry, do tego nie ma tego kanału w żadnej satelitarnej płatnej platformie z Hot Birda. Gorzej, gdy trzeba będzie wyłączyć 3 kanały z DVB-T: TV Polonię, TVP Kulturę i ....

Dodatkowo szykowany jest dosył kanału drogą satelitarną (MPEG-4), ale tylko dla sieci kablowych, które są zainteresowane dowolną ilością kanałów TVP w HD. Te sieci, które mają emisję cyfrową nie powinny mieć problemów z dołączeniem kanałów HD z TVP. Kanał TVP HD z Astry na pewno zostanie jakoś zakodowany, bo TVP nie może emitować transmisji z Olimpiady w wersji FTA.

Satelitarne platformy cyfrowe podchodzą mniej entuzjastycznie ze względu na brak wolnej pojemności na satelitach Hot Bird - 13E, ale także chcą nowy projekt TVP dołączyć do oferty (nie jest powiedziane, że pojawiłby się on w ramach wszystkich polskich platform). TVP Sport (SD) ma tylko telewizja n, ale nie wiadomo nic o ewentualności dołączenia TVP Sport HD zamiast lub równolegle z TVP Sport (SD).

Rozdzielczość obrazu miałaby być 720p (m.in. z uwagi na sposób realizacji materiałów na Igrzyskach - dzięki temu nie będzie konieczna konwersja do innego formatu), później może to ulec zmianie.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii TVP


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Stojak bezinwazyjny do okna rozporowy

Bezinwazyjny, wnękowy stojak dla anteny satelitarnej lub DVB-T z drążkiem...

149 zł Więcej...

Ferguson REGENT i100 FM, DAB+, BT, Wi-Fi, Radio internetowe

Stacjonarne radio DAB+ oraz UKF/FM. Posiada wbudowany głośnik oraz antenę...

289 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX Q

Homatics BOX Q to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

319 zł Więcej...