reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

TVN kupił 25 proc. platformy n

dodano: 2008-05-20 10:58 | aktualizacja: 2008-05-20 12:49
autor: Janusz Sulisz | źródło: investor.tvn.pl/press.pl

n_HDTV_black-logo_sk_znaczo.jpg Grupa TVN za kwotę 95 mln euro obejmie 25% plus 1 akcję w spółce Neovision Holding, będącej właścicielem ITI Neovision - operatora platformy cyfrowej n. Zawarte porozumienie da Grupie TVN możliwość zwiększenia udziałów w platformie do 51 proc. po 3 latach.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Jednocześnie nowy udziałowiec będzie obejmie wierzytelności platformy z tytułu udzielonych jej pożyczek w wysokości 35,3 mln euro, proporcjonalnie do posiadanego pakietu akcji.

Rynek płatnej telewizji w Polsce rośnie dynamicznie, dzięki przepływowi do telewizji cyfrowej użytkowników analogowej telewizji satelitarnej, naziemnej i kablowej. W 2007 roku rynek platform cyfrowych zwiększył się o ponad milion abonentów, osiągając w przybliżeniu poziom 3,3 miliona abonentów, a według szacunków firmy badawczej Screen Digest do 2012 r. osiągnie poziom prawie 5 milionów abonentów.

Telewizja nowej generacji n rozpoczęła działalność w październiku 2006 r. jako wysokiej jakości płatna telewizja satelitarna, oferująca atrakcyjne treści premium (filmy, seriale, sport) uzupełnione o ofertę kanałów tematycznych Grupy TVN. Platforma n wyznaczyła nowe standardy technologiczne na polskim rynku: kanały HD, dekodery z funkcją nagrywania – PVR i usługa video na życzenie – VOD. Liczba abonentów n rosła w tempie przewyższającym oczekiwania, by na koniec kwietnia 2008 r. osiągnąć poziom około 320 tysięcy abonentów, co stanowi 80% odbiorców płatnej telewizji w jakości HD i 9% całego rynku platform cyfrowych w Polsce (największa platforma w Polsce, Cyfrowy Polsat - 2,19 mln). Platforma odnotowała w tym czasie 16 mln euro przychodów oraz ujemny wskaźnik EBITDA wynoszący -10,2 mln euro.

- Objęcie udziałów w platformie „n” jest dla nas strategicznym krokiem w kierunku dystrybucji płatnej telewizji. Z entuzjazmem obserwujemy potencjał wynikający z konwergencji płatnej i ogólnodostępnej telewizji, która – poprzez powiększanie i rozwijanie naszego portfolio kanałów tematycznych – umożliwi nam korzystanie w jeszcze większym stopniu z postępującej fragmentacji widowni. Inwestycja w atrakcyjny rynek płatnej telewizji w Polsce oznacza dla TVN dywersyfikację źródeł przychodów, a w miarę rozwoju platformy n – także możliwość zabezpieczenia przed zmianami koniunktury na rynku reklamowym. - powiedział Piotr Walter, prezes TVN.

Grupa TVN zawrze z Grupą ITI porozumienie akcjonariuszy, które określi zasady funkcjonowania platformy „n” oraz prawa jej akcjonariuszy. TVN uzyska zwyczajowe zabezpieczenia przysługujące akcjonariuszom mniejszościowym oraz prawo "veta" w najważniejszych sprawach. Transakcja jest w końcowej fazie i powinna zostać sfinalizowana w drugim kwartale 2008 r.

- Sama struktura transakcji zapewnia nam dużą elastyczność: objęcie mniejszościowych udziałów gwarantuje nam miejsce na szybko rosnącym rynku płatnej telewizji w Polsce bez konieczności ponoszenia nadmiernego ryzyka, wpisanego w działalność podmiotu, który pojawił się na tym rynku jako ostatni. Struktura transakcji stwarza TVN możliwość, ale nie obowiązek inwestowania w rozwój platformy n i otwiera drogę do przejęcia nad nią kontroli po trzech latach. Jeśli rozwój spółki będzie przebiegał zgodnie z oczekiwaniami, w przyszłości będziemy mogli przejąć szybko rosnącą platformę płatnej telewizji, która będzie dodatkowym filarem wzrostu Grupy TVN. - skomentowała transakcję Karen Burgess, wiceprezes TVN ds. finansowych.

Ewentualne przejęcie większościowych udziałów w platformie n przez Grupę TVN może poważnie spolaryzować rynek. Oto dwóch największych prywatnych nadawców (Polsat i TVN) będzie posiadać własne platformy cyfrowe. Grupa TVN, której dotychczas bardziej zależało na zapewnieniu jak najszerszej drogi dystrybucji swoich kanałów może zmienić podejście, blokując konkurencji dostęp do własnych produkcji, tak jak robi to Telewizja Polsat i platforma Cyfrowy Polsat. Póki co widzowie pozostałych platform mogą spać spokojnie - Cyfrowy Polsat posiada długoterminową umowę na dystrybucję kanałów TVN, ale gdy dobiegnie końca Grupa TVN nie musi jej przedłużyć.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii n


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

SAT Kurier - 7-8/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 7-8/2022

12 zł Więcej...

Stojak ścienny regulowany 60-100cm

stojak ścienny boczny, ocynkowany

119 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX R 4K

Homatics BOX R to najnowszy odtwarzacz multimedialny 4K firmy Homatics...

339 zł Więcej...