reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

BLOG: Po co TVP Polonia w Polsce?

dodano: 2008-05-25 20:52 | aktualizacja: 2008-05-25 21:34
autor: Daniel Gadomski | źródło: www.satkurier.pl

TVP Polonia TV Polonia Polonia to Polacy mieszkający poza granicami Polski. Tymczasem nadawany od 1992 roku kanał telewizyjny TVP Polonia dociera do niemal wszystkich sieci kablowych w kraju, gdzie zajmuje cenne dla nadawców analogowe częstotliwości. Nie byłoby w tym nic złego dla TVP, gdyby nie fakt, że problemy ze zbudowaniem zasięgu technicznego mają dwa kanały tematyczne publicznego nadawcy - TVP Historia i TVP Sport.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Analogowe sieci kablowe to na razie klucz do zasięgu kanału tematycznego, a co za tym idzie przychodów z tytułu opłat gniazdkowych i reklam. Analogowy kabel dociera bowiem do ok. 4 mln gospodarstw domowych, podczas gdy cyfrowy tylko do ok. 300 tys. Miejsca w pakietach analogowych jak na lekarstwo - blisko 60 częstotliwości, na których mogą być nadawane stacje telewizyjne są zajęte zazwyczaj przez funkcjonujące od dawna kanały. Nawet jeśli jakaś stacja zakończy nadawanie lub sieć kablowa nie przedłuży z nią umowy, operatorzy niechętnie wprowadzają na jej miejsce nową. Potrzebują dodatkowego pasma na rozwój cyfrowej telewizji, która pozwala na emisję nawet kilkuset stacji.

Ze znaczenia analogowych częstotliwości w kablu zdaje sobie sprawę Grupa TVN, która jest skłonna zakończyć nadawanie kanału - TVN Gra (nieprzynoszącego zgodnych z przewidywaniami przychodów), by w jego miejsce wprowadzić TVN CNBC Biznes. Zapewne przez pierwsze kilka-kilkanaście miesięcy za darmo, następnie przez kilka lat po niewielkich opłatach od gniazdka abonenckiego. Znaczenie zasięgu dla biznesowego powodzenia projektu docenia też Polsat, który rozważa zawieszenie lub zakończenie nadawania TV Biznes, by na starcie zapewnić wysoki zasięg informacyjnej stacji Polsat News.

TVP Polonia trafiła do sieci kablowych na początku lat 90., kiedy polscy widzowie mieli do wyboru: TVP 1, TVP 2, Polsat, i Polonię 1. Resztę pasma wypełniały zagraniczne kanały - głównie niemieckie: RTL, RTL 2, ProSieben, Sat.1. Dzisiaj, kiedy na rynku w języku polskim dostępnych jest ponad 100 stacji, sens utrzymania TVP Polonia w kablu budzi wątpliwości. Adresowany również do Polonii iTVN od samego uruchomienia w 2004 roku był dostępny wyłącznie poza Polską. Kodowanie stacji i jej metoda dystrybucji otworzyła przed nią nowe możliwości w zakresie pozyskiwania kontentu programowego, takie jak kupno od Canal+ praw do emisji meczów ligi polskiej.

TVP nie czyni starań, by miejsca w sieciach kablowych adresowanej do Polonii TVP Polonia zajął np. TVP Sport lub TVP Historia (żaden z tych kanałów nie dociera do dużej grupy odbiorców). Nawet gdyby chciała, niewiele mogłaby zdziałać bez porozumienia z Krajową Radą Radiofonii i Telewizji. To właśnie stanowisko KRRiT z grudnia 2002 roku - interpretujące tzw. zasadę „must carry”na operatorów kablowych nie tylko obowiązek emisji naziemnych stacji telewizji publicznej tj. TVP 1, TVP 2, TVP Info, ale i również - nie wiadomo dlaczego - TVP Polonia.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Daniel Gadomski


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Kabel HDMI 2.1 8K UHD 2,5m

Najnowszy kabel HDMI o długości 2,5m w wersji v2.1 dla...

79 zł Więcej...

Tivusat: Black card + CAM w UHD

Najnowsza karta Tivusat tzw. Black card z modułem CAM v.1.4...

790 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX Q

Homatics BOX Q to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

329 zł Więcej...