reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

BLOG: Polsat News: plusy i minusy strzałki

dodano: 2008-06-08 22:24 | aktualizacja: 2008-06-09 12:35
autor: Daniel Gadomski | źródło: SatKurier.pl

Polsat News Polsatowi, który prawie przez rok pracował nad uruchomieniem kanału informacyjnego Polsat News nie udało się stworzyć konkurencji dla TVN 24. W sobotę 7 czerwca widzowie nowej stacji mogli sobie przypomnieć pierwsze dni nadawania pierwszego polskiego kanału informacyjnego.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Polsat News sprawia wrażenie niedopracowanego. Tygodniowa emisja próbna w wewnętrznej sieci kablowej Polsatu nie wystarczyła, aby realizatorom i prezenterom nie zdarzały się pomyłki w ciągu każdej godziny. Wiele czasu antenowego stacji marnowanego jest na zbyt długie w fatalnej jakości obrazu spoty autopromocyjne. Właściwie tylko można się domyślić, że to autopromocja, bo nie towarzyszy jej żaden slogan reklamowy, a jedynie logo Polsat News. Polsat News ma u mnie wielki minus za news-ticker. Wszystkie wiadomości są wyświetlane w kolorze czerwonym, co utrudnia widzom odróżnienie ważnych od mniej istotnych informacji.

Dużo do życzenia pozostawia również warstwa merytoryczna kanału. Chociaż plusem są bezpośrednie relacje dotyczące Euro 2008 z udziałem doświadczonych reporterów Polsat Sport, kanał mało uwagi poświęca tematyce politycznej. Dominują tematy społeczne. To akurat można byłoby przekuć w atut, ponieważ spora część widowni ma dość polityki i oczekuje bardziej „lightowego” podejścia do newsów w bardziej profesjonalnym wydaniu niż Superstacji. Problem w tym, że ramówka Polsat News przypomina TVN 24, natomiast większość prezenterów i reporterów nie sprawia wrażenia „wyluzowanych”. Wręcz przeciwnie - podczas live’ów zdradzają po sobie tremę. Rekrutację do projektu zaczęto zbyt późno - castingi na prezenterów odbywały się w lutym i marcu. Potem zostało już tylko dwa miesiące na przeszkolenie zespołu - w dużej części z brakiem doświadczenia telewizyjnego. Nazwa sztandarowego serwisu informacyjnego - „Informacje” - kojarzy się z niskobudżetowym programem emitowanym na antenie głównego Polsatu. Niegdyś jego miesięczny budżet wynosił tylko 60 tys. zł.

Polsat News - Pogoda


Nie rozumiem, dlaczego znakiem rozpoznawczym Polsat News jest akurat strzałka. Strzałka pasowałaby bardziej do TV Biznes, ponieważ mogłaby symbolizować wzrost na giełdzie i dobrą koniunkturę. Z kolei glob, będący częścią loga TV Biznes bardziej pasowałby do kanału ogólnoinformacyjnego. Dziwi mnie też, że wbrew światowym standardom na tle prezenterów nie widać pracującego newsroomu. Na pochwałę zasługują z kolei: oprawa graficzna i oprawa muzyczna stacji. Ta druga przypomina wykorzystywaną przez BBC World. Udanym pomysłem jest również emisja w formacie panoramicznym i nadzieje na nadawanie w wysokiej rozdzielczości.

Dobrym zagraniem, które pozwoli na przekonanie do siebie widzów jest niekodowana emisja satelitarna Polsat News. TVN 24 na początku nadawania borykał się z dużymi problemami związanymi z budową zasięgu. Dopiero po 11 września kanał włączyły platformy cyfrowe Cyfra+ i Wizja TV. Zasięg w przypadku kanału tematycznego jest kluczowy do osiągnięcia rentowności.

Polsat News ma szansę na „zaczepienia się” na polskim rynku telewizyjnym. W Stanach Zjednoczonych każdy z dużych nadawców telewizyjnych posiada własny kanał informacyjny. Podobna sytuacja ma teraz miejsce w Polsce. Wiele zależy od tego, czy Polsatowi uda się wykreować własny styl przekazywania informacji. Na razie tego nie widać, ale skoro TVN 24 przez 7 lat swojego istnienia doszedł do tak profesjonalnego poziomu, szansę na to ma wciąż także Polsat.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Daniel Gadomski


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Tivusat: Black card + CAM w UHD

Najnowsza karta Tivusat tzw. Black card z modułem CAM v.1.4...

790 zł Więcej...

Odbiornik PULSe 4K Mini

PULSe 4K Mini - najnowszy odbiornik Ultra HD od słowackiej...

679 zł Więcej...

SAT Kurier - 9-10/2021 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 9-10/2021

10 zł Więcej...