reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

BLOG: Murdoch skapituluje czy przeczeka?

dodano: 2008-07-16 23:21 | aktualizacja: 2008-07-23 12:21
autor: Daniel Gadomski | źródło: SATkurier.pl

Puls TV Logo 2007 Tydzień temu poświęciłem wpis na blogu zapowiedziom News Corporation dotyczącym podbicia polskiego rynku telewizyjnego. Wczoraj ku zdziwieniu mojemu i wielu osób telewizja Puls po raz ostatni wyemitowała program informacyjny „Puls Raport”. Dlaczego rada nadzorcza podjęła decyzję o zakończeniu nadawania dziennika? Na myśl przychodzą mi dwie możliwości.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Kapitulacja Murdocha ...?

Pierwszy, mniej prawdopodobny wariant to wycofanie się koncernu Ruperta Murdocha z Pulsu. Pomocna dłoń w gospodarowaniu częstotliwościami ze strony polityków, na który - według doniesień mediów - oddala się. Wszystko wskazuje na to, że Platformie Obywatelskiej uda się porozumieć z Lewicą i w najbliższych tygodniach rozszerzony skład Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji nie będzie już tak hojny dla Pulsu, jak dotychczasowy. Rada w obecnym składzie przyznała kanałowi, w którym udziały ma News Corporation koncesje na nadawanie w Katowicach i Nowym Sączu. Jako przyczynę zakończenia nadawania programu informacyjnego w wydanym wczoraj oświadczeniu dla prasy nadawca podał motyw biznesowy. „Puls Raport” pochłaniał znaczną część budżetu stacji, a mały zasięg naziemny uniemożliwiał szybki zwrot poniesionych inwestycji.

Światło na pierwszy wariant może rzucać informacja agencji Reutersa sprzed kilkunastu godzin. Poinformowała ona, że News Corporation wynajął bank inwestycyjny Lehman Brothers do sprzedaży stacji telewizyjnych koncernu w rejonie Europy Środkowo-Wschodniej. W depeszy nie ma jednak mowy o Polsce.

... czy ucieczka w rozrywkę?

Ofensywa programowa Pulsu oparta na newsach okazała się niepowodzeniem. Wprowadzenie „Puls Raportu” nie spowodowało znacznego wzrostu rozpoznawalności marki stacji. Także programy rozrywkowe, takie jak „Czy jesteś mądrzejszy od piątoklasisty?” nie odniosły sukcesu na miarę TVN-owskiego „Big Brothera”. Puls, będąc częścią koncernu News Corporation nadal jednak ma dostęp do szerokiej gamy cenionych seriali telewizyjnych i filmów fabularnych. Przez kilka najbliższych lat najcenniejsze prawa z tej biblioteki posiada Polsat. Koncern może jednak przeczekać ten czas, w nadziei na rozwój cyfrowej telewizji naziemnej, w ramach której Puls dotrze do mieszkańców całej Polski, emitując inne, nieco starsze produkcje.

Przedstawiciele Pulsu nie ukrywają, że teraz postawią na rozrywkę. Pytanie tylko, czy będzie to rozrywka na dotychczasowym poziomie, czy też pójście w kierunku kanału serialowo-filmowego, jakim w Europie Zachodniej jest tematyczny Fox. Niewykluczone, że pojawienie się najpierw na polskim rynku kanału tematycznego Fox Life nie było przypadkowe. Nazwa ta mogła być przygotowywana dla naziemnego Pulsu. Zmiana byłaby na pewno dobrym chwytem marketingowym, gdyż Puls kojarzy się z telewizją, której już kilka razy się nie udało. Po kilku latach dobrej jakości amerykańskich seriali z zasięgiem technicznym porównywalnym do TVN-u i Polsatu w ramach DVB-T, telewizja Puls mógłby wrócić do walki na newsy i publicystykę, która dzisiaj jest kwestią prestiżu dla każdego dużego nadawcy.

...a może jednak zakup przez Murdocha większego podmiotu niż Puls?


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Daniel Gadomski


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

SAT Kurier abonament za 2022 rok

Roczna prenumerata magazynu SAT KURIER w 2022 r. z wysyłką...

109 zł Więcej...

SAT Kurier - 11-12/2021 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 11-12/2021

10 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX Q

Homatics BOX Q to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

329 zł Więcej...