reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

KĄCIK HACKERA 4/2000

dodano: 2000-12-16 13:11 | aktualizacja: 2000-12-16 13:11
autor: | źródło:

Kącik Hackera z Magazynu SAT KURIER Nr 4/2000Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
To co miało i już dawno powinno być przez CANAL+ "ukrócone" nadal jednak ukrócone nie jest. Piractwo SECA kwitnie w większości krajów będących w zasięgu wiązek Astry i Hot Birda. Karty pirackie zniknęły właściwie tylko w Wielkiej Brytanii i Skandynawii. W prasie brytyjskiej czy francuskiej nie ma żadnego ogłoszenia z reklamą nielegalnej karty lub programatora. Redakcje magazynów nie przyjmują takich reklam do druku, obawiając się konsekwencji prawnych (redakcja SK zdecydowała uczynić podobnie). Doszło nawet do tego, że niektóre brytyjskie firmy nie sprzedają cyfrowych odbiorników z modułami Common Interface, jeśli klient nie udowodni, że nabył legalną kartę na dany system. Chcąc nie chcąc, bogatsi Anglicy bez trudu - dzięki wyspecjalizowanym firmom - wykupują subskrypcję na dowolny pakiet z Europy. Dodać trzeba, że ceny wielu europejskich są dużo niższe od cen rodzimych subskrypcji w Anglii (Sky Digital i ON Digital). Niewielu byłoby w Polsce chętnych do płacenia 32 funtów (ponad 200 zł) za miesięczny abonament pakietu cyfrowego.

W Europie piractwo SECA spowodowało niezwykłe zainteresowanie terminalami SECA oraz modułami ASTONCRYPT CI. Wiele terminali CYFRY "wyparowało" w kierunku wschodnim, bo nikt w CANAL+ Polska nie zauważył niebezpieczeństwa, jakie stwarzają pirackie karty. Jeszcze przed końcem zeszłego roku zwracaliśmy uwagę, że istnieją luki, które pozwalają na wypływ terminali na czarny rynek. Spóźnione działania CANAL+ Polska ograniczające zakup więcej niż jednego terminala, rejestracja umowy przy kliencie z możliwością odmowy podpisania umowy, jeśli istnieje podejrzenie o oszustwo, obowiązkowy montaż przez instalatora wskazanego u dystrybutora, aż po kserokopie dwóch dokumentów. I tak chyba nie powstrzyma to części klientów i dystrybutorów od nieuczciwych praktyk. Dziwi nas, że w CANAL+ Polska zdarzają się takie wpadki. System komputerowy w Centrum Abonenckim dopiero od niedawna jest wydolny i pozwala na kontrolę abonentów. Generalnie w CANAL+ Polska nie ma osoby odpowiedzialnej za system dostępu warunkowego, czyżby niewiele osób miało pojęcie o skali, zasięgu i niebezpieczeństwach piractwa systemu SECA. Wszystko w rękach Francuzów (w SECA-Mediaguard) i centrum nadawczego pod Sztokholmem, uzależnionego od decyzji płynących wyłącznie z Francji. Już od września zapowiadana jest skuteczniejsza walka z pirackimi kartami SECA. Nowy algorytm kodowania Super Encryption może spowodować, że sytuacja się unormuje i nie będzie można nic pooglądać z pirackich kart. Przynajmniej przez jakiś czas.

Część pseudo-hackerów (tzn. tych którzy po znalezieniu kluczy i oprogramowania do kart PIC w Internecie uznają się za hackerów) w Polsce nie chce wierzyć (prawdziwi "siedzą cicho" i nie potrzebują rozgłosu), że CANAL+ potrafi coś z tym zrobić. Wielu z nich, jeszcze niedawno nie słyszało o kartach SECA, a pół roku temu, gdy pisaliśmy o kartach AUTOSECA mocno w to powątpiewało. Teraz karty AUTOSECA można kupić poniżej 90 zł!

W Polsce według zapowiedzi przedstawicieli CANAL+ Polska mają nastąpić "prawne działania przeciw kradzieży terminali i sprzedaży pirackich kart przez dystrybutorów" (odsyłamy na stronę 3, aby upewnić się co do pewnych możliwości ). Wkrótce zapewne zobaczymy, co się za tym wszystkim będzie kryło.

Szwedzki pirat, który ogłosił się w prasie, że ma na sprzedaż karty, cieszył się wolnością 4 dni. W Polsce nawet autoryzowani dystrybutorzy CANAL+, czy Wizji TV śmiało reklamują się z pirackimi kartami SECA. Podają adresy firm, telefony, e-maile, czy nawet wystawiają faktury VAT.

Klucze dla CYFRY+ zmieniły się 29 czerwca i 29 lipca. W Internecie są klucze dla większości pakietów na miesiąc sierpień i wrzesień. Także dla Numericable (część TPS dla sieci kablowych). D+ zmieniło w lipcu częstotliwości i układ programów. Zniknęły między innymi kanały Palco 17-19, choć "nocna" oferta pozostała na Palco 10-16. Część użytkowników terminali SECA nie umiała sobie poradzić z ich przeprogramowaniem.

Zdarzają się bardzo zabawne historie, co do działania kart w różnych terminalach, czy odbiornikach CI z modułami ASTONCRYPT. Sposoby programowania i wykonania kart są bardzo różne. Często karty takie wykonują profesjonaliści, którzy nie mieli wcześniej żadnego doświadczenia z kartami pirackimi i telewizją cyfrową, a chcą szybko zarobić. Karty nie pracują z takimi, czy innymi terminalami, czy odbiornikami CI (nie są sprawdzane, tylko produkowane na ilość). Furorę robiły PIC Remote, ale "producentów" takich już jest mniej, bo wymagają stworzenia strony Internetowej obsługującej karty.

Jedną z wczesnych kart typu SECA Remote jest angielski SNAC card. Po wejściu prawa antypirackiego producenci kart SNAC "wyemigrowali" do Czech. Sprzedaż kart SNAC w Internecie przejęła praska firma Securitech. Cena karty SNAC to 249 $! Na jednej ze stron Internetowych, stworzonej do obsługi tych kart (kody!) producenci zapewniają, że jedynie SNAC poradzi sobie z Super Encryption. Klucze na lipiec dla angielskich kart SNAC pojawiły się z dużym opóźnieniem (7 lipiec).

Tak, jak pisaliśmy w poprzednim wydaniu, pierwsze karty AUTOSECA wykonywano na kartach BASICCARD, produkowanych przez firmę Zeit Control (jeszcze w zeszłym roku). Dopiero w lipcu pojawiło się powszechnie w Internecie oprogramowanie dla kart PIC, które pozwala na automatyczne wyszukiwanie kluczy poszczególnych pakietów, w tym także CYFRY+. Wcześniej ten software był dostępny tylko dla nielicznych. Początkowo były problemy z shared address dla kart PIC, ale szybko udostępniono je w Internecie. Od 1 sierpnia D+ nie wysłało ani jednej instrukcji służącej do aktualizacji kluczy w oryginalnych kartach. W związku z tym karty AUTOSECA nie chcą się aktualizować na tym pakiecie. Interesujące jest czy D+ użyło nowej metody przesyłania kluczy, czy też specjalnie nie zostały przesłane do żadnej karty. Na pewno nie wróży to nic dobrego posiadaczom kart pirackich.

Pojawiło się w oprogramowanie kart AUTOSECA dla terminali Kenwood. Dotychczas terminale tej firmy nie pracowały z kartami PIC Remote i PIC AUTOSECA.

Pojawiły się też karty SECA klasy FUN, które znane są od jakiegoś czasu z kart dla programów w D2-MAC oraz IRDETO. Podobna w działaniu do AUTOSECA PIC, to karta AUTOSECA FUN card. Nieco droższa, bo koszt układów wyższy, ale działa ponoć szybciej i sprawniej. "Nauka" kluczy kart AUTOSECA trwa nieraz kilka minut dla danego pakietu, ale jest to wygodniejsze od poszukiwań w Internecie i wpisywania przy pomocy pilota. Karty te "uczą się" oczywiście w odbiornikach CI z modułami ASTONCRYPT, co tym bardziej uniezależnia użytkowników kart PIC od terminali SECA i zmierza w kierunku popularyzacji odbiorników Common Interface. Na początku przyszłego roku mają pojawić się nowe, dużo tańsze moduły CI, a ceny tunerów CI powinny "spaść" poniżej magicznej kwoty 1000 zł.

CRYPTOWORKS

Wydawało się, że ten system dostępu warunkowego (opracowany przez Philipsa) będzie długo nie do ruszenia przez piratów. Pisaliśmy, że pojawiły się informacje o powtórnej aktywacji oryginalnych kart Wizji TV. Błędy w dystrybucji i niedawna promocja 0 zł może okazać się fatalna w skutkach. Liczba wyłudzonych odbiorników Philips DSB6010 z kartami, antenami i konwerterami, bez wątpienia, nie jest mała. Do tego dochodzą wykupione poprzednio odbiorniki DSB3010 i moduły CryptoWorks CI. Ale..., żeby spowodować piractwo i jeszcze dawać sprzęt do oglądania własnych programów. Skandal!

Nieaktywne karty Wizji TV są ponownie wprowadzane w obieg, ponoć na zasadzie klonowania aktywnych kart z pakietem Super Wizja. Udało nam się zdobyć taką powtórnie aktywowaną kartę Wizji TV (do tego z roczną gwarancją!!!). "Usługa" taka kosztuje do 200 zł. Karta pozwala na oglądanie pełnego z HBO i Wizja Sport włącznie. Nie można jednak oglądać erotycznego Private Gold. Można też podobno aktywować działającą kartę pakietu Wizja Rodzinna lub Wizja Filmy na pełny pakiet. To ogromne zagrożenie dla Wizji TV (głównie przez promocję 0 zł). Czyżby w Wizii TV też brakowało ludzi, którzy znają się na temacie pirackich kart? Mamy nadzieję, że nie dojdzie do powtórki z upadku MultiChoice?

Najgorsze (dla Wizji TV) jest to, że są już pirackie karty klasy FUN. Nie ma więc mowy o reaktywacji kart Wizji TV, ale o jej piractwie. Karta taka kosztuje około 200 zł, ale nie udało nam się jej zdobyć, aby potwierdzić jej istnienie. Jeżeli jest tak faktycznie, to wkrótce powinny pojawić się podobne karty na układach PIC, tym bardziej jeśli Mediaguard może wprowadzić Super Encryption i karty SECA PIC "stracą życie", piraci muszą coś z nimi zrobić i jakoś je "zagospodarować". Wzrośnie zainteresowanie używanymi odbiornikami Philipsa oraz modułami CryptoWorks CI.

Jeśli na dodatek ktoś rozwiąże problem oglądania erotycznego programu Private Gold, który UPC po cichutku nadaje dla sieci kablowych na Węgrzech, w Rumunii i na Słowacji z Astry z transpondera 11,992H. Jest on kodowany w CryptoWorksie, ale niedostępny widzom Wizji TV. Możliwość oglądania erotyki przy pomocy terminali Wizji TV lub pewniej odbiornika CI z modułem CryptoWorks poniekąd "wzmocniłaby" pozycję tego pakietu.

IRDETO

Tu właściwie nic się nie zmieniło, bowiem FreeCAM Irdeto CI pracuje bez problemu. Część potencjalnych klientów, którzy szukają modułu Irdeto CI nie chce wierzyć, że istnieje możliwość oglądania pakietów bez potrzeby stosowania jakiejkolwiek karty. Także część dystrybutorów modułów wprowadza tych klientów w błąd, bo nie wierzy we FreeCAM. Przy jego pomocy udaje się odbierać tylko część pakietu Premiere World. Część jest w BetaCrypt. Na razie nie ma modułu CI dla tej odmiany Irdeto, ale planuje się jego produkcję w nieokreślonej przyszłości.

Na rynku są karty PIC i FUN dla Irdeto, ale klucze dla części pakietów zmieniają się dość szybko. Są też karty AUTO, ale nie spotkaliśmy takiej, która działałaby faktycznie, jak karta automatycznie poszukująca kluczy dla wszystkich pakietów. Część pakietów nie zmienia kluczy, ponieważ będzie zmieniać system kodowania.

D2-MAC/EuroCrypt

Wydawało się, że po tym, jak TV1000/TV3 nadawane było cyfrowo i niekodowane z satelity Sirius, zainteresowanie D2-MAC spadnie i będzie to koniec tego archaicznego systemu kodowania. Jednak TV1000 zakodowano na Siriusie w Viaccess i D2-MAC powrócił do łask. Co prawda, erotyczna część TV1000 była w MPEG zasłonięta czarną planszą, a więc D2-MAC dawał niewątpliwie większe możliwości. Karty AUTOMAC (te PIC i FUN) pracują bez problemów dla kanałów TV1000, oczywiście, bez skandynawskich C+ i Adult X (tu klucze można wprowadzać, jeśli znajdzie się je w Internecie).

Nadal najlepszą kartą jest słynna "Latająca Krowa". Poradziła sobie nawet z większą niż zwykle zmianą kluczy dla C+. Na rosyjskiej stronie obsługującej "Krówkę" podano solidną "wiązkę" kodów dla autoupgrade C+. Wiemy, że część użytkowników tych kart miała manualne problemy z wpisaniem kodów (pomaga kilkukrotne przełączenie 1020/1030 po wpisaniu). Karta później musi się jeszcze chwilkę "pouczyć" - cierpliwość wskazana! Odbierać można wszystkie kanały, włącznie z Adult X (też trzeba wpisywać klucze, jeśli coś się zmieni). Nie ma wieści o wyłączaniu dalszych kanałów w D2-MAC i ostatecznym przejściu do przekazu cyfrowego, kodowanego w Viaccess (TV1000/TV3) i Conax (C+). Niektórzy sprzedawcy dekoderów D2-MAC spanikowała i obniżyła ich ceny.

VIDEOCRYPT 1

Archaiczny i prawie zapomniany system kodowania (analogowy) stosowany jest jeszcze przez Sky. W Internecie pojawiło się oprogramowanie do generowania kodu hex dla układu PIC 16C84, który po wlutowaniu do dekodera VC1 uniemożliwia zablokowanie oryginalnej karty Sky. Coż z tego skoro i tak wiadomo, że wkrótce Sky wyłączy analogowe przekazy z Astry 1 (19,2E) i skoncentruje się wyłącznie na transmisjach cyfrowych z Astry 2 (28,2E). Czy pojawią się pirackie karty dla analogowego Sky? Nie należy na to liczyć, bo prawo antypirackie w Wielkiej Brytanii obowiązuje zarówno dla odbioru programów analogowych i cyfrowych.

VIACCESS

Już wzrosło zainteresowanie tym systemem, zwłaszcza w Skandynawii i krajach bałtyckich po zakodowaniu TV1000. Na razie Viaccess, choć bardzo popularny (najtańsze moduły i dużo odbiorników z wbudowanym Viaccess na stałe), nie wzbudził zainteresowania piratów. Liczba pakietów kodowanych tym systemem jest znaczna (NTV+, TPS, ABSAT, VIASAT i inne), więc kto wie? System Viaccess opisujemy w osobnym artykule.

NAGRAVISION

Mimo, że Nagravision jest systemem, gdzie do kart przypisany jest dany odbiornik lub rzadziej moduł dostępu CI, to są oznaki, że nie jest on taki bezpieczny. Jak zwykle zaczyna się od emulatorów. Pojawił się już jeden z nich, wdzięcznie nazwany VIAGRA. Jest to testowa wersja emulatora dla hiszpańskiego pakietu Via Digital z Hispasata. Testowano go ponoć dla POLSAT-u 2 Cyfrowego, ale bez powodzenia.

Trafiają do Polski używane hiszpańskie odbiorniki Via Digital z kartami, które umożliwiają korzystanie z części tego pakietu i innych satelitów.

Na zakończenie, chyba dobra informacja, bowiem EBU (Europejska Organizacja Nadawców) opracowała i przetestowała (z powodzeniem) na satelicie Eutelsat W3 (7E) nowy system kodowania przeznaczony głównie dla nadawców. Każdy sygnał przekazywany jest w odmianie MPEG 4:2:2. Może być prosto i dowolnie kreowany przez samego nadawcę. W praktyce oznacza to, że piracki odbiór takiego przekazu jest nieprawdopodobny. Za każdym razem przekaz może być całkowicie inaczej kodowany. Być może wkrótce wprowadzony zostanie nowy system do przekazów publicznych, ponieważ większość dotychczasowych systemów kodowania zagrożona jest masowym piractwem. Jeżeli pojawią się emulatory zainstalowane w modułach CI danego systemu lub innego(!) - tak, jak FreeCAM dla Irdeto - to nie będzie innego wyjścia, jak tylko zastosować rozwiązanie EBU lub inne, które skutecznie ochroni nadawców przed piractwem.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Systemy kodowania


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Uchwyt do krokwi pod rynnę

Uchwyt do krokwi pod rynnę

189 zł Więcej...

Odbiornik PULSe 4K Mini

PULSe 4K Mini - najnowszy odbiornik Ultra HD od słowackiej...

529 zł Więcej...

Antena sat kempingowa 60 cm z przyssawką

stalowa antena 60 cm przenośna na przyssawkę.

199 zł Więcej...