dodano: 2008-07-29 11:02 | aktualizacja:
2008-07-29 11:23
autor: Jerzy Kruczek |
źródło: zonemedia
Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Dodatkowo zaprezentowane zostaną Farinelli: Ostatni kastrat i Król tańczy - obrazy, których cechą wspólną, prócz wspaniałej muzyki, jest sztuka, śpiew i widowiskowa scenografia.
8 sierpnia, o godzinie 21:50 Zone Europa zaprezentuje nietypowy musical rockowy reżysera, Juliana Temple, wielkiego fana muzyki i twórcy klipów muzycznych -
Absolutni debiutanci. Przenosimy się do Londynu do roku 1958, w którym spotykamy Suzette, fryzjerkę marzącą o karierze modelki oraz zakochanego w niej młodego fotografa Colina. Przepustką do kariery okazuje się nowopoznany projektant mody, Vendice, dla którego pragnąca luksusu i sławy Suzette porzuca swojego chłopaka. W produkcji wzięli udział m.in.: David Bowie, Sade i Ray Davies.
W kolejnym tygodniu, o godzinie 21:45 przedstawiony zostanie film muzyczno-biograficzny o słynnej piosenkarce country Patsy Cline, w którą wcieliła się nominowana do Oscara Jessica Lange. Film
Słodkie marzenia opowiada o karierze oraz burzliwym związku artystki ze zwykłym, pracującym fizycznie mężczyzną (w tej roli Ed Harris). Obraz to nie tylko historia o życiu gwiazdy, ale pełna psychologicznej prawdy opowieść o pogoni za szczęściem, spełnieniem i rodzinną stabilizacją. Piosenkarka zginęła w wypadku samolotowym w 1963 roku.
17 sierpnia o 22:00 zobaczymy i wysłuchamy, historię genialnego śpiewaka - kastrata Farinellego. Film przedstawia zależnych od siebie braci, a także rywalizację między kompozytorami epoki baroku - Poporą (i jego uczniem Farinellim) i Haendlem. Żerując na sławie brata, Ricardo wykorzystuje go. Jego utwory bez głosu Farinellego byłyby niczym, a kobiety omijałyby go szerokim łukiem. Głosu do roli Farinellego użyczyła polska sopranistka operowa Ewa Małas-Godlewska i kontratenor, Amerykanin Darek Lee Ragin. Wspaniała muzyka, efektowne kostiumy, świetna gra aktorska sprawiły, że
Farinelli: Ostatni kastrat wyróżniono Złotym Globem, dwoma francuskimi Cezarami oraz włoską nagrodą David di Donatello. Obraz był również nominowany do Oscara w 1995 roku.
Libiomfi to przykład młodego, eksperymentującego kina węgierskiego, przeznaczonego dla wytrawnego widza. Zwariowany reżyser wystawia nowatorską wersję Kubusia Puchatka. Aktorzy muszą maksymalnie wcielić się w grane postacie. Intensywne wchodzenie w role okaże się początkiem wielu komplikacji i zabawnych wydarzeń. Ten przedziwny, szalony obraz nie daje się w łatwy sposób sklasyfikować. Zoltan Musi, który zagrał niezrównoważonego psychicznie reżysera, zdobył węgierską nagrodę dla najlepszego aktora w 2003 roku. Wariację na temat słynnej bajki można będzie obejrzeć 22 sierpnia o godzinie 20:00.
Ostatnim filmem w cyklu jest efektowna produkcja Gérarda Corbiau -
Król tańczy. Akcja filmu została przeniesiona na dwór 14-letniego Ludwika XIV, który przygotowuje się do roli króla. To opowieść o kuluarach sprawowania władzy osadzona w realiach historycznych XVII-wiecznej Francji. Poprzez retrospekcje Lully’ego, który kocha przyszłego króla miłością platoniczną, ale zaborczą i irracjonalną, poznajemy całą historię, pełną intryg, dworskich knowań i wszechobecnego tańca. Na emisję zapraszamy 26 sierpnia o godzinie 21:45.
Materiał chroniony prawem
autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.